Daşkənddə Azərbaycan icmasının üzvləri ilə görüş keçirilib
Özbəkistanda səfərdə olan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Özbəkistandakı Azərbaycan icmasının üzvləri ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanın Özbəkistandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Hüseyn Quliyev, Özbəkistan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin nəzdində Millətlərarası münasibətlər və xarici ölkələrlə dostluq əlaqələri Komitəsinin sədr müavini Zafarbek Axmedov, Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Samir Abbasov, Azərbaycan icmasının Daşkənd, Buxara, Səmərqənd və digər şəhərlərdən gələn diaspor nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə xalqımızın ümummilli liderinin və şəhidlərimizin əziz xatirələri bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Ardınca Heydər Əliyevə həsr olunan “Qaliblər əbədi yaşayır” sənədli filmi nümayiş nümayiş olunub.
Görüş iştirakçılarını salamlayan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov müasir Azərbaycanın və ölkəmizin diaspor quruculuğunun banisi Heydər Əliyevin tariximizdəki əvəzsiz və misilsiz xidmətlərindən danışıb, “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində bütün dünyada müxtəlif xarakterli tədbirlərin gerçəkləşdirildiyini bildirib. Ulu öndərin siyasi kursunu uğurla davam etdirən Prezident İlham Əliyevin tapşırıqları əsasında həyata keçirilən diaspor quruculuğu, dövlətimizin xaricdə yaşayan soydaşlarımıza diqqət və qayğısı, Komitənin çoxşaxəli fəaliyyət istiqamətləri, xarici ölkələrdə 20 Azərbaycan Evinin, 15 Koordinasiya Şurasının fəaliyyət göstərdiyi, “Qarabağ”, “Nizami Gəncəvi” və sair adlar altında təşkil olunmuş Azərbaycan həftəsonu məktəbləri, “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində bu il Naxçıvanda keçiriləcək Diaspor Gənclərinin IV Yay Düşərgəsi barədə ətraflı məlumat verib, Özbəkistandakı Azərbaycan icmasının yerli cəmiyyətə sıx inteqrasiyasını müsbət qiymətləndirib.
Diaspor fəallarından Respublika Azərbaycan Milli Mədəniyyət Mərkəzinin sədri Mobil Məmmədov, Daşkənddən İlham Abdullayev, Şahin Rzayev, Həzrət Əli, Mehriban Rəhimova, Səmərqənddən Adilağa Mirzəyev, Buxaradan Kamran Babayev və başqaları çıxış edərək, Heydər Əliyevin Azərbaycan və türk Dünyası qarşısındakı xidmətlərinin unudulmayacağını bildirib, tarixi kökləri olan Azərbaycan-Özbəkistan münasibətlərinin yüksək səviyyədə olduğunu və Özbəkistan hökumətinin soydaşlarımızın hərtərəfli inkişafı üçün şərait yaratdığını vurğulayıb, diaspor fəaliyyətinin gücləndirilməsi ilə bağlı rəy və təkliflərini səsləndiriblər. Görüş geniş fikir mübadiləsinin aparılması və sualların cavablandırılması ilə yekunlaşıb.

Tashkent hosted the meeting of the Azerbaijani community
Fuad Muradov, chairman of the State Committee, within his visit to Uzbekistan, met the members of the Azerbaijani community.
Huseyn Guliyev, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Uzbekistan, Zafarbek Akhmedov Deputy Chairman Committee on Interethnic Relations and Friendly Relations with Foreign Countries of Uzbekistan, Samir Abbasov, Director of the Azerbaijani Cultural Center named after Heydar Aliyev in Uzbekistan, representatives of the Azerbaijani community living in Tashkent, Bukhara, Samarkand and other cities attended the meeting held as a part of “Heydar Aliyev Year”.
The participants honored the dear memory of our martyrs who died for the territorial integrity of our country with a minute of silence. Then, documentary film dedicated to Heydar Aliyev "Winners live forever" was demonstrated.
Welcoming the participants of the meeting, Fuad Muradov spoke about the invaluable and incomparable services of Heydar Aliyev, the founder of modern Azerbaijan. Fuad Muradov, the committee chairman, has already mentioned the events held within the framework of the "Year of Heydar Aliyev" all over the world.
The Azerbaijanis were informed about several topics such as the diaspora building policy carried out according to the recommendations of President Ilham Aliyev, the attention and care towards our compatriots living abroad, the multifaceted activities of the Committee and 20 Azerbaijani Houses, 15 Coordination Councils operating abroad, "Karabagh", "Nizami Ganjavi" and other Azerbaijani weekend schools and the Fourth Summer Camp of the Diaspora Youth be held in Nakhchivan. The integration of the Azerbaijani community members into the local society was positively assessed.
Active members of Azerbaijani diaspora- Mobil Mammadov, chairman of the National Cultural Center of the Republic of Azerbaijan, Ilham Abdullayev residing from Tashkent, Shahin Rzayev, Hazrat Ali, Mehriban Rahimova, Adilagha Mirzayev from Samarkand, Kamran Babayev from Bukhara and others delivered speeches. The speakers have told that Heydar Aliyev's services will not be forgotten. It has been emphasized that Azerbaijan-Uzbekistan relations are at an all-time high. “The Uzbek government encourages comprehensive development of our compatriots”-told our compatriots. They also voiced their opinions and proposals regarding the strengthening of diaspora activities. The meeting ended with a broad exchange of ideas.