Dünya azərbaycanlılarının Azərbaycan şəhərlərinin Ermənistan tərəfindən bombalanmasının ikinci ildönümü ilə bağlı bəyanatı
17 oktyabr, 2022
Xarici ölkələrdə fəaliyyət göstərən Azərbaycan diaspor təşkilatları 27 sentyabr-10 noyabr 2020-ci il tarixlərində Gəncə, Bərdə, Tərtər, Naftalan və digər Azərbaycan şəhərlərinin bombalanmasının ikinci ildönümü ilə bağlı bəyanat yayıb.
Bəyanat müxtəlif ölkələrin dövlət və hökumət başçılarına, parlament üzvlərinə, beynəlxalq təşkilatlara və onların yerli nümayəndəliklərinə ünvanlanıb.
“Biz, xarici ölkələrdə yaşayan azərbaycanlılar 27 sentyabr-10 noyabr 2020-ci il tarixlərində Azərbaycan şəhərlərinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən bombalanması nəticəsində həlak olanların xatirəsini ehtiramla anır, insanlıq və sülh əleyhinə olan cinayətləri qınayır, bu qanlı cinayətləri törədənlərin hələ də məsuliyyətə cəlb olunmamasından təəssüf hissi keçirdiyimizi bildiririk.
Qeyd etmək istərdik ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı 1988-ci ildən başlayan ərazi iddiaları və hərbi təcavüzü 1992-1994-cü illərdə baş verən Birinci Qarabağ müharibəsi ilə yekunlaşdı. Nəticədə 250 min nəfəri Ermənistan ərazisindən qovulmaqla 1 milyona yaxın dinc azərbaycanlı öz evini tərk etmək məcburiyyətində qaldı, on minlərlə azərbaycanlı öldürüldü, XX əsrin ən qanlı cinayətlərindən olan Xocalı soyqırımı törədildi, Azərbaycanın yüzlərlə şəhər, qəsəbə və kəndi yer üzündən silindi, işğal olunmuş əraziləri minalarla çirkləndirildi.
Təəssüf ki, Azərbaycan torpaqlarının işğalını dayandırmaq üçün böyük dövlətlər və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən Ermənistana ciddi təzyiqlər göstərilmədi. Azərbaycan Respublikası 30 ilə yaxın müddətdə sülh prosesinə və atəşkəs sazişinə sadiq qalaraq, münaqişənin dinc yolla nizamlamasına cəhd etsə də, Ermənistan işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərinin dərhal boşaldılması barədə BMT-nin 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrini yerinə yetirməkdən imtina etdi.
Azərbaycan torpaqlarının işğalına Ermənistanın təmas xəttindəki təxribatlarına cavab olaraq 27 sentyabr 2020-ci ildə başlayan və 44 gün davam edən İkinci Qarabağ müharibəsi ilə son qoyuldu. Azərbaycan dövləti hərbi-siyasi yollarla BMT qətnamələrini yerinə yetirərək, işğal olunmuş əraziləri azad etdi. Müharibə dövründə Ermənistan silahlı qüvvələri beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyaları və onların Əlavə Protokollarının tələblərini kobud şəkildə pozaraq, Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri Gəncə başda olmaqla münaqişə zonasından və cəbhə xəttindən onlarla kilometr uzaqda yerləşən Naftalan, Bərdə, Tərtər, Mingəçevir və Yevlax şəhərlərini, Goranboy, Ağcabədi, Beyləqan, Qəbələ, Abşeron və Xızı rayonlarındakı mülki infrastruktur obyektlərini – yaşayış evlərini, xəstəxanaları, tibb məntəqələrini, məktəb binalarını, uşaq bağçalarını, dövlət qurumlarının inzibati binalarını, təsərrüfat təyinatlı əraziləri hədəf seçdi, müxtəlif növ silahlarla, o cümlədən ağır artilleriya, ballistik raketlər, fosforlu və kasetli bombalarla atəşə tutaraq insanlıq əleyhinə müharibə cinayətləri törətdi. Nəticədə 2020-ci ilin 27 sentyabr - 10 noyabr tarixlərində Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində 12-si uşaq, 27-si qadın olmaqla 93 mülki şəxs həlak oldu, 454 vətəndaş yaralandı, yaşayış binalarına, tarixi-mədəni və dini abidələrə, nəqliyyat vasitələrinə və mülki infrastruktur obyektlərinə külli miqdarda ziyan dəydi. Ermənistan silahlı qüvvələrinin bu hücumları təşkil edərkən əsas məqsədi daha çox insanın həyatına son qoymaq olduğundan, şəhər və rayonların mülki şəxslərin kompakt yaşadığı hissələri xüsusən gecə saatlarında hədəfə alındı. Bütün bunlara baxmayaraq, Azərbaycan Respublikasının hərbi-siyasi rəhbərliyi beynəlxalq hüquq normalarına və humanizm prinsiplərinə sadiq qalaraq mülki əhalini hədəf seçmədi, hərbi əməliyyatları yalnız işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində davam etdirdi.
