Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin 2024-cü ildə 9 aylıq fəaliyyəti rəqəmlərdə
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin bu ilin 9 ayı ərzindəki fəaliyyəti diaspor təşkilatları və xaricdəki Azərbaycan icmalarının ayrı-ayrı üzvləri, eləcə də ölkə ictimaiyyəti ilə qurumun əlaqələrinin daha da genişləndiyini, intensivləşdiyini sübut edir. Komitə müasir forma və metodları tətbiq edərək Azərbaycan diasporu üçün məlumatların əlçatanlığının daha da artmasına nail olub.
2024-cü ilin 9 ayı ərzində diaspor təşkilatları və ayrı-ayrı icma üzvlərindən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə 416 təbrik, müraciət və təşəkkür məktubu ünvanlanıb.
Xaricdəki Azərbaycan icmalarının üzvlərinin və diaspor təşkilatlarının müxtəlif mövzularla bağlı beynəlxalq təşkilatlara göndərdikləri müraciət və bəyanatların sayı 107 olub.
Xarici ölkələrə səfərlər zamanı komitə rəhbərliyi və əməkdaşları xaricdə yaşayan azərbaycanlılarla 218, rəsmi şəxslərlə 163 görüş keçiriblər. Bu müddətdə xaricdə yaşayan soydaşlarımızla keçirilən kütləvi görüşlərdə 4827 nəfər iştirak edib.
Diaspor üzvlərinin ölkəmizə səfərləri zamanı 933 soydaşımızla komitədə görüş baş tutub.
Komitə əməkdaşlarının xaricdə yaşayan azərbaycanlılar və Azərbaycana dost münasibəti bəsləyən xalqların nümayəndələri ilə kommunikasiyanın inkişafı və genişlənməsi üçün daha çevik əlaqə sistemi formalaşdırılıb, e-mail, Whatsapp, SMS və telefon vasitəsilə 112349 nəfərlə danışıq və yazışma həyata keçirilib.
Bununla yanaşı komitənin rəsmi e-mail ünvanına (info@diaspor.gov.az) ümumilikdə 2434 müraciət daxil olub. Müraciətlərin 475-i vətəndaşların fərdi müraciəti olub və hər bir müraciət baxılaraq cavablandırılıb.
2024-cü ilin 9 ayı ərzində sənəd dövriyyəsində sənədlərin ümumi sayı 14644, komitəyə daxil olan vətəndaş zənglərinin ümumi sayı isə 1036 olub və zənglər aidiyyəti üzrə cavablandırılıb.
Komitə qeyd olunan müddətdə ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığı daha səmərəli şəkildə davam etdirib və qurumda istehsalat təcrübəsində olan ali təhsil müəssisələri tələbələrinin sayı ötən illərlə müqayisədə 3 dəfə artıb. 2024-cü ilin 9 ayında 71 tələbə DİDK-da faydalı təcrübə əldə edib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin kommunikasiya siyasətində irəliləyiş və yeni keyfiyyət göstəriciləri müşahidə olunub. Cari ilin 9 ayı ərzində komitənin və Azərbaycan diasporunun fəaliyyəti ilə bağlı 1011 xəbərin press-relizi hazırlanıb. Xəbərlərin 262-si siyasi, 187-si mədəni, qalanı, yəni 562-si maarifləndirici istiqamətdə olub. Məlumatlar komitənin saytında, 100 adda xəbər saytında, bütün yerli TV-lərdə, kabel televiziyalarında və onlarla youtube kanalında yayımlanıb.
Qeyd olunan dövrdə komitənin xətti ilə xarici mətbuat orqanlarında 729 məqalə işıq üzü görüb.
2024-cü ilin 9 ayı ərzində İTV ilə komitənin Youtube kanalı olan Diaspor TV-nin ortaq layihəsi olan “Vətən uzaqda deyil” verilişinin ayda 2 buraxılışı hazırlanaraq İctimai TV-nin efirində yayımlanıb. Verilişlərin çəkilişi ABŞ, Qazaxıstan, İtaliya, Türkiyə və Almaniyada, eləcə də diaspor nümayəndələrinin səfərləri zamanı Azərbaycanda aparılıb. Komitənin və xaricdə yaşayan azərbaycanlıların fəaliyyəti mütəmadi olaraq Diaspor FM-də səsləndirilib, radionun xaricdən və Azərbaycandan onlarla qonağı olub.
