Dünya azərbaycanlılarının Azərbaycan şəhərlərinin Ermənistan tərəfindən bombalanmasının ikinci ildönümü ilə bağlı bəyanatı
17 oktyabr, 2022
Xarici ölkələrdə fəaliyyət göstərən Azərbaycan diaspor təşkilatları 27 sentyabr-10 noyabr 2020-ci il tarixlərində Gəncə, Bərdə, Tərtər, Naftalan və digər Azərbaycan şəhərlərinin bombalanmasının ikinci ildönümü ilə bağlı bəyanat yayıb.
Bəyanat müxtəlif ölkələrin dövlət və hökumət başçılarına, parlament üzvlərinə, beynəlxalq təşkilatlara və onların yerli nümayəndəliklərinə ünvanlanıb.
“Biz, xarici ölkələrdə yaşayan azərbaycanlılar 27 sentyabr-10 noyabr 2020-ci il tarixlərində Azərbaycan şəhərlərinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən bombalanması nəticəsində həlak olanların xatirəsini ehtiramla anır, insanlıq və sülh əleyhinə olan cinayətləri qınayır, bu qanlı cinayətləri törədənlərin hələ də məsuliyyətə cəlb olunmamasından təəssüf hissi keçirdiyimizi bildiririk.
Qeyd etmək istərdik ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı 1988-ci ildən başlayan ərazi iddiaları və hərbi təcavüzü 1992-1994-cü illərdə baş verən Birinci Qarabağ müharibəsi ilə yekunlaşdı. Nəticədə 250 min nəfəri Ermənistan ərazisindən qovulmaqla 1 milyona yaxın dinc azərbaycanlı öz evini tərk etmək məcburiyyətində qaldı, on minlərlə azərbaycanlı öldürüldü, XX əsrin ən qanlı cinayətlərindən olan Xocalı soyqırımı törədildi, Azərbaycanın yüzlərlə şəhər, qəsəbə və kəndi yer üzündən silindi, işğal olunmuş əraziləri minalarla çirkləndirildi.
Təəssüf ki, Azərbaycan torpaqlarının işğalını dayandırmaq üçün böyük dövlətlər və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən Ermənistana ciddi təzyiqlər göstərilmədi. Azərbaycan Respublikası 30 ilə yaxın müddətdə sülh prosesinə və atəşkəs sazişinə sadiq qalaraq, münaqişənin dinc yolla nizamlamasına cəhd etsə də, Ermənistan işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərinin dərhal boşaldılması barədə BMT-nin 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrini yerinə yetirməkdən imtina etdi.
Azərbaycan torpaqlarının işğalına Ermənistanın təmas xəttindəki təxribatlarına cavab olaraq 27 sentyabr 2020-ci ildə başlayan və 44 gün davam edən İkinci Qarabağ müharibəsi ilə son qoyuldu. Azərbaycan dövləti hərbi-siyasi yollarla BMT qətnamələrini yerinə yetirərək, işğal olunmuş əraziləri azad etdi. Müharibə dövründə Ermənistan silahlı qüvvələri beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyaları və onların Əlavə Protokollarının tələblərini kobud şəkildə pozaraq, Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri Gəncə başda olmaqla münaqişə zonasından və cəbhə xəttindən onlarla kilometr uzaqda yerləşən Naftalan, Bərdə, Tərtər, Mingəçevir və Yevlax şəhərlərini, Goranboy, Ağcabədi, Beyləqan, Qəbələ, Abşeron və Xızı rayonlarındakı mülki infrastruktur obyektlərini – yaşayış evlərini, xəstəxanaları, tibb məntəqələrini, məktəb binalarını, uşaq bağçalarını, dövlət qurumlarının inzibati binalarını, təsərrüfat təyinatlı əraziləri hədəf seçdi, müxtəlif növ silahlarla, o cümlədən ağır artilleriya, ballistik raketlər, fosforlu və kasetli bombalarla atəşə tutaraq insanlıq əleyhinə müharibə cinayətləri törətdi. Nəticədə 2020-ci ilin 27 sentyabr - 10 noyabr tarixlərində Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində 12-si uşaq, 27-si qadın olmaqla 93 mülki şəxs həlak oldu, 454 vətəndaş yaralandı, yaşayış binalarına, tarixi-mədəni və dini abidələrə, nəqliyyat vasitələrinə və mülki infrastruktur obyektlərinə külli miqdarda ziyan dəydi. Ermənistan silahlı qüvvələrinin bu hücumları təşkil edərkən əsas məqsədi daha çox insanın həyatına son qoymaq olduğundan, şəhər və rayonların mülki şəxslərin kompakt yaşadığı hissələri xüsusən gecə saatlarında hədəfə alındı. Bütün bunlara baxmayaraq, Azərbaycan Respublikasının hərbi-siyasi rəhbərliyi beynəlxalq hüquq normalarına və humanizm prinsiplərinə sadiq qalaraq mülki əhalini hədəf seçmədi, hərbi əməliyyatları yalnız işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində davam etdirdi.
