Sloveniyada keçirilən icma görüşü məhsuldar müzakirələrlə yadda qalıb
Balkanların qəlbində yerləşən Sloveniya Respublikası Azərbaycan diasporunun fəallığı, təşkilatlanması və yerli cəmiyyətə uğurlu inteqrasiyası ilə diqqət çəkən ölkələrdən biridir. Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşlarının Lyublyanada Sloveniyadakı Azərbaycan icması ilə görüşü soydaşlarımızın birliyinin möhkəmləndirilməsi, yeni əməkdaşlıq imkanlarının formalaşdırılması və milli maraqlarımızın beynəlxalq müstəvidə daha güclü təbliği baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyıb.
Komitənin dəstəyi və Azərbaycan Türk Mədəniyyəti Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə baş tutan, soydaşlarımızın böyük maraq göstərdiyi icma görüşündə azərbaycanlılarla yanaşı, türk xalqlarına məxsus müxtəlif icmaların nümayəndələri və yerli ictimaiyyətin üzvləri iştirak edib.
Əvvəlcə Azərbaycanın və Sloveniyanın Dövlət himnləri səsləndirilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin şöbə müdiri Leyla Həmzəyeva soydaşlarımızı salamlayaraq, ənənəvi hal alan icma görüşlərinin əhəmiyyətindən danışıb. Sloveniyada fəaliyyət göstərən diaspor təşkilatlarının fəallığından və ölkəmizin maraqlarının müdafiəsi istiqamətində gördükləri işlərdən bəhs edib. Bildirib ki, dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlılar ölkəmizin milli maraqlarının qorunması, tarixi həqiqətlərimizin beynəlxalq ictimaiyyətə düzgün çatdırılması və zəngin mədəni irsimizin tanıdılması istiqamətində mühüm işlər görür.
Görüşdə Prezident İlham Əliyevin çıxışlarının yer aldığı sənədli film, həmçinin xaricdəki Azərbaycan Evləri və həftəsonu məktəblərinin fəaliyyəti barədə videoçarxlar nümayiş olunub.
Sloveniyada fəaliyyət göstərən Azərbaycan Türk Mədəniyyəti Assosiasiyasının rəhbəri Taleh Qurbanov Sloveniyadakı azərbaycanlıların birlik və həmrəylik şəraitində fəaliyyət göstərdiyini vurğulayıb, diasporumuzun iki xalq arasında dostluq münasibətlərinin inkişafında xüsusi rol oynadığını söyləyib, rəhbərlik etdiyi təşkilatın fəaliyyətini və hədəflərini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə Azərbaycan Respublikasının iqamətgahı Vyana şəhəri olmaqla Sloveniya Respublikasındakı Səfirliyinin ikinci katibi Aydan Muradova, səfirliyin konsulluq məsələləri üzrə əməkdaşı və ikinci katib Kamran Məmmədov da iştirak edib.
İcma görüşündə soydaşlarımız tədbirin keçirildiyi məkanda komitənin dəstəyi ilə açılan və ölkəmizin mədəniyyətini, tarixini əks etdirən sərgini böyük maraqla izləyiblər.
Daha sonra Şərqi Avropada yaşayan Azərbaycanlıların Sloveniya üzrə Koordinasiya Şurasına koordinator seçilib.
Soydaşlarımız görüşlə bağlı təəssüratlarını bölüşərək, Sloveniyadakı icmaya göstərilən diqqət və qayğıya görə Azərbaycan dövlətinə minnətdarlıq ediblər. Əlaqələrin daha da genişlənməsinə, ortaq məqsədlər ətrafında birliyin güclənməsinə və gələcək birgə təşəbbüslər üçün yeni imkanlar yaradan belə toplantıların davamlı olmasını arzulayıblar.
Qeyd edək ki, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin rəhbərliyi və əməkdaşları təkcə 2025-ci ildə 30 ölkəyə 100-ə yaxın səfər həyata keçirib, minlərlə azərbaycanlının və xaricinin iştirakı ilə görüşlər keçiriblər. Baş tutan görüş və məhsuldar müzakirələr dünya azərbaycanlılarının azərbaycançılıq ideyaları ətrafında daha sıx birləşməsinə, milli həmrəyliyin güclənməsinə və diaspor fəaliyyətinin yeni mərhələyə yüksəlməsinə təkan verir.

Республика Словения, расположенная в самом сердце Балкан, является одной из стран, привлекающих внимание активностью, организационным становлением азербайджанской диаспоры и ее успешной интеграцией в местное общество. Состоявшаяся в Любляне встреча сотрудников Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой с азербайджанской общиной в Словении представляла особое значение с точки зрения укрепления единства наших соотечественников, формирования новых возможностей сотрудничества и более активной пропаганды наших национальных интересов на международном уровне.
В организованном Азербайджанской ассоциацией тюркской культуры при поддержке комитета встрече с общиной, к которой наши соотечественники проявили большой интерес, наряду с азербайджанцами, приняли участие представители различных сообществ, принадлежащих тюркским народам, и члены местной общественности.
Сначала прозвучали государственные гимны Азербайджана и Словении.
Заведующая отделом Государственного комитета по работе с диаспорой Лейла Гамзаева, поприветствовав наших соотечественников, отметила значение ставших уже традицией встреч с общиной. Она говорила об активности диаспорских организаций, действующих в Словении, и работе, проводимой ими для защиты интересов нашей страны, подчеркнула, что азербайджанцы, проживающие в различных странах мира, осуществляют важную деятельность, направленную на защиту национальных интересов нашей страны, правильное доведение до международной общественности исторических реалий и популяризацию нашего богатого культурного наследия.
На встрече были показаны документальный фильм, отражающий выступления Президента Ильхама Алиева, а также видеоролики о работе домов Азербайджана и воскресных школ за рубежом.
Руководитель действующей в Словении Азербайджанской ассоциации тюркской культуры Талех Гурбанов констатировал, что азербайджанцы в Словении демонстрируют единство и солидарность, сказал, что наша диаспора играет особую роль в развитии дружественных отношений между двумя народами, довел до внимания деятельность и цели возглавляемой им организации.
Во встрече также приняли участие второй секретарь посольства Азербайджанской Республики в Республике Словения, резиденция которого располагается в городе Вена, Айдан Мурадова, сотрудник посольства по консульским вопросам и второй секретарь Кямран Мамедов.
На встрече с общиной наши соотечественники с большим интересом ознакомились с выставкой, открытой при поддержке комитета по работе с диаспорой в месте проведения мероприятия и отражающей культуру, историю нашей страны.
Затем был избран координатор в Координационный совета азербайджанцев, проживающих в Восточной Европе, по Словении.
Делясь впечатлениями о встрече, наши соотечественники поблагодарили Азербайджанское государство за внимание и заботу об общине в Словении. Они пожелали постоянного проведения таких мероприятий, открывающих новые возможности для дальнейшего расширения связей, укрепления единства вокруг общих целей и будущих совместных инициатив.
Отметим, что только в 2025 году руководство и сотрудники Государственного комитета по работе с диаспорой осуществили около 100 поездок в 30 стран, провели встречи с участием тысяч азербайджанцев и иностранцев. Состоявшиеся встречи и плодотворные дискуссии способствуют более тесному сплочению азербайджанцев мира вокруг идей азербайджанства, укреплению национальной солидарности и достижению нового этапа диаспорской деятельности.