Təəssüflər olsun ki, dəfələrlə tərəfimizdən dünya ictimaiyyətinə, beynəlxalq təşkilatlara İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə Ermənistan tərəfindən mülki əhaliyə qarşı cinayətlərin törədilməsində təqsirkar olan şəxslərin müəyyən edilərək cəzalandırılması ilə bağlı müraciətlər edilməsinə baxmayaraq, beynəlxalq humanitar hüquq normalarını kobud şəkildə pozmaqla çoxsaylı müharibə cinayətlərində iştirak etmiş Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin sülh və insanlıq əleyhinə əməllərinə hələ də beynəlxalq hüquqi qiymət verilməmişdir. Bu cinayətlərin törədilməsindən iki il keçməsinə baxmayaraq, beynəlxalq təşkilatlar qeyd olunan faktların araşdırılması istiqamətində heç bir addım atmamışdır.
Dünya azərbaycanlıları bu faktları BMT, Avropa İttifaqı, Avropa Şurası və onların qurumlarının, digər səlahiyyətli beynəlxalq və regional təşkilatların diqqətinə bir daha çatdıraraq, qətiyyətlə bəyan edir ki, Ermənistanın növbəti belə cinayət əməlləri törətməsinin qarşısını almaq üçün beynəlxalq ictimaiyyət müharibə cinayətlərinə adekvat reaksiya verməli, həmin cinayətləri törədənlər məsuliyyətə cəlb edilməlidir. Biz müxtəlif vaxtlarda etnik zəmində törədilmiş sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlərə görə cavabdeh şəxslərin məsuliyyətə cəlb olunması ilə bağlı hüquq müstəvisində təcili tədbirlər görməyə çağırırıq”.
Qeyd edək ki, Azərbaycan diaspor təşkilatları İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə olduğu kimi, post-müharibə dövründə də Ermənistanın təxribatları və müharibə cinayətləri, o cümlədən mina xəritələrinin verilməməsi, 12-14 sentyabr 2022-ci il təxribatları və Edillidə kütləvi məzarlıqların tapılması ilə bağlı müxtəlif ölkələrin dövlət və hökumət başçılarına, parlament üzvlərinə, beynəlxalq təşkilatlara və onların yerli nümayəndəliklərinə ünvanlanan bəyanatlar yayaraq, Ermənistanın təxribatları və müharibə cinayətlərinə daha böyük miqyasda hüquqi-siyasi qiymət verilməsini gözlədiklərini bildiriblər.

Statement of world Azerbaijanis on the second anniversary of Armenia’s attacks on Azerbaijani cities
17 October, 2022
Azerbaijani diaspora organizations operating in foreign countries issued a statement on the second anniversary of Armenia's missile attacks on  Ganja, Barda, Tartar, Naftalan and other Azerbaijani cities.
The statement was addressed to the heads of states and governments of various countries, MPs, international organizations and their local representatives.
