Danimarkada yaşayan azərbaycanlı alim medalla təltif olunub
Kopenhagen Universitetinin nevrologiya üzrə professoru, Beynəlxalq Başağrısı Cəmiyyətinin rəhbəri, İnsan Miqreni Araşdırma Birliyinin direktoru prof. Dr. Məsud Aşina Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsində olub.
Qonağı salamlayan Komitə sədri Fuad Muradov iki ölkə arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafında Azərbaycan diasporunun rolunu yüksək qiymətləndirib. Hazırda xaricdə fəaliyyət göstərən Azərbaycan icmalarının, soydaşlarımızın Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın diqqətində olduğunu bildirib.
Fəaliyyətinə verilən yüksək qiymətə görə Azərbaycan dövlətinə dərin minnətdarlığını ifadə edən Məsud Aşina bundan sonra da xaricdə vətənimizin milli maraqlarının müdafiəsi, ölkə daxilində və hüdudlarından kənarda təhsil alan, yaşayan gənclərimizin beynəlxalq elm aləminə inteqrasiyası, fəallıqlarının artırılması üçün əlindən gələni əsirgəməyəcəyini söyləyib.
Məsud Aşinaya diaspor fəaliyyətində xidmətlərinə görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə təltif olunduğu “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı təqdim edilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 8 dekabr 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə Məsud Aşina “YAŞAT” Fondunun Himayəçilik Şurasının üzvü seçilib.
Məsud Aşina Danimarka Baş Ağrısı Dərnəyinin prezidenti, Avropa Baş Ağrısı Federasiyasının baş katibi və 2019-2021-ci illərdə Beynəlxalq Baş Ağrısı Assosiasiyasının prezidenti olub.
2019-cu ildə Lundbeck Professor proqramı fondunun ən böyük həcmli qrant proqramında iştirak edən Məsud Aşinanın tədqiqatları baş ağrılarının yeni müalicə metodlarının axtarışına və təkmilləşdirilməsinə görə 4 milyon avro mükafata layiq görülüb. 2021-ci ildə Türkiyədə TÜBA - Beynəlxalq Akademiya Mükafatının laureatı olub.

Азербайджанский ученый, проживающий в Дании, награжден медалью
Профессор Копенгагенского университета по неврологии, руководитель Международного общества головной боли, директор Исследовательского союза по изучению мигрени проф. д-р Масуд Ашина побывал в Государственном комитете по работе с диаспорой.
Председатель комитета Фуад Мурадов, поприветствовав гостя, высоко оценил роль азербайджанской диаспоры в развитии двусторонних отношений. Он отметил, что азербайджанские общины, наши соотечественники, осуществляющие в настоящее время деятельность за рубежом, находятся в центре внимания Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан ханым Алиевой.
Масуд Ашина, выразив Азербайджанскому государству глубокую признательность за высокую оценку его деятельности, подчеркнул, что и впредь сделает все возможное для защиты национальных интересов родины за рубежом, интеграции нашей молодежи, обучающейся и проживающей в стране и за ее пределами, в международный научный мир, повышения ее активности.
Масуду Ашине была вручена юбилейная медаль «100-летие Гейдара Алиева (1923-2023)», присужденная ему Распоряжением Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева за заслуги в диаспорской деятельности.
Отметим, что Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 8 декабря 2020 года Масуд Ашина избран членом Попечительского совета Фонда «YAŞAT».
Масуд Ашина являлся президентом Общества головной боли Дании, генеральным секретарем Европейской федерации головной боли, а в 2019-2021 годах – президентом Международной ассоциации головной боли.
Исследования Масуда Ашины, принимавшего участие в 2019 году в крупнейшей грантовой программе Фонда профессорской программы Лундбека, удостоены премии в размере 4 миллионов евро за поиск и усовершенствование новых методов лечения головной боли. В 2021 году он стал лауреатом Международной академической премии TÜBA в Турции.