Bursa Azərbaycan musiqisinin sehrinə bürünüb
Türkiyənin Bursa şəhəri növbəti dəfə iki ölkənin dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin sarsılmazlığına, Azərbaycan mədəniyyətinin zənginliyinə şahidlik edib. Bursa Azərbaycan İnnovasiya və Həmrəylik Dərnəyinin nəzdindəki “Xarıbülbül” xor qrupunun təşkilatçılığı ilə tədbir keçirilib.
Bursa Azərbaycan İnnovasiya və Həmrəylik Dərnəyinin sədri Lətifə Nağdəliyeva, Eskişehir Azərbaycanlılar Dərnəyinin sədri, Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyasının sədr müavini Cavid Aydın, Yıldırım Bələdiyyəsinin sədr müavini Ahmet Aras Azərbaycan Türkiyə arasındakı münasibətlərdən, ortaq tarix, dil və mədəni dəyərlərdən bəhs ediblər.
Bədii hissədə Azərbaycan xalq mahnıları, görkəmli bəstəkarların əsərləri və aşıq havaları səsləndirilib. Dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin ölməz “Arşın mal alan” operettası əsasında hazırlanan rəngarəng səhnəciklər salonda xüsusi coşqu yaradıb və alqışlarla müşayiət olunub.
Rəsmi şəxslərin, qeyri-hökumət təşkilatlarının rəhbərlərinin, dərnək və federasiya nümayəndələrinin, eləcə də çoxsaylı sənətsevərlərin iştirak etdiyi tədbir Azərbaycan mədəniyyətinin zəngin irsini beynəlxalq müstəvidə nümayiş etdirməklə yanaşı, Türkiyədə yaşayan soydaşlarımızın milli-mədəni həmrəyliyinin parlaq nümunəsinə çevrilib.
Sonda qonaqlar belə tədbirlərin Azərbaycan və Türkiyə arasında mövcud olan sarsılmaz qardaşlıq bağlarını daha da möhkəmləndirdiyini, ortaq tarixi və mədəni irsin gələcək nəsillərə ötürülməsində, xalqlar arasında qarşılıqlı hörmət və anlaşmanın güclənməsində mühüm rol oynadığını bildiriblər. Gecə iştirakçılarda xoş təəssürat yaradıb, Azərbaycan musiqisinin və mədəniyyətinin Bursada uzun müddət xatırlanacaq xoş əks-sədası ilə yaddaşlarda iz buraxıb.

Турецкий город Бурса в очередной раз стал свидетелем нерушимости дружественных и братских отношений двух стран, богатства азербайджанской культуры. Мероприятие было организовано хоровой группой “Харыбюльбюль" при Азербайджанской ассоциации инноваций и солидарности Бурсы.
Председатель Азербайджанской ассоциации инноваций и солидарности Бурсы Лятифа Нагдалиева, председатель Ассоциации азербайджанцев Эскишехира, заместитель председателя Федерации азербайджанских ассоциаций Джавид Айдын, заместитель председателя муниципалитета Йылдырым Ахмет Арас говорили об отношениях между Азербайджаном и Турцией, общей истории, языке и культурных ценностях.
В художественной части прозвучали азербайджанские народные песни, произведения выдающихся композиторов и ашугские мелодии. Красочные сценки, подготовленные на основе бессмертной оперетты “Аршин мал алан” гениального композитора Узеира Гаджибейли, вызвали в зале особый восторг и сопровождались аплодисментами.
Мероприятие с участием официальных лиц, руководителей неправительственных организаций, представителей ассоциаций и федераций, а также многочисленных любителей искусства не только продемонстрировало на международном уровне богатое наследие азербайджанской культуры, но и стало ярким примером национально-культурной солидарности наших соотечественников, проживающих в Турции.
В заключение гости отметили, что такие мероприятия еще больше укрепляют неразрывные братские узы между Азербайджаном и Турцией, играют важную роль в передаче общего исторического и культурного наследия грядущим поколениям, укреплении взаимного уважения и понимания между народами. Вечер произвел приятное впечатление на участников, оставил в их памяти эхо радости от азербайджанской музыки и культуры, которое долго будут помнить в Бурсе.