Budapeştdə Heydər Əliyevin 100 illiyi münasibətilə konsert təşkil olunub
Heydər Əliyev Fondu, Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Budapeştdəki Azərbaycan Evinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycanın Macarıstandakı səfirliyi tərəfindən Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi münasibətilə klassik musiqi konserti və sərgi təşkil edilib.
Ferens List Musiqi Akademiyasında keçirilən möhtəşəm tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Yalçın Adıgözəlovun müşayiəti ilə Macarıstanın məşhur Solnok Simfonik orkestri, istedadlı solist Selcan Nəsibli dahi Azərbaycan bəstəkarları Qara Qarayev, Fikrət Əmirov, Niyazi və Asəf Zeynallının, eləcə də macar bəstəkar Bela Bartok və Cakomo Puççininin əsərlərini ifa ediblər.
Konsertdə Macarıstanın Baş nazirinin ofisinin, Milli Assambleyanın, Xarici İşlər və Ticarət, Müdafiə, İqtisadi İnkişaf və Mədəniyyət nazirliklərinin, digər dövlət qurumlarının və Budapeştdə akkreditə olunmuş diplomatik korpusun nümayəndələri, yerli ictimaiyyət və media nümayəndələri, eləcə də Azərbaycan diasporunun üzvləri, Macarıstandakı azərbaycanlı tələbələr iştirak ediblər.
Tədbirdə Ümummilli Lider Heydər Əliyevə həsr olunmuş sənədli film nümayiş olunub. Səfir Tahir Tağızadə görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin Azərbaycan dövlətçiliyinin inkişafındakı rolundan danışıb,  Ulu Öndər tərəfindən əsası qoyulmuş uzaqgörən siyasətin Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb. Həmçinin T.Tağızadə Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi ilə Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycan mədəniyyətinin dünyada təbliği sahəsində uğurlu fəaliyyətini vurğulayıb.
Konsert tədbir iştirakçılarının sürəkli alqışlar ilə müşayiət olunub. Konsertdən sonra Azərbaycan və Macarıstan arasında ikitərəfli münasibətlərin əsas mərhələlərini əks etdirən fotoşəkillərdən ibarət sərgi qonaqlara təqdim olunub.

Budapest hosted a concert on the occasion of the 100th anniversary of the birth of Heydar Aliyev
17 June, 2023The Embassy of Azerbaijan in Hungary organized a concert of classical music and photo-exhibition on the occasion of the 100th anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev. Heydar Aliyev Foundation, State Committee on Work with Diaspora and Azerbaijan House in Budapest provided organizational support to the event.
At the grand event held at the Ferens List Music Academy, the famous Solnok Symphony Orchestra of Hungary, talented soloist Seljan Nasibli performed the works of the Azerbaijani composers Gara Garayev, Fikret Amirov, Niyazi and Asaf Zeynalli, as well as Hungarian composers Bela Bartok and Giacomo Puccini. People's Artist of the Republic of Azerbaijan, maestro Yalchin Adigozalov directed the concert.
Representatives of the Hungarian Prime Minister's office and the National Assembly, representatives of the Ministry of Foreign Affairs and Trade, Ministry of Defence, Ministry of Economic Development and Ministry of Culture and Innovation and diplomatic corps accredited in Budapest, members of the local community and mass media means, members of the Azerbaijani diaspora and Azerbaijani students attended the event.
A documentary film dedicated to National Leader Heydar Aliyev was demonstrated at the event. Ambassador Tahir Taghizadeh spoke about the role of prominent statesman Heydar Aliyev in the development of Azerbaijan's statehood, and has pointed out that the visionary policy founded by the Great Leader is being continued under President Ilham Aliyev’s leadership. Ambassador also mentioned the successful activity of the Heydar Aliyev Foundation in the field of promotion of Azerbaijani culture in the world under the leadership of First Vice President Mehriban Aliyeva.
The concert was met with great applause by participants. After the concert, an exhibition of photos depicting the main stages of bilateral relations between Azerbaijan and Hungary was presented.