Budapeştdə Heydər Əliyevin 100 illiyi münasibətilə konsert təşkil olunub
Heydər Əliyev Fondu, Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Budapeştdəki Azərbaycan Evinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycanın Macarıstandakı səfirliyi tərəfindən Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi münasibətilə klassik musiqi konserti və sərgi təşkil edilib.
Ferens List Musiqi Akademiyasında keçirilən möhtəşəm tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Yalçın Adıgözəlovun müşayiəti ilə Macarıstanın məşhur Solnok Simfonik orkestri, istedadlı solist Selcan Nəsibli dahi Azərbaycan bəstəkarları Qara Qarayev, Fikrət Əmirov, Niyazi və Asəf Zeynallının, eləcə də macar bəstəkar Bela Bartok və Cakomo Puççininin əsərlərini ifa ediblər.
Konsertdə Macarıstanın Baş nazirinin ofisinin, Milli Assambleyanın, Xarici İşlər və Ticarət, Müdafiə, İqtisadi İnkişaf və Mədəniyyət nazirliklərinin, digər dövlət qurumlarının və Budapeştdə akkreditə olunmuş diplomatik korpusun nümayəndələri, yerli ictimaiyyət və media nümayəndələri, eləcə də Azərbaycan diasporunun üzvləri, Macarıstandakı azərbaycanlı tələbələr iştirak ediblər.
Tədbirdə Ümummilli Lider Heydər Əliyevə həsr olunmuş sənədli film nümayiş olunub. Səfir Tahir Tağızadə görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin Azərbaycan dövlətçiliyinin inkişafındakı rolundan danışıb,  Ulu Öndər tərəfindən əsası qoyulmuş uzaqgörən siyasətin Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb. Həmçinin T.Tağızadə Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi ilə Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycan mədəniyyətinin dünyada təbliği sahəsində uğurlu fəaliyyətini vurğulayıb.
Konsert tədbir iştirakçılarının sürəkli alqışlar ilə müşayiət olunub. Konsertdən sonra Azərbaycan və Macarıstan arasında ikitərəfli münasibətlərin əsas mərhələlərini əks etdirən fotoşəkillərdən ibarət sərgi qonaqlara təqdim olunub.

B Будапеште организован концерт по случаю 100-летия Гейдара Алиева
Дом Азербайджана в Будапеште и посольство Азербайджана в Венгрии организовали при поддержке Фонда Гейдара Алиева и Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе диаспорой концерт классической музыки и выставку по случаю 100-летнего юбилея общенационального лидера Гейдара Алиева.
В грандиозном мероприятии, проведенном в Музыкальной академии Ференца Листа, знаменитый венгерский симфонический оркестр «Солнок», талантливая вокалистка Сельджан Насибли в сопровождении народного артиста Азербайджанской Республики Ялчина Адыгезалова исполнили произведения великих азербайджанских композиторов Кара Караева, Фикрета Амирова, Ниязи и Асафа Зейналлы, а также венгерского автора Бела Бартока и Джакомо Пуччини.
На концерте присутствовали представители офиса премьер-министра Венгрии, Национальной ассамблеи, министерств иностранных дел и торговли, обороны, экономического развития и культуры, других государственных структур и аккредитованного в Будапеште дипломатического корпуса, представители местной общественности и медиа, а также члены азербайджанской диаспоры, азербайджанские студенты, обучающиеся в Венгрии.
На мероприятии был показан документальный фильм, посвященный общенациональному лидеру Гейдару Алиеву. Посол Тахир Тагизаде говорил о роли выдающегося государственного деятеля в развитии азербайджанской государственности, отметил, что дальновидная политика, основа которой была заложена великим лидером, продолжается под руководством Президента Ильхама Алиева. T.Taгизаде также подчеркнул успешную деятельность Фонда Гейдара Алиева под руководством Первого вице-президента Мехрибан Алиевой в области пропаганды в мире азербайджанской культуры.
Концерт сопровождался бурными аплодисментами участников мероприятия. После концерта гостям была представлена выставка фотоснимков, отражающих основные этапы двусторонних отношений между Азербайджаном и Венгрией.