Hallandeyl Biç şəhərinin meri Xocalı soyqırımının ildönümü ilə əlaqədar bəyannamə imzalayıb
ABŞ-nin Florida ştatının Hallandeyl Biç (Hallandale Beach) şəhərinin meri Coy Kuper Xocalı soyqırımının 32-ci ildönümü ilə əlaqədar iki bəyannamə imzalayıb. Azərbaycan icmasına ünvanlanmış bəyannamədə beynəlxalq insan hüquqları təşkilatı olan “Human Rights Watch”un Xocalı faciəsini regionda baş vermiş ən dəhşətli qətliam hesab etdiyi, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə yüzlərlə günahsız insanın Ermənistanın etnik təmizləmə siyasətinin qurbanı olduğu, uşaqlar, qadınlar və yaşlılar da daxil olmaqla, 600-dən çox insanın amansızlıqla qətlə yetirildiyi, mindən çox insanın əsir götürüldüyü qeyd olunur. Bəyannamədə Azərbaycanın suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün BMT Baş Assambleyası, Avropa Parlamenti, AŞPA, ATƏT, ABŞ Dövlət Departamenti və Ağ Ev tərəfindən dəstəkləndiyi xüsusi vurğulanıb.
Qeyd olunan faktları nəzərə alan Hallandeyl Biç şəhərinin meri Coy Kuper 26 Fevral 2024-cü il tarixinin Xocalı qətliamının 32-ci ildönümü kimi anılması barədə bəyannamə imzalayıb.Şəhər meri Azərbaycan icmasının nümayəndələri ilə görüşüb və bəyannaməni Floridada fəaliyyət göstərən Azərbaycan diaspor təşkilatlarının nümayəndələrinə təqdim edib.
Görüşdə çıxış edən Florida Azərbaycan Amerika İcmasının rəhbəri Esmira Bayramova Xocalı soyqırımına dair həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib.
Qeyd edək ki, Bəyannamə Florida Azərbaycan İcmasının rəhbəri Esmira Bayramova və Azərbaycan Amerika Gənclər Assosiasiyasının rəhbəri Nabat Eminovanın təşəbbüsü və müraciəti əsasında qəbul edilib.

Мэр города Халландейл Бич подписала декларацию в связи с годовщиной Ходжалинского геноцида
23 февраля, 2024Мэр города Халландейл Бич (Hallandale Beach) американского штата Флорида Джой Купер подписала декларацию в связи с 32-й годовщиной Ходжалинского геноцида.
В декларации, адресованной азербайджанской общине, отмечается, что международная организация по правам человека “Human Rights Watch” считает Ходжалинскую трагедию произошедшим в регионе самым чудовищным геноцидом, что в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года сотни невинных людей стали жертвами проводимой Арменией политики этнической чистки, говорится о том, что более 600 человек, включая детей, женщин и стариков, были беспощадно убиты, свыше тысячи захвачены в плен. В декларации особо подчеркивается, что Генеральная Ассамблея ООН, Европейский парламент, ПАСЕ, ОБСЕ, Государственный департамент США и Белый дом поддерживают суверенитет и территориальную целостность Азербайджана.
Учитывая вышеотмеченные факты, мэр города Халландейл Бич Джой Купер подписала декларацию о проведении даты 26 февраля 2024 года как 32-й годовщины Ходжалинской резни. Мэр города встретилась с членами азербайджанской общины и вручила декларацию представителям функционирующих во Флориде азербайджанских диаспоральных организаций.
Руководитель Американского общества Флорида-Азербайджан Эсмира Байрамова, выступая на встрече, подробно рассказала о работе, проводимой в области доведения до мировой общественности правды о Ходжалинском геноциде.
Отметим, что декларация была принята по инициативе и на основании обращения руководителя Общества Флорида-Азербайджан Эсмиры Байрамовой и руководителя Азербайджано-американской молодежной ассоциации Набат Эминовой.