Kommunikasiya strategiyasına uyğun olaraq komitə rəhbərliyinin, əməkdaşların, diaspor nümayəndələrinin yerli TV və radiolarda çıxışlarının sayı 500-ü ötüb. Komitənin və xaricdəki Azərbaycan icmalarının fəaliyyəti ilə bağlı analitik yazılar “Azeri-Observer” jurnalında, “Azərbaycan-Türkiyə” jurnalında və ölkənin müxtəlif media orqanlarında yayımlanıb.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələri, Diaspor Gənclərinin Qış Düşərgələri, Qardaşlaşmış Qarabağ Məktəbləri, Liderliyin İnkişafı, Diaspor Gəncləri Şəbəkəsi, 1+1 Gənclər Proqramı, E-akademiya, Beyinqazanma, Diaspor Könüllüləri, Türkdilli Dövlətlərin Gənclərinin Forumları, Xaricdəki Azərbaycanlı Alimlərin Forumları, Xaricdəki Azərbaycanlı Həkimlərin Forumları, Xaricdəki Azərbaycanlı Mühəndislərin Forumları, Xaricdəki Azərbaycanlı Tələbələrin Forumları, Diasporun Qarabağa səfərləri və digər irihəcmli layihələri uğurla davam etdirib.
Komitənin dəstəyi, diaspor alimlərinin və xarici alimlərin iştirakı ilə dünyanın tanınmış ali təhsil ocaqlarında ölkəmizin tarixi və müasir inkişaf dövrü ilə bağlı onlarla elmi konfrans təşkil olunub. Bu konfranslar informasiya müharibəsinə böyük töhfə verib və Azərbaycanla bağlı dezinformasiyaların qarşısının alınmasında əhəmiyyətli rol oynayıb. Qeyd olunan layihələrdə ümumilikdə minlərlə soydaşımız və ölkəmizə dost münasibəti bəsləyən xalqların nümayəndələri iştirak edib.
Son zamanlar komitənin təşkilatçılığı ilə keçirilən kütləvi tədbirlərin, həmçinin ixtisaslaşmış forumların sayının artması, eləcə də diasporun və ölkə ictimaiyyətinin bu tədbirləri təqdir etməsi komitənin sosial şəbəkə hesablarının izlənmə dərəcəsinə müsbət təsir göstərib.
Komitə diaspor siyasətini Prezident İlham Əliyevin tapşırıq və tövsiyələri əsasında həyata keçirir, diasporla əlaqələrin genişləndirilməsi, informasiyanın əlçatanlığının təmin olunması, dünya azərbaycanlılarının vahid şəbəkəsinin yaradılması sahəsindəki fəaliyyəti daha da təkmilləşdirir.

Деятельность Государственного комитета по работе с диаспорой за 9 месяцев 2024 года в цифрах
Деятельность Государственного комитета по работе с диаспорой за 9 месяцев нынешнего года подтверждает дальнейшее расширение и интенсификацию связей структуры с диаспорскими организациями и отдельными членами азербайджанской общины за рубежом, а также общественностью страны. Применяя современные формы и методы, комитет добился еще большей доступности информации для азербайджанской диаспоры.
За 9 месяцев 2024 года диаспорские организации и отдельные члены общины направили Президенту Азербайджанской Республики господину Ильхаму Алиеву 416 писем с поздравлениями, обращениями и благодарностью.
Члены азербайджанских общин за рубежом и диаспорские организации адресовали в международные организации 107 обращений и заявлений на различные темы.
В ходе визитов в зарубежные страны руководство и сотрудники комитета провели с проживающими за рубежом азербайджанцами 218 встреч, а с официальными лицами – 163 встречи. B массовых мероприятиях, проведенных в этот период с нашими соотечественниками, проживающими за рубежом, приняли участие 4827 человек.
