Çikaqo meri Azərbaycanın Müstəqillik Günü münasibətilə bəyannamə yayıb
25 may, 2023ABŞ-ın Çikaqo şəhərinin meri Brendon Conson 28 May – Azərbaycanın Müstəqillik Günü münasibətilə bəyannamə imzalayıb.
Bəyannamədə bildirilib ki, yarandığı gündən Çikaqo şəhəri dünyanın hər yerindən gələn, müxtəlif mədəni irsi ilə öyünən fərqli, parlaq insanların icmalarına ev sahibliyi edir.
Çikaqonun incəsənət və musiqi, biznes və maliyyə, hüquq və hökumət, təhsil və sosial xidmətlər, elm və tibb sahələrində şəhəri dəstəkləyən qürurlu və enerjili Azərbaycan-Amerika icmasının da evi olduğu vurğulanıb.
Nəzərə çatdırılıb ki, Amerikanın Orta Qərb Ştatları üzrə Azərbaycan Mərkəzi (ACMA) Çikaqo və Azərbaycan arasında mədəniyyətlərarası anlaşmanı təşviq etmək üçün çalışır.
Çikaqoluların tarixi məhəllələri gücləndirmək, eyni zamanda şəhəri və cəmiyyəti hamı üçün yaxşılaşdırmaq üçün çalışdığını vurğulayan mer xatırladıb ki, 28 May 1918-ci il tarixi Azərbaycan əsilli amerikalılar üçün böyük əhəmiyyət kəsb edən gündür. Çünki həmin tarixdə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (AXC) elan edilib.
Mer 28 May 2023-cü il tarixini “Azərbaycan Respublikasının Günü” elan edərək, şəhər sakinlərini Çikaqonun mədəni müxtəlifliyinə töhfələr verən Azərbaycan icmasının bayramına qoşulmağa dəvət edib.
Qeys edək ki, bundan öncə Amerika Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının üzv-təşkilatı olan ACMA-nın təşəbbüsü əsasında İllinoys ştatının meri qubernatoru Cey Robert Pritsker Azərbaycanın Müstəqillik Günü münasibətilə bəyannamə imzalayıb və Çikaqonun mərkəzində Azərbaycan bayrağı qaldırılıb.

Мэр Чикаго выступил с декларацией по случаю Дня независимости Азербайджана
Мэр американского города Чикаго Брэндон Джонсон подписал декларацию по случаю 28 Мая –Дня независимости Азербайджана.
B декларации говорится, что город Чикаго, со дня основания ставший родным домом различных, ярких людей, прибывших со всех уголков мира и гордящихся своим культурным наследием.
Подчеркивается, что Чикаго также является родным домом для гордой и энергичной азербайджано-американской общины, поддерживающей город в сфере искусства и музыки, бизнеса и финансов, юриспруденции и правительства, образования и социальных услуг, науки и медицины.
Отмечается, что Азербайджанский центр по среднезападным штатам Америки (ACMA) стремится к поощрению межкультурного взаимопонимания между Чикаго и Азербайджаном.
Констатируя, что чикагцы делают все возможное для усиления исторических кварталов, а также улучшения города и общества для всех, мэр напомнил, что 28 мая 1918 года является датой, представляющей большое значение для американцев азербайджанского происхождения, так как в этот день была провозглашена Азербайджанская Демократическая Республика (АДР).
Объявив 28 мая 2023 года “Днем Азербайджанской Республики”, мэр призвал жителей города присоединиться к празднику азербайджанской общины, вносящей вклад в культурное разнообразие Чикаго.
Отметим, что ранее по инициативе АСМА, являющейся организацией-членом Координационного совета азербайджанцев Америки, мэр-губернатор штата Иллинойс Джей Роберт Прицкер подписал декларацию по случаю Дня независимости Азербайджана, и в центре Чикаго был поднят флаг Азербайджана.