Dneprdə yaşayan azərbaycanlılar Xocalı qurbanlarını anıblar
Ukraynanın Dnepr şəhərində fəaliyyət göstərən “Dnepropetrovsk vilayəti azərbaycanlıları liqası”nın təşəbbüsü ilə Xocalı soyqırımına həsr olunan anım tədbiri keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb, şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Sonra soyqırımının xronikasını əks etdirən fotomateriallar nümayiş olunub.
Liqanın sədri Sərxoş İsmayılov, tanınmış tarixçi Eldar Tağıyev və digərləri məzmunlu və emosional çıxışlar edib, törədilən soyqırımı haqqında ətraflı məlumat veriblər.
Tədbirin ən təsirli məqamlarından biri həftəsonu məktəbinin şagirdlərinin çıxışı olub. Onlar vətənpərvər şeirlər səsləndirib,  itkilərin ağrısını ifadə ediblər. Bu, Ukraynada böyüyən azərbaycanlı gənclərin öz köklərini və tarixini unutmadığının sübutu kimi qiymətləndirilib.

Азербайджанцы, живущие в Днепре, почтили память жертв Ходжалы
По инициативе “Лиги азербайджанцев Днепропетровской области”, действующей в украинском городе Днепр, состоялась церемония почтения памяти, посвященная Ходжалинскому геноциду.
Мероприятие началось с исполнения государственного гимна Азербайджанской Республики, минутой молчания была почтена память наших шехидов.
Затем были показаны фотоматериалы, отражающие хронику геноцида.
Председатель лиги Серхош Исмайлов, известный историк Эльдар Тагиев и другие в своих содержательных и эмоциональных выступлениях подробно рассказали о совершенном геноциде.
Одним из самых трогательных моментов мероприятия стало выступление учащихся воскресной школы. Они прочитали патриотические стихи, выразили боль утраты. Это было расценено как свидетельство того, что растущая в Украине азербайджанская молодежь не забывает своих корней и своей истории.