Diaspor Gənclərinin VI Yay Düşərgəsi başa çatıb
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Heydər Əliyev Fondu ilə birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən Diaspor Gənclərinin VI Yay Düşərgəsi başa çatıb. Xankəndi şəhərində təşkil olunan düşərgənin bağlanış mərasimində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov və Qarabağ Universitetinin rektoru Şahin Bayramov çıxış edib. Natiqlər gənclərin inkişafının dövlət siyasətində prioritet istiqamətlərdən biri olduğunu vurğulayıb, bu mühüm tədbirin onların milli kimliyinin gücləndirilməsi, diaspor şəbəkələrinin genişləndirilməsi, icmalaşma prosesinin sürətləndirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Mərasimdə düşərgə ilə bağlı geniş videomaterial göstərilib, iştirakçılara və diaspor könüllülərinə sertifikatlar, intellektual oyunların qalibi olan “Xankəndi” və “Zəfər” komandalarına hədiyyələr təqdim edilib.
Xankəndi şəhərindən böyük təəssüratla ayrılan düşərgə iştirakçıları ilk dəfə səfər etdikləri Qarabağda unudulmaz bir həftə keçirdiklərinə, dünya azərbaycanlı gəncləri ilə bir araya gəldiklərinə görə təşkilatçılara minnətdarlıqlarını bildirib, bu layihənin uzunömürlü olmasını arzulayıblar. Gənclər Qarabağın işğalı, müharibə və postmüharibə dövrü ilə bağlı müfəssəl məlumat almaq, işğaldan azad olunan ərazilərə həyatın yenidən qayıtdığını, regionda sülh və ədalətin bərpasını müşahidə etmək üçün düşərgənin böyük fürsət olduğunu dilə gətiriblər.
Düşərgə iştirakçıları, həmçinin Prezident İlham Əliyevin ABŞ-dəki görüşünü - möhtəşəm tarixi anları böyük maraq, coşqu və həyəcanla izləməsini, 61 ölkəni təmsil edən bu qədər gəncin dövlət başçısını bir arada dəstəkləməsini həyatlarının unudulmaz anı kimi xatırlayacaqlarını ifadə ediblər.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin şöbə müdiri Vəsilə Vahidqızının aparıcılığı ilə keçən tədbir xatirə şəklinin çəkilməsi ilə yekunlaşıb.
Xatırladaq ki, avqustun 3-dən 9-na kimi davam edən Diaspor Gənclərinin VI Yay Düşərgəsinə 61 ölkədən 128 azərbaycanlı və Azərbaycana dost münasibəti bəsləyən xalqları təmsil edən gənclər qatılıb. Gənclərin düşərgə çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İşğaldan azad olunmuş rayonlardakı nümayəndələri ilə, diplomatlarla, ölkəmizin görkəmli mədəniyyət xadimləri və məşhur idmançılarla, şəhid ailələri və qazilərlə, Xankəndidə, eləcə də Qərbi Azərbaycanda doğulub-böyüyən ziyalılarla görüşləri təşkil olunub. Onlar eyni zamanda işğaldan azad olunan rayonlara səfər edib, Azərbaycan dili dərslərində, əyləncəli, intellektual oyun və yarışlarda, müxtəlif istiqamətli təlimlərdə biliklərini artırıblar.
Diaspor gənclərinin bundan əvvəlki yay düşərgələri Şəki, Şamaxı, Şuşa, Naxçıvan və Laçın şəhərlərində təşkil olunub. Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin irihəcmli və uzunmüddətli layihələrindən olan Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələri həm ölkə daxilində, həm də diaspor arasında böyük rəğbətlə qarşılanıb, xüsusi marağa səbəb olub.

Завершился VI Летний лагерь диаспорской молодежи
Завершился VI Летний лагерь диаспорской молодежи, проведенный Государственным комитетом Азербайджанской Республики по работе с диаспорой совместно с Фондом Гейдара Алиева. На церемонии закрытия лагеря, организованного в городе Ханкенди, выступили председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов и ректор Карабахского университета Шахин Байрамов.  Выступавшие подчеркнули, что развитие молодежи является одним из приоритетных направлений в государственной политике, отметили особое значение этого важного мероприятия с точки зрения усиления ее национальной идентичности, расширения диаспорских сетей, ускорения процесса построения сообществ.
На церемонии был показан большой видеоматериал о лагере, участникам и волонтерам из диаспоры вручены сертификаты, а победителям интеллектуальных игр – командам “Xaнкеди” и “Зафар” - подарки.
Участники лагеря, покинувшие город Ханкенди с глубокими впечатлениями, поблагодарили организаторов за проведение незабываемой недели в Карабахе, куда впервые приехали, встречу с азербайджанской молодежью мира, пожелали проекту долголетия. Молодежь сказала, что лагерь предоставляет хорошую возможность для получения обстоятельной информации об оккупации Карабаха, военном и поствоенном периоде, наблюдения за возвращением жизни на освобожденные от оккупации территории, утверждением мира и справедливости в регионе.
Участники лагеря также довели до внимания, что будут помнить, как один из незабываемых моментов жизни, отслеживание с большим интересом, воодушевлением и волнением грандиозного исторического события - встречи Президента Ильхама Алиева в США, совместную поддержку, оказанную главе государства таким количеством молодых людей, представляющих 61 страну.
Мероприятие, которое вела заведующая отделом Государственного комитета по работе с диаспорой Василя Вахидгызы, завершилось фотографией на память.
Напомним, что в VI Летнем лагере диаспорской молодежи, продолжавшемся с 3 по 9 августа, приняли участие 128 азербайджанцев и молодых людей, представляющих народы, питающие дружественное отношение к Азербайджану. В рамках лагеря были организованы встречи молодежи с представителями Президента Азербайджанской Республики в освобожденных от оккупации районах, дипломатами, видными деятелями культуры и известными спортсменами нашей страны, семьями шехидов и гази, представителями интеллигенции – выходцами из Ханкенди, а также Западного Азербайджана. Oдновременно они совершили поездку в освобожденные от оккупации районы, повысили знания на уроках по азербайджанскому языку, в ходе развлекательных и интеллектуальных игр и состязаний, на различных тренингах.
Предыдущие летние лагеря диаспорской молодежи были организованы в городах Шеки, Шамаха, Шуша, Нахчыван и Лачин. Летние лагеря диаспорской молодежи – один из крупных и долгосрочных проектов Государственного комитета по работе с диаспорой, были встречены с большим одобрением и особым интересом как в стране, так и среди диаспоры.