Macarıstanda Azərbaycan Diaspor Gənclərinin Beynəlxalq Forumu işə başlayıb
Budapeştdə Azərbaycan Evinin təşkilatçılığı ilə 2 Fevral – Gənclər Günü münasibətilə Azərbaycan Diaspor Gənclərinin Beynəlxalq Forumu işə başlayıb.
“Post-münaqişə dövründə Azərbaycan diaspor gənclərinin fəaliyyəti: perspektivlər və çağırışlar” mövzusunda keçirilən Forumda Macarıstan daxil olmaqla, 40-a yaxın ölkədən 120 azərbaycanlı gənc iştirak edir. Tədbirə xaricdə fəaliyyət göstərən tələbə və gənclər təşkilatlarının rəhbərləri, beynəlxalq təşkilatların azərbaycanlı nümayəndələri, beynəlxalq müsabiqə laureatları, gənc sahibkarlar, həmçinin Azərbaycanın Macarıstandakı səfiri Tahir Tağızadə, Diasporla İş üzrə Dovlət Komitəsinin sədr müavini Vaqif Seyidbəyov, eləcə də Gənclər və İdman Nazirliyinin əməkdaşı Rüstəm Abdullayev də qatılıblar.
Açılış mərasimindən sonra Forum panellər üzrə işini davam etdirəcək. Panellərdə gənclərin vətənpərvərliyi, ictimai həyatda iştirakı, beynəlxalq əməkdaşlığı, təhsil və elmin inkişafında yeri və rolu istiqamətlərində müzakirələr aparılacaq. Həmçinin son ilər ərzində diaspor sahəsində gorülən işlər barədə hesabat veriləcək, qarşıda duran vəzifələr, Azərbaycan gəncliyinin beynəlxalq aləmdə uğurları müzakirə olunacaq. Ötən il Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü ərəfəsində 70 ölkədən olan diaspor nümayəndələrinin təşəbbüsü ilə yaradılan "BİZ - Zəfər Yoluna Davam!" Təşəbbüs Qrupunun gənc üzvlərindən ibarət iclası baş tutacaq.

Budapesht Azerbaijani House hosted a meeting of the participants of the international forum
The participants of the international forum of Azerbaijani Diaspora Youth to be held in Budapest on the topic of the "Activity of Azerbaijani diaspora youth in the post-conflict period: perspectives and challenges" got acquainted with the Budapesht Azerbaijani House.
The head of the Azerbaijani House, Ibrahim Safarli, welcomed the guests and gave detailed information to the diaspora youth about the projects implemented by this House. He has told that currently 27 Azerbaijan Houses are operating in 16 countries of the world. The role of the Azerbaijani House in bringing our compatriots together has been underlined.
Diaspora youth positively evaluated the forum organized by the Budapesht Azerbaijani House. They emphasized the importance of Azerbaijani houses in terms of bringing diaspora youth together and hosting such events. The guests shared their views on their expectations from the forum.
Then, forum participants performed a concert program.
It should be noted that 120 young Azerbaijanis from about 40 countries are participating in the international forum organized by the Budapesht Azerbaijani House. The forum is dedicated to February 2 – Azerbaijani Youth Day.