Budapeştdə diaspor gənclərinin toplantısı keçirilib
Macarıstanın paytaxtı Budapeşt şəhərində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Evində “Diaspor gəncləri: strateji hədəflərə doğru” mövzusunda Azərbaycan Diaspor Gənclərinin İşçi Qrupunun görüşü keçirilib. Görüşə Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələrində iştirak edən azərbaycanlı gənclər qatılıb. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, torpaqlarımızın bütövlüyü uğrunda şəhid olan qəhrəmanlarımızın əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov çıxışında Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılan və müasir yanaşmalar əsasında inkişaf edən diaspor siyasətində gənclərin xüsusi yeri barədə danışıb. Bildirib ki, müasir dünyada diaspor artıq sadəcə mədəni icma deyil, informasiya müharibəsinin güclü aktorudur. Dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlı gənclərin də bu sahədə uğurları var və onlar ortaq müzakirə platformalarının yaradılması, milli-mədəni kimliyin qorunması istiqamətində faydalı işlər görürlər. Sədr, həmçinin Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələrinə diqqət çəkib. Düşərgələrin gənclərdə vətənə bağlılıq hissini inkişaf etdirdiyini söyləyib.
Azərbaycan Respublikasının Macarıstan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tahir Tağızadə diaspor gənclərinin fəaliyyətini və keçirilən tədbiri müsbət qiymətləndirib, toplantının işinə uğurlar arzu edib.
Görüşdə Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələrinin tarixindən və gənclərin düşərgələrə marağından bəhs edən videoçarx göstərilib. Macarıstandakı Azərbaycan Evinin və Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə “Diaspor gəncləri: strateji hədəflərə doğru” mövzusunda keçirilən toplantı “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə və Qarabağda Şanlı Zəfərimizin beşilliyinə həsr olunub.
Tədbirin moderatoru Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin şöbə müdiri Vəsilə Vahidqızı olub.
Toplantı geniş fikir mübadiləsinin aparılması və perspektivə dair təkliflərin səsləndirilməsi ilə davam edib.

В Будапеште состоялось собрание диаспорской молодежи
В Доме Азербайджана, действующем в столице Венгрии Будапеште, состоялась встреча Рабочей группы азербайджанской диаспорской молодежи на тему “Диаспорская молодежь: к стратегическим целям”. К мероприятию присоединилась азербайджанская молодежь, принимавшая участие в Летнем лагере диаспорской молодежи. Прозвучал государственный гимн Азербайджанской Республики, с глубоким уважением была почтена светлая память героев, ставших шехидами во имя целостности наших земель.
Председатель Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Фуад Мурадов говорил об особом месте молодежи в диаспорской политике, проводимой под руководством Президента Ильхама Алиева и развивающейся на основе современных подходов. Он отметил, что в современном мире диаспора — это уже не просто культурное сообщество, а мощный актор информационной войны. Азербайджанская молодежь, проживающая в различных странах мира, тоже добилась успехов в этой области, она осуществляет полезную работу, направленную на создание платформ для совместных дискуссий, сохранение национально-культурной идентичности. Председатель также уделил внимание летним лагерям диаспорской молодежи. Он подчеркнул, что они развивают у молодежи чувство привязанности к родине.
Чрезвычайный и полномочный посол Азербайджанской Республики в Венгрии Тахир Тагизаде позитивно оценил деятельность диаспорской молодежи и нынешнее мероприятие, пожелал работе собрания успехов.
На встрече был показан видеоролик, повествующий об истории летних лагерей диаспорской молодежи и интересе, который молодежь проявляет к лагерям. Собрание на тему “Диаспорская молодежь: к стратегическим целям”, организованное Домом Азербайджана в Венгрии совместно с Фондом поддержки азербайджанской диаспоры, было посвящено “Году Конституции и суверенитета” и пятилетию нашей славной Победы в Карабахе.
Модератором мероприятия была заведующая отделом Государственного комитета по работе с диаспорой Василя Вахидгызы.
Собрание продолжилось проведением широкого обмена мнениями и внесением предложений относительно перспектив.