Ərəb Ölkələrində Yaşayan Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurasının toplantısı keçirilib
Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının paytaxtı Ər-Riyadda Ərəb Ölkələrində Yaşayan Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurasının toplantısı keçirilib.
Toplantıda Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov və Azərbaycan Respublikasının Səudiyyə Ərəbistanı Krallığında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Şahin Abdullayev iştirak edib.
Komitə sədri Prezident İlham Əliyevin diasporun təşkilatlanması ilə bağlı tövsiyələrini xatırladıb, dünya azərbaycanlılarının vahid diaspor şəbəkəsinin yaradılmasının və koordinasiyalı fəaliyyətin əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, son illər yaradılan Koordinasiya Şuraları icmalar arasında əlaqələndirici rol oynayır, daha sistemli və effektiv diaspor fəaliyyətinin təminatçısı kimi çıxış edir.
Ərəb Ölkələrində Yaşayan Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurasına üzv ölkələr üzrə yeni seçilən koordinatorlar çıxış edərək göstərilən etimada görə təşəkkür edib, belə bir formatın olmasını koordinasiyalı fəaliyyət üçün təqdirəlayiq hal kimi qiymətləndiriblər.
Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Misir Ərəb Respublikası, Oman Sultanlığı, Qətər Dövləti, Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı, Bəhreyn Krallığı, Küveyt Dövləti üzrə koordinatorların iştirak etdiyi görüşdə ərəb ölkələrində yaşayan azərbaycanlıların koordinasiyalı fəaliyyət imkanları ilə bağlı təkliflər dinlənilib, fikir mübadiləsi aparılıb.

The gathering of the Coordination Council of Azerbaijanis living in Arab Countries held
The meeting of the Coordination Council of Azerbaijanis living in Arab countries was held in Riyadh, the capital of the Kingdom of Saudi Arabia.
The meeting was attended by Fuad Muradov, chairman of the State Committee on Work with Diaspora and Shahin Abdullayev, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Kingdom of Saudi Arabia.
The Committee Chairman reminded the President Ilham Aliyev’s recommendation regarding the organization of the diaspora, and emphasized the significance of the creating a unified diaspora network of Azerbaijanis around the world and ensuring coordinated activities. He noted that the Coordination Councils established recently, have played a coordinating role among communities and have acted as guarantors of more systematic and effective diaspora activities.
The newly elected coordinators from the member countries of the Coordination Council of Azerbaijanis Living in Arab Countries spoke and expressed their gratitude for the trust placed in them. They also praised the existence of such a format as a commendable development for coordinated activities.
At the gathering attended by coordinators from the United Arab Emirates, the Arab Republic of Egypt, the Sultanate of Oman, the State of Qatar, the Kingdom of Saudi Arabia, the Kingdom of Bahrain, and the State of Kuwait, proposals regarding the possibilities for coordinated activities of Azerbaijanis living in Arab countries were heard and discussions were held.