Təəssüflər olsun ki, dəfələrlə tərəfimizdən dünya ictimaiyyətinə, beynəlxalq təşkilatlara İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə Ermənistan tərəfindən mülki əhaliyə qarşı cinayətlərin törədilməsində təqsirkar olan şəxslərin müəyyən edilərək cəzalandırılması ilə bağlı müraciətlər edilməsinə baxmayaraq, beynəlxalq humanitar hüquq normalarını kobud şəkildə pozmaqla çoxsaylı müharibə cinayətlərində iştirak etmiş Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin sülh və insanlıq əleyhinə əməllərinə hələ də beynəlxalq hüquqi qiymət verilməmişdir. Bu cinayətlərin törədilməsindən iki il keçməsinə baxmayaraq, beynəlxalq təşkilatlar qeyd olunan faktların araşdırılması istiqamətində heç bir addım atmamışdır.
Dünya azərbaycanlıları bu faktları BMT, Avropa İttifaqı, Avropa Şurası və onların qurumlarının, digər səlahiyyətli beynəlxalq və regional təşkilatların diqqətinə bir daha çatdıraraq, qətiyyətlə bəyan edir ki, Ermənistanın növbəti belə cinayət əməlləri törətməsinin qarşısını almaq üçün beynəlxalq ictimaiyyət müharibə cinayətlərinə adekvat reaksiya verməli, həmin cinayətləri törədənlər məsuliyyətə cəlb edilməlidir. Biz müxtəlif vaxtlarda etnik zəmində törədilmiş sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlərə görə cavabdeh şəxslərin məsuliyyətə cəlb olunması ilə bağlı hüquq müstəvisində təcili tədbirlər görməyə çağırırıq”.
Qeyd edək ki, Azərbaycan diaspor təşkilatları İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə olduğu kimi, post-müharibə dövründə də Ermənistanın təxribatları və müharibə cinayətləri, o cümlədən mina xəritələrinin verilməməsi, 12-14 sentyabr 2022-ci il təxribatları və Edillidə kütləvi məzarlıqların tapılması ilə bağlı müxtəlif ölkələrin dövlət və hökumət başçılarına, parlament üzvlərinə, beynəlxalq təşkilatlara və onların yerli nümayəndəliklərinə ünvanlanan bəyanatlar yayaraq, Ermənistanın təxribatları və müharibə cinayətlərinə daha böyük miqyasda hüquqi-siyasi qiymət verilməsini gözlədiklərini bildiriblər.

Заявление азербайджанцев мира в связи со второй годовщиной бомбардировки Арменией азербайджанских городов
17 октября, 2022
Азербайджанские диаспорские организации, действующие в зарубежных странах, выступили с заявлением в связи со второй годовщиной бомбардировок Гянджи, Барды, Тертера, Нафталана и других городов Азербайджана, начавшихся 27 сентября 2020 года и продолжающихся до 10 ноября 2020 года.
Заявление было адресовано главам государств и правительств различных стран, депутатам парламентов, международным организациям и их местным представительствам.
В заявлении говорится следующее:
“Мы, азербайджанцы, проживающие в зарубежных странах, отдаем дань памяти погибших в результате бомбардировки 27 сентября - 10 ноября 2020 года армянскими вооруженными силами азербайджанских городов, осуждаем преступления против человечности и мира, c чувством сожаления заявляем, что виновники этих кровавых преступлений все еще не привлечены к ответственности.
