Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Azərbaycan diasporuna müraciəti
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müzəffər ordumuzun 2020-ci ildə qısa zamanda üçrəngli bayrağımızı 30 il işğal altında qalan ərazilərimizdə dalğalandırması dünyanın hansı ölkəsində yaşamasından asılı olmayaraq, hər bir azərbaycanlıda qürur və fərəh hissi oyandırdı.
Həmin dövrdə uşaqdan-böyüyə hər bir həmvətənimiz dövlətimizin ərazi bütövlüyünün bərpası uğrunda apardığı ədalətli mübarizəsində Azərbaycan dövlətinə müxtəlif platformalarda dəstək nümayiş etdirdi. Hər bir soydaşımız, həmvətənimiz dövlətimizin, ordumuzun yanında oldu. 44 gün ərzində torpaqlarımızın azad olunması üçün gecə-gündüz əlindən gələni etdi.
Məlumdur ki, keçən dövr ərzində acı məğlubiyyətləri ilə barışa bilməyən terrorçu və işğalçı Ermənistan dövləti mənfur məqsədlərinə nail olmaq üçün bütün insanlığa zidd addımlarla, mülki şəxsləri qəsdən hədəfə almaqla minalama siyasətini həyata keçirir. Azərbaycanın dövlət sərhədləri çərçivəsində erməni silahlı birləşmələrinin həyata keçirdiyi mina terroru nəticəsində mülki şəxslərin və polis əməkdaşlarının həlak olması bunun bariz nümunəsidir. Son bir neçə ayda Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindəki Ermənistan silahlı qüvvələrinin birləşmələri tərəfindən Azərbaycan Ordusunun mövqelərinin müxtəlif çaplı silahlardan sistemli şəkildə atəşə tutulması, ərazilərimizin minalanmasının davam etdirilməsi, döyüş mövqelərinin mühəndis işləri ilə təkmilləşdirilməsi, eləcə də səngər və sığınacaqların sayının artırılması gərginliyin artmasına səbəb olmuşdur.
19 sentyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycanın müzəffər ordusu üçtərəfli bəyanatın müddəalarının təmin olunması, Qarabağ iqtisadi rayonunda törədilən genişmiqyaslı təxribatların qarşısının alınması, Ermənistan silahlı qüvvələrinin birləşmələrinin tərksilah edilərək ərazilərimizdən çıxarılması, onların hərbi infrastrukturunun zərərsizləşdirilməsi, işğaldan azad edilmiş ərazilərə qayıdan dinc əhali, habelə bərpa-quruculuq işlərinə cəlb olunmuş mülki işçilər və hərbi qulluqçularımızın təhlükəsizliyinin təmin olunması və Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya quruluşunun bərpa edilməsi məqsədilə bölgədə lokal xarakterli antiterror tədbirlərinə başlayıb.
Həyata keçirilən antiteror tədbirlərinn böyük narahatlıq keçirən və çıxılmaz vəziyyətə düşən Ermənistan hökumətinin və onun maliyyələşdirdiyi separatçı rejimin Azərbaycan ərazisində, erməni diasporunun isə xarici ölkələrdə həmvətənlərimizə qarşı terror-təxribat və digər pozuculuq aktlarını həyata keçirəcəyi də istisa edilmir. Belə ki, uzun illər dünyanın müxtəlif nöqtələrində qanlı aksiyalar həyata keçirən ASALA terror təşkilatı düşmənin tapşırığı ilə istənilən vaxt, istənilən yerdə qanlı təxribat törədə bilər. Xüsusilə son dövrlər erməni diasporunun aqressivləşdiyini nəzərə alsaq, onların daha çox məskunlaşdığı və Ermənistanın havadarları qismində çıxış edən dövlətlərdə yaşayan soydaşlarımızı təxribatlara uymamağa və ehtiyatlı olmağa səsləyirik.
Qeyd edilənləri nəzərə alaraq, Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sizi bir daha son dərəcədə ehtiyatlı olmağa, şübhəli hallar müşahidə etdiyiniz təqdirdə, yaşadığınız ölkənin hüquq-mühafizə orqanlarına, eləcə də Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki müvafiq qurumlarına və  Dövlət Komitəsinə müraciət etməyinizi tövsiyə edir.

Appeal of the State Committee on Work with Diaspora to the Azerbaijani Diaspora
The fact that our victorious army under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Mr. Ilham Aliyev in the shortest term raised our tricolor flag in 2020 in our territories occupied for 30 years, awakened a sense of pride and joy in every Azerbaijani regardless of the country of his residence.
At that time every compatriot from children to adults on various platforms rendered his support to the Azerbaijani state in its just struggle to restore the territorial integrity of our state. Each of our compatriots stood beside their state and army thus doing everything possible day and night to liberate our lands within 44 days.
It is known that the terrorist and occupying state of Armenia which has not been able to come to terms with its bitter defeats in the past period, is pursuing a mining policy to achieve its nefarious goals, deliberately targeting civilians. A striking example of this is the death of civilians and police officers as a result of mine terrorism carried out by the Armenian armed forces within the state borders of Azerbaijan. Over the past few months units of the Armenian armed forces in the Karabakh region of Azerbaijan have systematically shelled the positions of the Azerbaijani army from various types of weapons, continued mining our territories, improved combat positions with engineering work, and also increased the number of trenches and shelters which led to an increase in tension.
On September 19, 2023 in order to ensure the implementation of the provisions of the Tripartite Statement, prevent large-scale provocations in Karabakh region, disarm and withdraw units of the Armenian armed forces from the territories of Azerbaijan, neutralize their military infrastructure, secure the safety of the civilian population including civilian workers and military personnel participating in restoration and construction work carried out in the territory, and restore the constitutional order of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijani army launched local anti-terrorist measures.
It is not exculded that the government of Armenia deeply concerned about the ongoing anti-terrorist measures in its desperate situation, and the separatist regime financed by that government will carry out terrorist and sabotage acts against our compatriots in Azerbaijan and in foreign countries. Thus, the terrorist organization ASALA which has been perpetrating bloody actions in different parts of the world for many years, can commit bloody provocations at any time and anywhere by the order of the enemy. Particulally considering that the Armenian diaspora has lately become increasingly aggressive, we urge our compatriots who reside the states acting as patrons of Armenia and where Armenians mostly inhabit, not to follow provocations and be cautious.
Considering the above-mentioned, the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan recommends that you be extremely cautious and contact the law enforcement agencies of the country of your residence, as well as the relevant institutions of the Republic of Azerbaijan in foreign countries and the State Committee if you notice suspicious circumstances.