Azərbaycanın şanlı Zəfər sədaları Vallettada səslənib
Maltanın paytaxtı Vallettadakı “Palazzo de La Salle” sarayında Azərbaycanın Vətən müharibəsində qazandığı şanlı Zəfərin 5-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, İtaliya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının (AKŞ) Malta üzrə koordinatorunun təşkilatçılığı və Malta İncəsənət Cəmiyyətinin əməkdaşlığı ilə baş tutub.
Maltanın Azərbaycandakı, Ukraynadakı və Qazaxıstandakı səfiri Con Debono, Azərbaycanın Maltadakı fəxri konsulu Dr. Kris Balzan, eləcə də Malta, Türkiyə, Rumıniya, Bolqarıstan, Özbəkistan, Polşa, İtaliya və İspaniyadan olan diaspor üzvləri, diplomatik korpusların nümayəndələri, Azərbaycan icması və yerli ictimaiyyətin təmsilçiləri tədbirdə iştirak ediblər.
Tədbir Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını fəda edən şəhidlərin müqəddəs xatirəsinin ehtiramla anılması ilə başlayıb.
İtaliya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Malta üzrə koordinatoru Aysel Şkembri çıxışında Zəfər Gününün müasir Azərbaycan tarixində, eləcə də xalqımızın milli-mənəvi həyatındakı əhəmiyyətini vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikasının Maltadakı fəxri konsulu Dr. Kris Balzan Zəfər Gününün Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpasını və milli qürurunun yenidən dirçəlişini simvolizə etdiyini bildirib.
Tədbir iki xalq arasında dostluq və qarşılıqlı anlaşma ruhuna uyğun rəngarəng musiqi proqramı ilə davam edib. Maltalı və azərbaycanlı musiqiçilər ilk dəfə eyni səhnəni bölüşüblər.
Proqramda İsveçdən pianoçu Aynur Məlikova və tenor Sinan Xəlilinin, Azərbaycandan tarzən Səxavət Məmmədovun, eləcə də maltalı folklor musiqiçisi və multiinstrumentalist Françesko Sultananın ifasında Azərbaycan və Avropa klassik musiqisinin inciləri səsləndirilib. Vasif Adıgözəlovun “Qərənfil”, Həsən Rzayevin “Cahargah Rapsodiyası”, Səid Rüstəmovun “Oxu, tar”, Rauf Hacıyevin “Azərbaycan” əsərləri, eləcə də xalq mahnısı “Sarı gəlin” böyük maraq və alqışlarla qarşılanıb.

The glorious echoes of Azerbaijan’s Victory resounded in Valletta
An event dedicated to the 5th anniversary of Azerbaijan’s glorious Victory in the Patriotic War was held at the “Palazzo de La Salle” in Valletta, the capital of Malta.
The event was organized with the support of the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan, by the Malta coordinator of the Coordination Council of Azerbaijanis in Italy (CCA), and in cooperation with the Malta Society of Arts.
The event was attended by John Debono, Malta’s Ambassador to Azerbaijan, Ukraine, and Kazakhstan, Dr. Chris Balzan, Azerbaijan’s Honorary Consul in Malta, as well as members of the diaspora from Malta, Türkiye, Romania, Bulgaria, Uzbekistan, Poland, Italy, and Spain. Representatives of the diplomatic corps, the Azerbaijani community, and the local public figures.
The event began with a respectful tribute to the memory of martyrs who sacrificed their lives for Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity.
Aysel Schembri, coordinator of the Coordination Council of the Azerbaijanis in Italy for Malta, emphasized the significance of Victory Day in modern Azerbaijani history and its importance for the nation’s moral and spiritual life.
Dr. Chris Balzan, Azerbaijan’s Honorary Consul in Malta, stated that Victory Day symbolizes the restoration of Azerbaijan’s territorial integrity and the revival of its national pride.
The event continued with a vibrant musical program reflecting the spirit of friendship and mutual understanding between the two nations. Maltese and Azerbaijani musicians shared the same stage for the first time.
The program featured performances by pianist Aynur Malikova and tenor Sinan Khalil from Sweden, tar player Sakhavat Mammadov from Azerbaijan, and Maltese folk musician and multi-instrumentalist Francesco Sultana. Masterpieces of Azerbaijani and European classical music were performed, including Vasif Adigozalov’s “Qaranfil” (Carnation), Hasan Rzayev’s “Cahargah Rhapsody”, Said Rustamov’s “Sing, Tar”, Rauf Hajiyev’s “Azerbaijan”, as well as the folk song “Sari Gelin”, all of which were met with great interest and applause.