Budapeştdə diaspor gənclərinin toplantısı keçirilib
Macarıstanın paytaxtı Budapeşt şəhərində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Evində “Diaspor gəncləri: strateji hədəflərə doğru” mövzusunda Azərbaycan Diaspor Gənclərinin İşçi Qrupunun görüşü keçirilib. Görüşə Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələrində iştirak edən azərbaycanlı gənclər qatılıb. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, torpaqlarımızın bütövlüyü uğrunda şəhid olan qəhrəmanlarımızın əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov çıxışında Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılan və müasir yanaşmalar əsasında inkişaf edən diaspor siyasətində gənclərin xüsusi yeri barədə danışıb. Bildirib ki, müasir dünyada diaspor artıq sadəcə mədəni icma deyil, informasiya müharibəsinin güclü aktorudur. Dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlı gənclərin də bu sahədə uğurları var və onlar ortaq müzakirə platformalarının yaradılması, milli-mədəni kimliyin qorunması istiqamətində faydalı işlər görürlər. Sədr, həmçinin Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələrinə diqqət çəkib. Düşərgələrin gənclərdə vətənə bağlılıq hissini inkişaf etdirdiyini söyləyib.
Azərbaycan Respublikasının Macarıstan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tahir Tağızadə diaspor gənclərinin fəaliyyətini və keçirilən tədbiri müsbət qiymətləndirib, toplantının işinə uğurlar arzu edib.
Görüşdə Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələrinin tarixindən və gənclərin düşərgələrə marağından bəhs edən videoçarx göstərilib. Macarıstandakı Azərbaycan Evinin və Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə “Diaspor gəncləri: strateji hədəflərə doğru” mövzusunda keçirilən toplantı “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə və Qarabağda Şanlı Zəfərimizin beşilliyinə həsr olunub.
Tədbirin moderatoru Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin şöbə müdiri Vəsilə Vahidqızı olub.
Toplantı geniş fikir mübadiləsinin aparılması və perspektivə dair təkliflərin səsləndirilməsi ilə davam edib.

Budapest hosted the meeting of diaspora youth
The meeting of the Working Group of Azerbaijani Diaspora Youth on the topic of the “Diaspora Youth: Towards Strategic Goals” was held at the Azerbaijan House in Budapest, the capital of Hungary. The meeting was attended by Azerbaijani young people who participated in the Summer Camps of Diaspora Youth. The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played, the cherished memory of our heroes who were martyred for the territorial integrity of our homeland was honored with deep respect.
In his remarks, Fuad Muradov, Chairman of the State Committee on Work with Diaspora spoke about the special role of youth in diaspora policy carried out under the leadership of President Ilham Aliyev and developing on the basis of modern approaches. He noted that the diaspora is not only a cultural community but also powerful actor in the information war. Azerbaijani youth living in different countries around the world have also achieved success in this area, and they carry out valuable work in creating common discussion platforms and preserving national and cultural identity. The Chairman also highlighted the Diaspora Youth Summer Camps, noting that the camps help foster a sense of attachment to the homeland among young people.
Tahir Taghizadeh, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Hungary, positively appreciated the efforts of diaspora youth and the event, wished success to the proceedings of the meeting.
A video featured the history of Summer Camps of Diaspora Youth and young people’s enthusiasm for them was shown. The meeting on the topic of the “Diaspora Youth: Towards Strategic Goals” was jointly organized by the Azerbaijan House in Hungary and the Fund for Support to Azerbaijani Diaspora. It was dedicated to the “Year of Constitution and Sovereignty” and the 5th anniversary of our Glorious Victory in Karabakh.
The assembly was moderated by Vasila Vahidgizi, Head of Department of the State Committee on Work with Diaspora.
The meeting continued with a broad exchange of views and the presentation of proposals for the future.