ABŞ-də təhsil alan azərbaycanlı tələbələrin görüşü keçirilib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin təşəbbüsü ilə Çikaqoda keçirilən görüş Azərbaycan Respublikasının və ABŞ-nin Dövlət Himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Ardınca ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi yad olunub.
Orta Qərb Ştatları Azərbaycan Tələbə Alyansının rəhbəri Nərgiz Həbibova Alyansın yaranma məqsədi, bu günədək görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib, azərbaycanlı tələbələrin şəbəkələşməsi, Azərbaycan həqiqətlərini qərb cəmiyyətinə çatdırmaları, ABŞ-dəki dost icmaların üzvləri ilə əməkdaşlıq imkanları barədə danışıb, tələbələrin inkişafına kömək edəcək proqramların əlçatanlığına diqqət çəkib.
Görüş iştirakçılarına xaricdəki azərbaycanlı gənclərin vətənə bağlılığı və bu sahədə DİDK-nın həyata keçirdiyi layihələr barədə geniş məlumat verilib.
Çikaqo-Kent Hüquq Kollecinin Beynəlxalq Proqramlar üzrə rəhbəri Adam Veber təşkilata uğurlar arzu edib və ABŞ-dəki azərbaycanlı tələbələri hər zaman dəstəklədiyini ifadə edib.
Amerika Orta Qərb Ştatları üzrə Azərbaycan Mərkəzinin təsisçilərindən olan Fərid Məmmədov tələbələrə tövsiyyələrini verib, Azərbaycanı tanıtmaları istiqamətində onlara daim dəstək olacaqlarını bildirib.
Toplantıda DİDK-nin və diasporun fəaliyyətilə bağlı müxtəlif videoçarxlar nümayiş olunub, irimiqyaslı layihələrdən danışılıb. Görüş soydaşlarımızı maraqlandıran sualların cavablandırılması, ABŞ-də azərbaycanlı tələbələrin daha yaxşı şəbəkələşməsinin perspektivləri və gələcək fəaliyyətə dair yeni təşəbbüslərlə bağlı fikir mübadiləsinin aparılması ilə yekunlaşıb.

Состоялась встреча c азербайджанскими студентами, получающими образование в США
Встреча, состоявшаяся в Чикаго по инициативе Государственного комитета по работе с диаспорой, началась с исполнения государственных гимнов Азербайджанской Республики и США. Затем была почтена светлая память шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны.
Руководитель Азербайджанского студенческого альянса среднезападных штатов Наргиз Габибова подробно рассказала о цели создания альянса, проделанной до сих пор работе, говорила о сетевом взаимодействии азербайджанских студентов, доведении ими азербайджанских реалий до западной общественности, возможностях сотрудничества с членами дружественных общин в США, довела до внимания доступность программ, которые окажут содействие развитию студентов.
Участники встречи были широко проинформированы о привязанности азербайджанской молодежи за рубежом к родине и проектах, реализованных ГКРД в этой области.
Руководитель Чикагско-Кентского юридического колледжа по международным программам Адам Вебер пожелал организации успехов и сказал, что всегда поддерживает азербайджанских студентов в США.
Фарид Мамедов, являющийся одним из соучредителей Aзербайджанского центра по среднезападным штатам Америки, дал студентам свои рекомендации, подчеркнул, что центр всегда будет поддерживать их в деле популяризации Азербайджана.
На мероприятии были показаны различные видеоролики, связанные с деятельностью ГКРД и диаспоры, отмечены крупномасштабные проекты. Встреча завершилась ответами на интересующие наших соотечественников вопросы, проведением обмена мнениями о перспективах лучшего сетевого взаимодействия азербайджанских студентов в США и новых инициативах относительно дальнейшей деятельности.