İrəvan xanının varisi: “Doğum günümə ən yaxşı hədiyyə Naxçıvanda, İrəvanın sərhədində Ağrı dağına baxmaq oldu”
16 avqust, 2023
“Naxçıvanda olmaqdan şadam. Mən ilk dəfədir ki, Naxçıvandayam, təəssüf ki, ata-baba yurdum İrəvanda deyiləm. Mənə bu fürsəti yaratdıqları üçün Komitəyə təşəkkür edirəm”. Bu sözləri İrəvan xanının varisi Əmir Əli Sərdari İrəvani deyib.
O, təəssüflə qeyd edib ki, Naxçıvan Azərbaycanın qalan hissəsindən təcrid olunub: “Fürsətdən istifadə edib, İrəvanın və Naxçıvanın Azərbaycandan ayrı düşməsindən danışmaq istəyirəm. Təyyarə ilə bura gələrkən İrəvanın və Göyçə gölünün üzərindən uçurduq və səmadan ata yurduma baxırdım. Çox gözəl, eyni zamanda üzücü mənzərə idi. Təəssüf ki, buraya ancaq təyyarə ilə gəlmək mümkündür. Məsələn, Arazdan başqa bəzi tərəfləri də görmək istəyirdim. Mən bura bəlkə də Zəngəzur dəhlizi ilə gəlmək üçün fürsət axtarırdım. Bu mümkün olmadı. Bu dəfə təyyarə ilə gəldim, bəlkə növbəti dəfə qismət oldu”.
İrəvan xanının varisi ata-baba yurduna getmək arzusunda olduğunu söyləyib: “İrəvana bir neçə dəfə dəvət olunmuşam. Əlbəttə, İrəvana getmək yaxşı olardı. Amma ata-babalarımın viran qalmış yurdlarını görmək mənim üçün çox kədərli olardı. Ona görə də doğum günümə ən yaxşı hədiyyə Naxçıvanda, İrəvanın sərhədində Ağrı dağına baxmaq oldu. Mən əcdadlarıma yaxın olduğumu hiss etdim. Təsəvvür edə bilmirəm ki, bir vaxtlar əcdadlarım orada at çapıb, düşmənləri ilə vuruşublar. Burada olmaq gözəl hissdir”.
Qeyd edək ki, Əmir Əli Sərdari İrəvani Naxçıvanda keçirilən “Heydər Əliyev – 100” Diaspor Gənclərinin IV Yay Düşərgəsi çərçivəsində baş tutan panellərin birində məruzəçi kimi çıxış edib.

Наследник Иреванского хана: “Лучший подарок ко дню рождения - взглянуть на гору Агры даг в Нахчыване, на границе с Иреваном”
16 августа, 2023
“Рад находиться в Нахчыване. Я впервые в Нахчыване, жаль, что не в родном краю – Иреване. Признателен комитету за предоставленную мне возможность”. Это слова наследника Иреванского хана Амира Али Сардари Иревани.
Oн с сожалением отметил, что Нахчыван изолирован от остальной части Азербайджана: “Пользуясь случаем, хочу поговорить об изоляции Иревана и Нахчывана от Азербайджана. Я летел сюда через Иреван и озеро Гейча и сверху смотрел на родной край. Очень красивая и в то же время печальная картина. К сожалению, сюда можно прибыть только самолетом. К примеру, помимо Араза хотел увидеть и другие места. Скорее всего, я искал возможности приехать сюда по Зангезурскому коридору. Это не представилось возможным. На сей раз прибыл самолетом, может быть, в следующий раз…”.
Наследник Иреванского хана сказал, что желает посетить родной край: “Несколько раз приглашали меня в Иреван. Конечно, мне хотелось бы приехать в Иреван. Но для меня было бы прискорбно увидеть разоренный край моих предков. Поэтому лучший подарок ко дню рождения - взглянуть на гору Агры даг в Нахчыване, на границе с Иреваном. Я почувствовал близкую связь с предками. Не могу представить, что некогда мои предки гарцевали там на лошадях, сражались с врагами. Находиться здесь – прекрасное чувство”.
Отметим, что Амир Али Сардари Иревани выступил в качестве докладчика на одной из панелей, состоявшихся в рамках организованного в Нахчыване IV Летнего лагеря диаспорской молодежи “Гейдар Алиев – 100”.