Dövlət Komitəsinin sədri israilli həmkarı ilə görüşüb
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DİDK) sədri Fuad Muradovun İsrailin diaspor işləri üzrə naziri Naxman Şayla görüşü keçirilib.
Görüşdə DİDK-nın və Diaspor İşləri üzrə Nazirliyin fəaliyyət istqamətləri, müxtəlif proqram və layihələr barədə ətraflı məlumat verilib, əməkdaşlığın perspektivlərinə dair müzakirələr aparılıb. Azərbaycanda yəhudi icmasının, İsraildə isə Azərbaycan diasporunun fəaliyyəti yüksək qiymətləndirilib. Ölkəmizdən dünyanın müxtəlif dövlətlərinə köçmüş yəhudilərin həm də Azərbaycan icması olaraq birgə layihələrə cəlb edilməsi istiqamətində addımlar atılmasının vacibliyi diqqətə çatdırılıb.
Tədbirdə Azərbaycanla İsrailin etibarlı tərəfdaş olduqları, Vətən müharibəsi və post-müharibə dövründə İsrailin ölkəmizin haqlı mövqeyini dəstəkləməsi, xalqlarımızın dostluq əlaqələrinin tarixi ənənələrə malik olması məmnunluqla vurğulanıb.

Председатель Государственного комитета встретился с израильским коллегой
Состоялась встреча председателя Государственного комитета по работе с диаспорой (ГКРД) Фуада Мурадова с министром по делам диаспоры Израиля Нахманом Шаем.
На встрече была представлена подробная информация о направлениях деятельности ГКРД и Министерства по делам диаспоры, различных программах и проектах, проведены обсуждения о перспективах сотрудничества. Высокую оценку получила деятельность еврейской общины в Aзербайджане и азербайджанской диаспоры в Израиле. Была отмечена важность принятия мер в области привлечения евреев, выехавших из нашей страны в различные государства мира, как азербайджанской общины, к совместным проектам.
На мероприятии с удовлетворением было подчеркнуто, что Азербайджан и Израиль являются надежными партнерами, что Израиль поддерживал справедливую позицию нашей страны, как во время Отечественной войны, так и в поствоенный период, отмечено, что дружественные связи двух народов имеют исторические традиции.