Azərbaycanın şanlı Zəfər sədaları Vallettada səslənib
Maltanın paytaxtı Vallettadakı “Palazzo de La Salle” sarayında Azərbaycanın Vətən müharibəsində qazandığı şanlı Zəfərin 5-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, İtaliya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının (AKŞ) Malta üzrə koordinatorunun təşkilatçılığı və Malta İncəsənət Cəmiyyətinin əməkdaşlığı ilə baş tutub.
Maltanın Azərbaycandakı, Ukraynadakı və Qazaxıstandakı səfiri Con Debono, Azərbaycanın Maltadakı fəxri konsulu Dr. Kris Balzan, eləcə də Malta, Türkiyə, Rumıniya, Bolqarıstan, Özbəkistan, Polşa, İtaliya və İspaniyadan olan diaspor üzvləri, diplomatik korpusların nümayəndələri, Azərbaycan icması və yerli ictimaiyyətin təmsilçiləri tədbirdə iştirak ediblər.
Tədbir Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını fəda edən şəhidlərin müqəddəs xatirəsinin ehtiramla anılması ilə başlayıb.
İtaliya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Malta üzrə koordinatoru Aysel Şkembri çıxışında Zəfər Gününün müasir Azərbaycan tarixində, eləcə də xalqımızın milli-mənəvi həyatındakı əhəmiyyətini vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikasının Maltadakı fəxri konsulu Dr. Kris Balzan Zəfər Gününün Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpasını və milli qürurunun yenidən dirçəlişini simvolizə etdiyini bildirib.
Tədbir iki xalq arasında dostluq və qarşılıqlı anlaşma ruhuna uyğun rəngarəng musiqi proqramı ilə davam edib. Maltalı və azərbaycanlı musiqiçilər ilk dəfə eyni səhnəni bölüşüblər.
Proqramda İsveçdən pianoçu Aynur Məlikova və tenor Sinan Xəlilinin, Azərbaycandan tarzən Səxavət Məmmədovun, eləcə də maltalı folklor musiqiçisi və multiinstrumentalist Françesko Sultananın ifasında Azərbaycan və Avropa klassik musiqisinin inciləri səsləndirilib. Vasif Adıgözəlovun “Qərənfil”, Həsən Rzayevin “Cahargah Rapsodiyası”, Səid Rüstəmovun “Oxu, tar”, Rauf Hacıyevin “Azərbaycan” əsərləri, eləcə də xalq mahnısı “Sarı gəlin” böyük maraq və alqışlarla qarşılanıb.

Эхо великой Победы Азербайджана прозвучало в Валлетте
Во дворце “Palazzo de La Salle” в столице Мальты Валлетте состоялось мероприятие, посвященное 5-й годовщине славной Победы, одержанной Азербайджаном в Отечественной войне.
Церемония была организована координатором Координационного совета азербайджанцев (КСА) Италии по Мальте при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой и сотрудничестве с Мальтийским обществом искусства.
В мероприятии приняли участие посол Maльты в Азербайджане, Украине и Казахстане Джон Дебоно, почетный консул Азербайджана в Мальте д-р Кристиан Бальзан, а также члены диаспоры из Мальты, Турции, Румынии, Болгарии, Узбекистана, Польши, Италии и Испании, представители дипломатического корпуса, азербайджанской общины и местной общественности.
Церемония началась с почтения с глубоким уважением священной памяти шехидов, отдавших жизнь за суверенитет и территориальную целостность Азербайджана.
Координатор Координационного совета азербайджанцев Италии по Мальте Айсель Шкембри подчеркнула значение Дня Победы в современной истории Азербайджана, а также национально-духовной жизни нашего народа.
Почетный консул Азербайджанской Республики в Мальте д-р Кристиан Бальзан отметил, что День Победы символизирует восстановление территориальной целостности Азербайджана и возрождение его национальной гордости.
Мероприятие продолжилось разнообразной музыкальной программой в соответствии с духом дружбы и взаимопонимания между двумя народами. Maльтийские и азербайджанские музыканты впервые выступили на одной сцене.
В программе прозвучали жемчужины азербайджанской и европейской классической музыки в исполнении пианистки Айнур Меликовой и тенора Синана Халили из Швеции, тариста Сахавета Мамедова из Азербайджана, а также мальтийского фольклорного музыканта и мультиинструменталиста Франческо Султаны. Произведения Васифа Адыгезалова “Геренфил”, Гасана Рзаева “Чахаргях Рапсодиясы”, Саида Рустамова “Oxу, тар”, Рауфа Гаджиева “Aзербайджан”, а также народная песня “Сары гялин” были встречены с большим интересом и аплодисментами.