В ходе поездок членов диаспоры в нашу страну в комитете состоялись встречи с 933 нашими соотечественниками.
Сформирована более гибкая система связи для развития и расширения коммуникации сотрудников комитета с проживающими за рубежом азербайджанцами и представителями народов, питающих дружественное отношение к Азербайджану, посредством e-mail, Whatsapp, SMS и телефона проведены переговоры и переписка с 112349 лицами.
Кроме того, на официальный e-mail комитета (info@diaspor.gov.az) поступило 2434 обращения, в том числе 475 индивидуальных обращений граждан, каждое из которых было рассмотрено, и по ним были даны ответы.
За 9 месяцев 2024 года общее количество документов в документообороте составило 14644, а общее количество поступивших в комитет звонков от граждан – 1036, по звонкам были даны соответствующие ответы.
В истекший период комитет в еще более эффективной форме продолжил сотрудничество с высшими учебными заведениями, число студентов вузов, находившихся на производственной практике в структуре, увеличилось в сравнении с предыдущими годами втрое. За 9 месяцев 2024 года полезную практику в ГКРД прошел 71 студент.
Продвижение и новые показатели качества наблюдались и в коммуникационной политике Государственного комитета по работе с диаспорой. За 9 месяцев текущего года были подготовлены пресс-релизы 1011 новостей, связанных с деятельностью комитета и азербайджанской диаспоры, из которых 262 касались политики, 187-культуры, остальные, то есть 562 – просвещения. Сообщения передавались на сайте комитета, новостных сайтах 100 наименований, по всем местным TV, кабельному телевидению и десяткам каналов youtube.
В истекший период по линии комитета в зарубежных органах печати опубликованы 729 статей.
За 9 месяцев 2024 года были подготовлены и ежемесячно транслировались в эфире Общественного ТВ по 2 выпуска передачи “Родина не далеко”, являющейся совместным проектом İTV и канала Youtube комитета - Diaspor TV. Съемки передачи проводились в США, Казахстане, Италии, Турции и Германии, а также в Азербайджане во время поездок представителей диаспоры. Деятельность комитета и проживающих за рубежом азербайджанцев регулярно озвучивалась на Diaspor FM, радио пригласило десятки гостей из Азербайджана и зарубежных стран.
В соответствии с коммуникативной стратегией по местным ТВ и радио состоялось более 500 выступлений руководства, сотрудников комитета и представителей диаспоры. В журналах “Azeri-Observer”, “Aзербайджан-Tурция” и различных медиа-органах страны опубликованы аналитические статьи, связанные с деятельностью комитета и азербайджанских общин за рубежом.
Государственный комитет по работе с диаспорой успешно продолжил такие крупномасштабные проекты, как летние лагеря диаспорской молодежи, зимние лагеря диаспорской молодежи, карабахские школы-побратимы, Развитие лидерства, Сеть диаспорской молодежи, Молодежная программа 1+1, Э-академия, Привлечение умов, Волонтеры из диаспоры, форумы молодежи тюркоязычных стран, форумы азербайджанских ученых за рубежом, форумы азербайджанских врачей за рубежом, форумы азербайджанских инженеров за рубежом, форумы азербайджанских студентов за рубежом, поездки диаспоры в Карабах и пр.
При поддержке комитета с участием ученых из диаспоры и зарубежных ученых в престижных высших учебных заведениях мира были организованы десятки научных конференций, связанных с историей и современным периодом развития нашей страны. Эти конференции внесли большой вклад в информационную войну и сыграли существенную роль в предотвращении связанной с Азербайджаном дезинформации. В упомянутых проектах приняли участие тысячи наших соотечественников и представителей народов, питающих дружественное отношение к нашей стране.
Увеличение в последнее время организованных комитетом массовых мероприятий и специализированных форумов, одобрение диаспорой и общественностью страны данных мероприятий оказали позитивное влияние на уровень отслеживания аккаунтов комитета в социальной сети.
Комитет осуществляет диаспорскую политику на основе поручений и рекомендаций Президента Ильхама Алиева, совершенствует деятельность в области расширения связей с диаспорой, обеспечения доступности информации, создания единой сети азербайджанцев мира.