Çinin təhsil naziri Azərbaycan dili kafedrasında olub
Çin Xalq Respublikasının təhsil naziri Huay Cinpınq Pekin Xarici Dillər Universitetində (PXDU)  olub. Nazir ziyarət zamanı Azərbaycan dili kafedrasına da baş çəkib. Ona Asiya fakültəsində tədris olunan dillər, əldə olunmuş elmi nailiyyətlər, beynəlxalq əlaqələr haqqında məlumat verilib. Çinli nazir eyni zamanda, ali təhsil ocağının elmi və pedaqoji həyatında fəallığı ilə seçilən Azərbaycan dili kafedrasının müəllim heyəti və kafedranın müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aqşin Əliyevlə görüşüb. Görüşdə nazirə kafedranın fəaliyyəti, Çində ilk və yeganə olan Azərbaycan dili ixtisası haqqında məlumat verilib.
Qeyd edək ki, Pekində yaşayan soydaşımız, fəlsəfə doktoru Aqşin Əliyev 2020-ci ildə Diasporla iş üzrə Dövlət Komitəsinin “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı ilə təltif olunub.
Çinin ən nüfuzlu ali təhsil ocaqlarından sayılan, 101 xarici dilin tədris olunduğu Pekin Xarici Dillər Universitetində Azərbaycan dili kafedrası 2016-cı ildə yaradılıb. İlkin mərhələdə Azərbaycan dili üçüncü dil kimi tədris olunsa da, Çin Təhsil Nazirliyinin qərarına əsasən, 2018-ci ildə ümumrespublika imtahanı əsasında Azərbaycan dili ixtisasına qəbul aparılıb və 9 tələbə dörd il ərzində Azərbaycan dilini öyrənərək Çinin ilk azərbaycanşünas kadrı olub. PXDU-da birinci qəbulda (2018-2022-ci illər) Azərbaycan dili ixtisası üzrə təhsil almış tələbələr kafedranın ölkəmizlə bağlı həyata keçirdiyi müxtəlif layihə və tədbirlərdə yaxından iştirak ediblər. Ötən ilin sentyabrında universitetdə  Azərbaycanşünaslıq elminin inkişafına yeni nəfəs vermək, iki ölkə arasında mədəni və elmi körpülərin qurulmasına təkan vermək, tələbə və tədqiqatçılar üçün yeni əməkdaşlıq imkanları yaratmaq, eyni zamanda  iqtisadi və diplomatik əlaqələrin genişlənməsinə dəstək məqsədilə Birinci Çin Azərbaycanşünaslıq beynəlxalq konfransı keçirilib.

Министр образования Китая побывал на кафедре азербайджанского языка
Министр образования Китайской Народной Республики Хуай Цзиньпэн побывал в Пекинском университете иностранных языков (ПУИЯ). В ходе посещения министр также зашел на кафедру азербайджанского языка. Oн был проинформирован о языках, которым обучают на факультете Азии, достигнутых научных результатах, международных связях. Китайский министр также встретился с преподавательским составом кафедры азербайджанского языка, отличающейся активностью в научно-педагогической жизни высшего учебного заведения, и заведующим кафедрой, доктором философии по филологии Агшином Алиевым. На встрече министру рассказали о работе кафедры, первой и единственной в Китае специальности азербайджанского языка.
Отметим, что живущий в Пекине наш соотечественник, доктор философии Агшин Алиев в 2020 году был награжден Государственным комитетом по работе с диаспорой медалью Азербайджанской Республики “За заслуги в диаспорской деятельности”.
Кафедра азербайджанского языка была создана в Пекинском университете иностранных языков, считающемся одним из самых престижных вузов Китая, где идет обучение 101 иностранному языку, в 2016 году. Хотя на первоначальном этапе азербайджанский язык изучался как третий язык, тем не менее, согласно решению Министерства образования Китая, на основе проведенного в 2018 году общереспубликанского экзамена был проведен прием на специальность азербайджанского языка, и 9 студентов, изучив в течение четырех лет азербайджанский язык, стали первыми в Китае кадрами азербайджановедов. Студенты, получившие образование по специальности азербайджанского языка на первом приеме в ПУИЯ (2018-2022 годы), принимали участие в реализованных кафедрой различных проектах и мероприятиях, связанных с нашей страной. В сентябре минувшего года в университете состоялась Первая китайская международная научная конференция по азербайджановедению, цель которой заключалась в том, чтобы развитие азербайджановедения приобрело новое дыхание, чтобы придать импульс возведению культурных и научных мостов между двумя странами, создать новые возможности сотрудничества для студентов и исследователей, а также оказать поддержку расширению экономических и дипломатических связей.