Хотелось бы отметить, что начавшиеся с 1988 года территориальные притязания и военная агрессия Армении против Азербайджана привели к произошедшей в 1992-1994 годах Первой Карабахской войне. В итоге около 1 миллиона мирных граждан – азербайджанцев, в том числе 250 тысяч изгнанных из Армении, вынуждены были покинуть свои дома, десятки тысяч убиты, совершено одно из самых кровавых преступлений ХХ века – Ходжалинский геноцид, сотни азербайджанских городов, поселков и сел стерты с лица земли, оккупированные территории заминированы.
К сожалению, крупные государства и международные организации не оказали на Армению серьезного давления с тем, чтобы остановить оккупацию азербайджанских земель. несмотря на то, что Азербайджанская Республика, на протяжении почти 30 лет оставаясь приверженной мирному процессу и соглашению о прекращении огня, стремилась к мирному урегулированию конфликта, Армения, тем не менее, отказалась выполнить резолюции ООН номер 822, 853, 874 и 884 о незамедлительном освобождении оккупированных территорий Азербайджана.
В ответ на провокации Армении на линии соприкосновения Вторая Карабахская война, начавшаяся 27 сентября 2020 года и продолжавшаяся 44 дня, положила конец оккупации азербайджанских земель. Выполнив военно-политическим путем резолюции ООН, Aзербайджанское государство освободило оккупированные территории.
Армянские вооруженные силы, грубо нарушив во время войны нормы и принципы международного права, Женевские конвенции 1949 года и Дополнительные протоколы к ним, избрали в качестве мишени города Нафталан, Барда, Тертер, Мингячевир и Евлах, включая второй по величине город Азербайджана Гянджу, расположенные в десятках километров от зоны конфликта и линии фронта, объекты гражданской инфраструктуры – жилые дома, больницы, медицинские пункты, здания школ, детские сады, административные здания государственных структур, территории хозяйственного назначения в Геранбойском, Агджабединском, Бейляганском, Габалинском, Абшеронском и Хызинском районах, подвергнув их обстрелу из различных видов вооружения, в том числе тяжелой артиллерии, баллистическими ракетами, фосфорными и кассетными бомбами, совершили военные преступления против человечности. В итоге в результате армянской военной агрессии 27 сентября – 10 ноября 2020 года погибли 93 гражданских лица, включая 12 детей и 27 женщин, 454 человека получили ранения, жилым зданиям, культурно-историческим и религиозным памятникам, транспортным средствам и объектам гражданской инфраструктуры был причинен огромный ущерб. Поскольку при организации этих атак армянские вооруженные силы прежде всего преследовали цель лишить жизни как можно больше людей, территории городов и районов с компактным проживанием гражданских лиц обстреливались, в частности, в ночные часы. Несмотря на все это, военно-политическое руководство Азербайджанской Республики, оставаясь приверженным нормам международного права и принципам гуманизма, не стало обстреливать гражданское население, продолжало военные операции лишь на оккупированных территориях Азербайджана.
К сожалению, хотя мы неоднократно обращались к мировой общественности, международным организациям с призывом выявить и наказать лиц, виновных в совершении Арменией преступлений против гражданского населения во время Второй Карабахской войны, тем не менее, направленным против мира и человечности деяниям военно-политического руководства Армении, которое, грубо нарушив нормы международного гуманитарного права, участвовало в многочисленных военных преступлениях, все еще не дана международно-правовая оценка. Несмотря на то, что после совершения данных преступлений прошло два года, международные организации ничего не предприняли для расследования отмеченных фактов.
Еще раз доводя эти факты до внимания ООН, Европейского Союза, Совета Европы и их структур, других полномочных международных и региональных организаций, азербайджанцы мира решительно заявляют, что для предотвращения совершения Арменией очередных подобных преступных деяний международной общественности необходимо адекватно отреагировать на военные преступления, зачинщики данных преступлений должны быть привлечены к ответственности. Мы призываем к принятию в правовой плоскости безотлагательных мер, связанных с привлечением к ответственности лиц, виновных в совершении в различные времена на этнической почве преступлений против мира и человечности”.
Отметим, что азербайджанские диаспорские организации как во время Второй карабахской войны, так и в послевоенное время обращались с заявлениями к главам государств и правительств, депутатам парламентов, международным организациям и их местным представительствам в связи с военными преступлениями и провокациями Армении, в том числе в связи с невыдачей Арменией минных карт, провокациями 12-14 сентября 2022 года и обнаружением массовых захоронений в Эдилли, в которых утверждают, что ждут в широком масштабе международно-правовой оценки действиям военно-политического руководства Армении.