Dövlət Komitəsində ABŞ-də yaşayan azərbaycanlı musiqiçi ilə görüş keçirilib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Texas Universitetinin simfonik orkestrində musiqi rəhbəri, musiqiçi, dirijor Fərhad Xudiyevlə görüşüb.
Qonağı səmimi salamlayan Komitə sədri azərbaycanlı musiqiçini vətənimizdə görməkdən məmnunluğunu ifadə edib. Komitənin fəaliyyəti, Azərbaycanın dünyada təbliği istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib. O, Fərhad Xudiyevin Amerika Azərbaycan Musiqi Fondunun təşəbbüsü və Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyilə aprelin 12-i Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasında keçiriləcək konserti ilə bağlı fikirlərini bölüşüb və işində uğurlar arzulayıb.
Fərhad Xudiyev Komitə tərəfindən layihəyə dəstək göstərildiyi üçün minnətdarlıq ifadə edib.
Görüşdə Azərbaycanın ABŞ-dəki diaspor fəaliyyəti, keçirilən tədbirlər, gələcəkdə mədəni sahədə həyata keçiriləcək layihələr və mədəni irsimizin təbliğinin genişləndirilməsi ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda sədr Fuad Muradov Fərhad Xudiyevə Komitə tərəfindən nəşr edilmiş mədəniyyət və musiqimizlə bağlı kitablar hədiyyə edib.
Qeyd edək ki, əslən azərbaycanlı olan Fərhad Xudiyev Türkmənistanda anadan olub. ABŞ-nin müxtəlif ştatlarında musiqi təhsili alıb. 2010-2011-ci illərdə Konnektikut, 2011-2012-ci illərdə Nyu Cersi orkestrlərində dirijorluq edib. 2012-ci ildən 2020-ci ilədək Kaliforniya ştatının Gənclərin Musiqi Orkestrində baş dirijor və musiqi direktoru vəzifəsində çalışıb. Hazırda Texas Universitetinin simfonik orkestrində musiqi rəhbəri vəzifəsində işləməklə yanaşı, dirijorluq sənətini də tədris edir. Fərhad Xudiyevin təşkilatçılığı və dirijorluğu ilə 25 mart 2023-cü il tarixində Azərbaycanın Xalq artisti, dünyaca məşhur muğam ifaçısı Alim Qasımovun ABŞ-nin Texas ştatının Ostin şəhərində yerləşən Texas Universitetinin Butler Musiqi Məktəbində konserti təşkil edilib. 2007-ci ildə ABŞ-da keçirilən beynəlxalq kamera musiqisi festivalında qızıl medala layiq görülüb. 2009-cu ildə Yel Universitetində kamera musiqisi üzrə müsabiqədə birinci yeri tutub. 2015-ci ildə Tayvanda keçirilən dirijorların beynəlxalq müsabiqəsində Çin musiqisinin ən yaxşı ifasına görə mükafat alıb. 2017-ci ildə Almaniyada baş tutan dirijorların Şolti adına beynəlxalq müsabiqəsində üçüncü yerə çıxıb. 2018-ci ildə isə Amerikanın gənc dirijorların müsabiqəsində Şolti adına mükafata layiq görülərək, Amerikanın beş ən yaxşı dirijorundan biri seçilib.
Xatırladaq ki, Fərhad Xudiyevin dirijorluğu ilə Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinin “Musiqi Körpüsü. ABŞ-Azərbaycan” adlı konserti aprelin 12-də Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasında keçiriləcək.

В Государственном комитете состоялась встреча с азербайджанским музыкантом, проживающим в США
8 апреля, 2024Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов встретился с музыкальным руководителем симфонического оркестра Техасского университета, музыкантом, дирижером Фархадом Худиевым.
Радушно поприветствовав гостя, председатель комитета отметил, что рад видеть азербайджанского музыканта на родине. Он представил информацию о деятельности комитета, работе, проводимой в области пропаганды Азербайджана в мире, поделился мнением о концерте Фархада Худиева, который состоится 12 апреля в Азербайджанской государственной академической филармонии имени Муслима Магомаева по инициативе Азербайджано-американского музыкального фонда при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой, и пожелал ему успехов в делах.
Фархад Худиев выразил признательность за поддержку, оказанную комитетом данному проекту.
На встрече состоялся широкий обмен мнениями о диаспорской деятельности Азербайджана в США, проведенных мероприятиях, предстоящих проектах в культурной сфере и расширении пропаганды нашего культурного наследия.
В заключение Фуад Мурадов подарил Фархаду Худиеву изданные комитетом книги, связанные с нашей культурой и музыкой.
Отметим, что азербайджанец по происхождению Фархад Худиев родился в Туркменистане. Получил музыкальное образование в различных штатах США. В 2010-2011 годах дирижировал оркестром Коннектикута, а в 2011-2012 годах – Нью-Джерси. С 2012 по 2020 год являлся главным дирижером и музыкальным директором Молодежного музыкального оркестра штата Калифорния. В настоящее время занимает должность музыкального руководителя симфонического оркестра Техасского университета, а также преподает дирижерское искусство. 25 марта 2023 года в Школе музыки Батлера Техасского университета, расположенного в городе Остин американского штата Техас, под управлением Фархада Худиева был организован концерт народного артиста Азербайджана, всемирно известного исполнителя мугама Алима Гасымова. На международном фестивале камерной музыки, состоявшемся в 2007 году в США, удостоен золотой медали. В 2009 году занял первое место в конкурсе камерной музыки в Йельском университете. На международном конкурсе дирижеров, проведенном в 2015 году в Тайване, получил премию за лучшее исполнение китайской музыки. На международном конкурсе дирижеров имени Шолти, состоявшемся в 2017 году в Германии, занял третье место. А в 2018 году, будучи удостоен премии имени Шолти на конкурсе молодых дирижеров Америки, вошел в пятерку лучших дирижеров США.
Напомним, что 12 апреля в Азербайджанской государственной академической филармонии имени Муслима Магомаева состоится концерт Азербайджанского государственного симфонического оркестра имени Узеира Гаджибейли под управлением Фархада Худиева под названием “Mузыкальный мост. США - Aзербайджан”.