Azərbaycanlı alim dünya alimlərinin reytinqində yer alıb
Səudiyyə Ərəbistanı Krallığında yaşayan azərbaycanlı alim-tədqiqatçı, Kral Abdullah Neft Araşdırmaları və Tədqiqat Mərkəzinin (KAPSARC) baş elmi işçisi Fəxri Həsənov 2022-ci il üzrə “Dünya alimlərinin TOP 2%”i reytinqində yer alıb.
ABŞ-ın Stanford Universiteti və məşhur elmi-tədqiqat bazalarından biri olan “Elsevier” ilə birlikdə tərtib olunan reytinq dünya üzrə 200 000-dən çox alimi əhatə edib. Bu qiymətləndirmə konkret il və alimin-tədqiqatçının bütün fəaliyyət dövrü üzrə aparılır. Fəxri Həsənov 2022-ci ildə əldə etdiyi nailiyyətlərə görə reytinqdə yer alıb.
Bu münasibətlə Kral Abdullah Neft Araşdırmaları və Tədqiqat Mərkəzinin toplantısında Fəxri Həsənova və digər nailiyyət qazanan ekspertlərə sertifikatlar təqdim edilib. Toplantıda Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının energetika naziri və mərkəzin Qəyyumlar Şurasının sədri şahzadə Əbdül Əziz bin Salman əl-Səud və mərkəzin əməkdaşları iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, Fəxri Həsənov 7 aprel 1979-cu ildə Azərbaycanın Laçın rayonunda anadan olub. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetini və Corc Vaşinqton Universitetini bitirib. İqtisad elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, 100-ə yaxın elmi məqalənin müəllifi, “Frontiers in Environmental Science” jurnalının redaktorlarından biridir. 2014-cü ildən Səudiyyə Ərəbistanının Ər-Riyad şəhərində yaşayır. “KAPSARC Global Energy Macroeconometric Model (KGEMM)”-in əsas qurucularından biridir və 2015-ci ildən etibarən bu model layihəsinə rəhbərlik edir.

The Azerbaijani scientist was included in the world’s top 2% of Scientists List
Fakhri Hasanov, an Azerbaijani scientist, senior researcher of King Abdullah Petroleum Studies and Research Center (KAPSARC) is named in the world’s top 2% of Scientists List.
The list, compiled together with the US Stanford University and Elsevier, one of the famous scientific research databases, includes more than 200,000 scientists across the world. This evaluation is carried out for a specific year and the entire activity period of the scientist-researchers. Fakhri Hasanov was included in this list according to his achievements gained in 2022.
The certificates were presented to Fakhri Hasanov and other accomplished experts at the meeting held in the King Abdullah Oil Studies and Research Center. Prince Abdul Aziz bin Salman Al-Saud, Minister of Energy of the Kingdom of Saudi Arabia and the Chairman of the Board of Trustees of the center, and the employees attended the meeting.
It should be noted that Fakhri Hasanov was born on April 7, 1979 in Lachin district of Azerbaijan. He graduated from Azerbaijan State University of Economics and George Washington University. He holds a Ph.D. in Economics. Fakhri Hasanov is an author of about 100 scientific articles and one of the editors of "Frontiers in Environmental Science" magazine. He has been living in Riyadh, Saudi Arabia since 2014. He is one of the main founders of the KAPSARC Global Energy Macroeconometric Model (KGEMM) and has been leading this model project since 2015.