Danimarkada yaşayan azərbaycanlılar icma ilə görüşü təqdir edir
Dekabrın 3-də Kopenhagen şəhərində Danimarkada yaşayan azərbaycanlılarla Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovun görüşü keçirilib. İcma üzvləri Danimarkada ilk dəfə geniş tərkibdə belə görüşün təşkilini, müxtəlif istiqamətlərdə fikir mübadiləsinin aparılmasını yüksək qiymətləndirib, bundan sonra da diaspor siyasətinə öz töhfələrini verəcəklərini dilə gətirib.
Danimarka-Azərbaycan “Vətən” Cəmiyyətinin sədri Mehriban Əliyeva: “Danimarkada 320 azərbaycanlı yaşayır, onların 150-si bu görüşdə iştirak edir. Bu bizim üçün qürurdur və birliyimizin, gücümüzün göstəricisidir”.
Danimarka Azərbaycan “Vətən” Cəmiyyətinin mərhum rəhbəri Səfər Sadiqinin həyat yoldaşı Tamella Mahmudova: “Danimarkada yaşayan soydaşlarımız yaxşı mövqelərdə çalışırlar. Burada azərbaycanlılara qarşı hörmət, diqqət var. Bir azərbaycanlı olaraq bununla fərəh hissi keçiririk”.
“Vətən” Cəmiyyətinin üzvü Nigar Səfər Sadiqi: “İcma görüşlərinin keçirilməsinin faydası çox böyükdür. Belə görüşlər bizim birliyimizə bir təkandır”.
Mühəndis Ziya Fərzəliyev: “Azərbaycanı dünyada tanıtdırmaq, birliyimizi nümayiş etdirmək üçün bundan yaxşı vasitə olmaz. Gələcəkdə  də belə görüşlərin davam edəcəyinə ümid edirik”.
“Vətən” Cəmiyyətinin idarə heyətinin üzvü Fərqanə İsmayılova: “Danimarka-Azərbaycan “Vətən” Cəmiyyəti burada yaşayan azərbaycanlılarla tez-tez görüşlər keçirir. Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi ilə ilk görüşümüzdür. Belə görüşlərin davamlı olacağına və Danimarkada Azərbaycan Evinin açılacağına inanırıq”.
Danimarka-Azərbaycan “Vətən” Cəmiyyətinin sədr müavini Amid Hüseynov “Danimarkanın müxtəlif bölgələrindən azərbaycanlılar, ictimai fəallar bu görüşə xüsusi maraq göstəriblər. Azərbaycan dilinin öyrənilməsi, mədəniyyətinin qorunub saxlanmasın üçün Danimarkada Azərbaycan Evinin açılmasını istəyirik”.
Təqaüdçü Nəriman Həsənov: “Bugünkü görüş çoxdankı arzumuz idi. Belə görüşlərin tez-tez keçirilməsini arzulayırıq”.
Həkim Dilarə Məmmədova: “Ətrafında səni başa düşən eyni dildə danışan, eyni mədəniyyətə sahib insanların olması çox gözəldir. Bu baxımdan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi bizim üçün çox vacib, çox dəyərlidir. Danimarkada Azərbaycan diasporundan dəstək görmək çox qürurverici hissdir. Mən də Azərbaycan diasporunun aktiv iştirakçısıyam”.

Азербайджанцы, проживающие в Дании, одобряют встречу с общиной
4 ноября, 20243 декабря в Копенгагене состоялась встреча председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Фуада Мурадова с азербайджанцами, проживающими в Дании. Члены общины высоко оценили организацию впервые такой встречи в расширенном составе в Дании, проведение обмена мнениями в различных направлениях, довели до внимания, что и впредь будут вносить вклад в диаспорскую политику.
Председатель Датско-азербайджанского общества “Ветен” Мехрибан Алиева: “В Дании проживают 320 азербайджанцев, из которых 150 принимают участие во встрече. Это – гордость для нас, показатель нашей силы и единства”.
Вдова покойного руководителя Датско-азербайджанского общества “Ветен” Сафара Садиги Тамелла Махмудова: “Проживающие в Дании наши соотечественники занимают хорошие должности. Здесь к азербайджанцам проявляют уважение и внимание. Как азербайджанцы, мы рады этому”.
Член Общества “Ветен” Нигяр Сафар Садиги: “Встречи с общиной приносят большую пользу. Они придают импульс нашему единству”.
Инженер Зия Фарзалиев: “Нет лучшего средства для популяризации Азербайджана в мире, демонстрации нашего единства. Надеемся, что такие встречи будут продолжаться и впредь”.
Член правления Общества “Ветен” Фаргана Исмайлова: “Датско-азербайджанское общество “Ветен” часто проводит встречи с проживающими здесь азербайджанцами. Это наша первая встреча с Государственным комитетом по работе с диаспорой. Уверены, что эти встречи будут продолжаться, что в Дании откроется Дом Азербайджана”.
Заместитель председателя Датско-азербайджанского общества “Ветен” Амид Гусейнов: “Азербайджанцы, общественные активисты из различных регионов Дании проявили к этой встрече особый интерес. Желаем открытия Дома Азербайджана в Дании для изучения азербайджанского языка, сохранения нашей культуры”.
Пенсионер Нариман Гасанов: “Мы давно ждали сегодняшней встречи. Хотим, чтобы они проводились чаще”.
Врач Дилара Мамедова: “Замечательно, что тебя окружают понимающие люди, обладающие той же культурой, что и ты. B этом контексте поддержка Государственного комитета по работе с диаспорой очень важна и очень ценна для нас. Поддержка азербайджанской диаспоры в Дании вселяет чувство большой гордости. Я тоже активная участница азербайджанской диаспоры”.