Azərbaycanlı həkimə ABŞ-da yüksək vəzifə verilib
Azərbaycanlı həkim, tibb elmləri doktoru Rauf Şahbazov ABŞ-ın Nyu-York ştatında yerləşən Albany Tibb Mərkəzinin yeni yaradılan transplantalogiya cərrahiyyəsi şöbəsinin rəhbəri təyin olunub.
Avqustun 2-dən vəzifəsinin icrasına başlayacaq həmyerlimiz eyni zamanda cərrahiyyə şöbəsindəki Nil Lempert kafedrasına da rəhbərlik edəcək.
Bu vəzifələrə təyin olunana qədər Rauf Şahbazov Nyu-York ştatının Sirakyus şəhərindəki UPSTATE Tibb Universitetində çalışıb. Həmyerlimiz canlı donordan böyrək nəqli proqramının direktoru, mədəaltı vəzi nəqli proqramının cərrahi direktoru və robotik cərrahiyyə proqramının direktoru vəzifələrində çalışıb.
Dr. Rauf Şahbazovun hədəfi transplantasiya və hərtərəfli qayğıya əlçatanlığın artırılması məqsədilə proqramın güclü tərəflərini, həmçinin təhsil və tədqiqat missiyalarını genişləndirməkdir.
Soydaşımız Azərbaycan Tibb Universitetinin məzunudur. Tibb üzrə fəlsəfə doktoru, Edinburq Kral Cərrahlar Kollecinin və Avropa Biokimyaçılar Cəmiyyətləri Federasiyasının üzvü olan Rauf Şahbazov qaraciyər, böyrək, mədəaltı vəz transplantasiyası, hepatobiliar cərrahiyyə üzrə mütəxəssisdir.
Bakıdakı 5 nömrəli Şəhər Kliniki Xəstəxanasında, Səudiyyə Ərəbistanının əl-Taif şəhərindəki Kral Feysəl xəstəxanasında cərrah işləyib. Türkiyədə və ABŞ-ın Virciniya Universitetində cərrah-transplantoloq kimi çalışıb, Avropa və Amerikanın müxtəlif klinikalarında uzunmüddətli təlimlər keçib. 2012-ci ildə Amerika Cərrahlar Cəmiyyəti tərəfindən ABŞ-a dəvət alıb.
Amerika Cərrahlar Kolleci, Amerika Cərrah-Transplantoloqlar Cəmiyyəti və Amerika Tibb Assosiasiyası da daxil olmaqla çoxsaylı peşəkar cəmiyyətlərin üzvüdür. 2017-ci ildə Azərbaycan-Amerika Tibb Assosasiyasını yaradaraq, ictimai fəaliyyətə başlayıb.
Elmi jurnallarda onlarla məqalənin müəllifi və ya həmmüəllifidir. “Transplant Cərrahiyyə” kitabında canlı donorun qaraciyər transplantasiyasına dair fəslin müəllifidir. Doğma dilimizdən başqa, ingilis, rus, türk dillərində sərbəst danışır və ərəb dilini bilir.
Qeyd edək ki, R.Şahbazov Dünya Azərbaycanlılarının Şuşada keçirilən V (Zəfər) Qurultayının iştirakçısı olub.

An Azerbaijani doctor was promoted to the high position in U.S.A
Rauf Shahbazov, MD, Ph.D. has been appointed inaugural chief of the Division of Transplant Surgery at Albany Medical Centre, and the Neil Lempert Endowed Chair in the Department of Surgery.
Before appointment, Dr. Shahbazov worked at Upstate Medical University in Syracuse, N.Y., where he served as the director of the Living Donor Kidney Transplant Program, surgical director of Pancreas Transplant Program, and the director of the Robotic Surgery Program.
Dr Shahbazov plans to expand upon the program’s strengths in access to transplantation and comprehensive care and develop its education and research missions.
Rauf Shahbazov MD, PhD, MRCS Ed, FEBS is a graduate of Azerbaijan Medical University. He is specialized in liver, kidney, pancreas transplantation and hepatobiliary surgery.
He completed a fellowship in transplant surgery at the University of Virginia Medical Centre in Charlottesville, Va., a transplant research fellowship at Baylor Transplant Institute in Dallas, and a transplant surgery fellowship at Bashkent University in Ankara, Turkey. He completed general surgery residencies at King Faisal Hospital in Al-Taif, Kingdom of Saudi Arabia, and Clinical Hospital #5 in Baku, Azerbaijan. Rauf Shahbazov underwent long-term trainings in various clinics of Europe and the United States. In 2012, he was invited to the United States by the American Society of Surgeons.
He is a member of numerous professional societies, including the American College of Surgeons, the American Society of Transplant Surgeons, and the American Medical Association. In 2017, he started his social activity by establishing the Azerbaijani American Medical Association.
He is the author or co-author of dozens of articles in scientific journals. He is the author of the chapter on a living-donor liver transplant in the book Transplant Surgery. In addition to our native language, he speaks English, Russian, and Turkish fluently and knows Arabic.
It should be noted that, Rauf Shahbazov attended the Fifth Congress of the World Azerbaijanis, held in Shusha.