Azərbaycan diaspor təşkilatları Kanada parlamentinin üzvlərinə Xocalı soyqırımı ilə bağlı məktub ünvanlayıblar
Kanadanın Monreal şəhərində fəaliyyət göstərən Kvebek Azərbaycanlıları Assosiasiyası və Monreal Kanada-Azərbaycan Cəmiyyəti Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümü ilə əlaqədar kanadalı parlamentarilərə məktub ünvanlayıblar.
Məktubda Xocalı faciəsi ilə bağlı ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, 1992-ci il fevral ayının 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan silahlı qüvvələri Xankəndi şəhərində yerləşən 366-cı motoatıcı alayın dəstəyi ilə üç tərəfdən Xocalıya hücum edərək yüzlərlə mülki şəxsi qətlə yetirib. Bu dəhşətli faciədən 33 il ötməsinə baxmayaraq, Xocalı soyqırımı müasir tariximizin ən qaranlıq səhifələrindən biri olaraq qalması diqqətə çatdırılıb.
Xocalı soyqırımının günahkarlarının cəzalandırılmasının və bu faciənin rəsmi tanınmasının mühüm məsələlərdən biri olduğu bildirilib.

Azerbaijani diaspora organizations addressed a letter to the members of Parliament of Canada on Khojaly genocide
The Quebec Azerbaijani Association and the Montreal Canadian-Azerbaijani Society, operating in Montreal, Canada addressed a letter to Canadian parliamentarians on the 33rd anniversary of the Khojaly genocide.
The letter provided detailed information about the Khojaly genocide. It was noted that on the night of February 25th to 26th, 1992, Armenian armed forces, supported by the 366th Motorized Rifle Regiment stationed in Khankendi, attacked Khojaly from three directions, killing hundreds of civilians. Despite the 33 years that have passed since this horrific tragedy, the Khojaly genocide remains one of the darkest chapters in Azerbaijan's modern history.
Furthermore, it was highlighted that one of the important issues is the punishment of the perpetrators of the Khojaly genocide and the official recognition of this genocide.