The statement reads:
“We, Azerbaijanis living in foreign countries, honor the memory of those killed in the missile attacks on Azerbaijani cities by the Armenian armed forces from September 27 to November 10, 2020. We condemn these crimes against humanity and peace and express regret that those accountable for these bloody crimes have not yet been brought to justice.
We should note that the territorial claims by Armenia and its military aggression against Azerbaijan, which broke out in 1988, ended with the First Karabakh War of 1992–1994. As a result, almost 1 million peaceful Azerbaijanis were forced to leave their homes, including 250 thousand persons expelled from the territory of Armenia, tens of thousands of Azerbaijanis were killed, the Khojaly genocide, one of the bloodiest crimes of the 20th century, was committed, hundreds of cities, towns and villages of Azerbaijan were wiped out, and the occupied territories were mined.
Unfortunately, major powers and international organizations did not exert serious pressure on Armenia to stop the occupation of Azerbaijani lands. While the Republic of Azerbaijan adhered to the peace process and ceasefire agreement for almost 30 years and tried to resolve the conflict peacefully, Armenia refused to implement UN resolutions 822, 853, 874 and 884 on the immediate withdrawal from the occupied Azerbaijani territories.
The occupation of Azerbaijani lands was ended with the Second Karabakh War which broke out on September 27, 2020 in response to Armenian provocations on the line of contact and lasted 44 days. The Azerbaijani state implemented the UN resolutions by military and political means by liberating the occupied territories. In the course of the war, in gross violation of the norms and principles of international law, the provisions of the 1949 Geneva Conventions and their Additional Protocols, the Armenian armed forces shelled Naftalan, Barda, Tartar, Mingachevir, located tens of kilometers from the conflict zone and the front line, the second largest city Azerbaijan, Ganja, as well as Yevlakh, Goranboy, Aghjabadi, Beylagan, Gabala, Absheron and Khizi Districts, targeting civil infrastructure: residential buildings, hospitals, medical centers, schools, kindergartens, administrative buildings of government agencies, agricultural lands, using various types of weapons including heavy artillery, ballistic missiles, phosphorus and cluster bombs, thus committing war crimes against humanity.
Consequently, from September 27 to November 10, 2020, as a result of Armenia’s military aggression, 93 civilians were killed, including 12 children and 27 women, 454 citizens were injured, residential buildings, historical, cultural and religious sites, vehicles, and civilian infrastructure were severely damaged. Since the main goal of the Armenian armed forces in organizing these attacks was to kill more people, areas of the cities and districts where the civilian population lived compactly were targeted, particularly at night. Despite all this, the military-political leadership of the Republic of Azerbaijan, adhering to the norms of international law and the principles of humanism, did not target the civilian population and continued combat operations solely in the occupied territories of Azerbaijan.
Unfortunately, despite repeated appeals to the world community and international organizations regarding the identification and punishment of those Armenians guilty of committing crimes against the civilian population during the Second Karabakh War, the actions against peace and humanity carried out by the military-political leadership of Armenia which participated in numerous war crimes in gross violation of the norms of international humanitarian law, have not yet received an international legal assessment. Although two years have passed since the perpetration of these crimes, international organizations have not taken any steps to investigate the indicated facts.
Azerbaijanis of the world once again bring these facts to the attention of the UN, the European Union, the Council of Europe and their institutions as well as other competent international and regional organizations, and firmly state that in order to prevent future similar criminal acts by Armenia, the international community should adequately respond to war crimes, and the perpetrators of these crimes should be brought to justice. We call for immediate legal measures to bring to justice those responsible for crimes against peace and humanity committed on ethnic grounds at various times”.
It should be noted that, both during the Second Karabakh War and post war period, Azerbaijan's diaspora organizations adressed statements to the heads of states and governments, MPs, international organizations and their local representatives  regarding the provocations and war crimes of Armenia, including denial of providing landmine maps, Armenian military provocations of September 12-14, 2022, and the mass burial site found in Edilli. They expressed hope for the legal and political assesment of  Armenia’s provocations and war crimes.