ABŞ-də Azərbaycan Evinin açılışı olub və Virciniyadakı icmamızla görüş keçirilib
Azərbaycan diasporunun, yerli ictimaiyyətin və müxtəlif icmaların nümayəndələrinin iştirak etdiyi mərasimə qırmızı lentin kəsilməsi ilə start verilib.
Azərbaycan Assosiasiyasının həmtəsisçisi Sevda Tahirli qonaqları salamlayaraq burada Azərbaycan icmasının səmərəli fəaliyyəti barədə məlumat verib, Azərbaycan Evinin açılışının ABŞ-dəki icmamız üçün böyük bir ərməğan olduğunu dilə gətirib.
Azərbaycan Evinin açılmasını icmanın fəallığının artmasına təsir təsir edən mühüm fakt kimi qiymətləndirən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov bu əlamətdar hadisə münasibətilə soydaşlarımızı təbrik edib. Prezident İlham Əliyevin tapşırıq və tövsiyyələri əsasında həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verən komitə sədri bildirib ki, bu günə qədər xarici ölkələrdə açılan Azərbaycan Evləri soydaşlarımızın şəbəkələşməsi baxımından xüsusi əhəmiyyətə malikdir.
Azərbaycanın ABŞ-dəki səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Toğrul Əliyev Azərbaycan Evinin yaradılması münasibətilə soydaşlarımızı təbrik edib, Azərbaycan diasporuna uğurlar arzu edib.
Azərbaycan Assosiasiyasının həmtəsisçisi, A-Level şirkətinin rəhbəri Ayan Əliyeva ABŞ-də soydaşlarımızın uğurlu fəaliyyətindən, ölkəmizlə bağlı həqiqətlərin ictimai-siyasi dairələrə çatdırılmasından və Azərbaycan Evi ilə bağlı planlarından danışıb.
Çıxışlarda ana dilinin, tarix və mədəniyyətimizin təbliğinin daha da artırılmasının, gənclərin diaspor fəaliyyətinə cəlb olunmasının önəmi vurğulanıb, Azərbaycan Evinin gələcəkdə bu işə böyük töhfələr verəcəyinə ümid ifadə olunub.
Açılış mərasimindən sonra Virciniyadakı Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının və Amerika Birləşmiş Ştatlarının Dövlət Himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayan görüşdə ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi yad olunub.
Fuad Muradov dövlətimizin diaspor siyasəti və komitənin gördüyü işlər barədə məlumat verib. İcma üzvlərinin çıxışlarında ABŞ-dəki Azərbaycan icmasının koordinasiyalı fəaliyyətinin gücləndiyi, təşkilatlanma və şəbəkələşmə proseslərinin sürətləndiyi nəzərə çatdırılıb. Daha sonra diaspor fəaliyyəti ilə bağlı videoçarxlar nümayiş olunub. Görüş diaspor fəaliyyətinin keyfiyyət göstəricilərinin artırılması, informasiya platformalarında fəallıq, diaspor hərəkatının hədəfləri və s. kimi mövzularda qarşılıqlı fikir mübadiləsinin aparılması, icmanın gələcək fəaliyyət prinsiplərinin, perspektivlərinin müzakirəsi və sualların cavablandırlması ilə yekunlaşıb.

Azerbaijani House was opened in the USA and meeting with Azerbaijani community was held in Virginia
The ceremony, attended by Azerbaijani diaspora, Azerbaijanis living in nearby cities, representatives of the various communities, was started with the cutting of the red ribbon.
Welcoming the guests, Sevda Tahirli, co-founder of Azerbaijan Association gave information about efficient operation of the Azerbaijani community, highligthed the opening of Azerbaijani House as a great gift for our community in the USA.
Fuad Muradov, Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, assessed the opening of the Azerbaijan House as an important fact that had an impact on the increase of the activity of the community and congratulated our compatriots on the occasion of this remarkable event.
The First Secretary of the Azerbaijani Embassy in the United States Togrul Aliyev congratulated our compatriots on the occasion of the establishment of Azerbaijan House and wished success to the Azerbaijani diaspora.
The co-founder of the Azerbaijani Association, the head of A-Level Company Ayan Aliyeva spoke about efficient activity of our compatriots, conveying the truths about our country to social and political circles and the plans for Azerbaijani House.
The importance of further promotion of our native language, history and culture, involvement of youth in diaspora activity was emphasized and hope for giving great contributions to this work in the future was expressed in the speeches of the participants.
After the opening ceremony, the meeting with Azerbaijani community was held in Virginia.
The meeting began with the National Anthems of Azerbaijan and the United States and continued with commemorating of the dear memory of martyrs, who died for the territorial integrity of our country.
Fuad Muradov spoke about the diaspora policy of Azerbaijan and the work being carried out by the State Committee. Community members noted the strengthening of coordinated activities within the Azerbaijani community in the United States, the acceleration of organizational processes, and the establishment of connections. The event also featured videos about the diaspora’s activity.
The meeting was concluded with an exchange of views on topics of diaspora activity, including on information platforms, the goals of the diaspora movement and other issues.