Avropadakı Azərbaycan diaspor təşkilatları bəyanat yayıblar
Ermənilər 1987-ci ildən bəri Qarabağda törədilən cinayətlərə görə Azərbaycanda mühakimə edilən separatçıların azadlığa buraxılması üçün beynəlxalq səviyyədə təzyiq göstərilməsinə çalışırlar. Bu təzyiqlərin qarşısını almaq məqsədilə Avropadakı Azərbaycan diaspor təşkilatları fəaliyyət göstərdikləri ölkələrin müvafiq qurumlarına bəyanatlar göndəriblər.
"Azərbaycan-Bolqarıstan Dostluğunun İnkişafına Yardım" İctimai Birliyinin sədri, "Akord" jurnalının baş redaktoru Mariya Atanasova-Hüseynova, Azərbaycan Türk Mədəniyyəti Assosiasiyasının prezidenti Taleh Qurbanov, “Azər-Türk Gənclər Təşkilatının sədri Ülviyyə Cabbarova, “Natəvan” Azərbaycan Mədəniyyət Cəmiyyətinin rəhbəri Leyla Begim Cəfərova, "QALA" Yunanıstan–Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin rəhbəri Rəşid Məmmədov, “MADANİ - Azərbaycanlıların Mədəniyyət, İdman, Düşüncə, Həmrəylik və Gələcək İmkanlar Məkanı” təşkilatının rəhbəri Emil Əliyev, “Land of Fire” təşkilatının rəhbəri Fərid Əmrəliyev bu istiqamətdə aktiv fəaliyyət nümayiş etdirir.
Bəyanatlarda Azərbaycan həqiqətləri və azərbaycanlılara qarşı törədilmiş Xocalı soyqırımı məsələsinə xüsusi diqqət çəkilib. Torpaqlarımızın işğalı zamanı soydaşlarımıza qarşı törədilən insanlığa və beynəlxalq hüquqa zidd vəhşiliklər də vurğulanıb. Soyqırımı cinayətinin araşdırılması və cinayətkarların ədalətli qaydada cəzalandırılması məsələsi də bəyanatlarda önə çəkilib.
Bu addımlar, Azərbaycan diasporunun ölkə və xalqının haqq səsini beynəlxalq aləmdə daha effektiv şəkildə duyurmasına yönəlmiş mühüm bir təşəbbüsdür.

Aзербайджанские диаспорские организации в Европе распространили заявление
Армяне пытаются на международном уровне оказать давление для освобождения сепаратистов, арестованных в Азербайджане за преступления, совершенные в Карабахе с 1987 года. Для предотвращения этого давления Aзербайджанские диаспорские организации в Европе направили заявления соответствующим структурам стран, где живут и работают.
Активную деятельность в этом направления демонстрируют председатель Общественного объединения "Содействие развитию азербайджано-болгарской дружбы", главный редактор журнала "Aккорд" Мария Атанасова-Гусейнова, президент Азербайджано-турецкой культурной ассоциации Талех Гурбанов, председатель Молодежной организации “Aзер-Tюрк" Ульвийя Джаббарова, руководитель Общества азербайджанской культуры “Натаван” Лейла Бегим Джафарова, руководитель Общества дружбы Греция- Азербайджан "ГАЛA" Рашид Мамедов, руководитель организации “Объединение культуры, спорта, мышления, солидарности и будущих возможностей азербайджанцев – MAДАНИ” Эмиль Алиев, руководитель организации “Land of Fire” Фарид Амралиев.
Особое внимание в заявлениях уделяется азербайджанским реалиям и вопросу Ходжалинского геноцида, совершенного против азербайджанцев. Говорится также о противоречащих человечности и международному праву злодеяниях, учиненных в отношении наших соотечественников во время оккупации земель. В заявлениях одновременно нашел отражение вопрос расследования преступления геноцида и справедливого наказания преступников.
Этот шаг является важной инициативой азербайджанской диаспоры с тем, чтобы справедливый голос ее страны и народа был лучше услышан на международной арене.