Londondakı icmamız “Amnesty İnternational” beynəlxalq təşkilatının ofisi qarşısında etiraz edib
London şəhərində yerləşən “Amnesty İnternational” beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatının ofisi qarşısında Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığında yaşayan Azərbaycan icması nümayəndələrinin dinc aksiyası keçirililib.
Birləşmiş Krallıqda yaşayan Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurasının təşkilatçılığı ilə baş tutan aksiya Ermənistanın yenidən BMT Təhlükəsizlik Şurasını siyasi, hərbi və informasiya yönümlü manipulyasiya kampaniyası üçün alətə çevirmək cəhdinə etiraz məqsədilə gerçəkləşdirilib.
Azərbaycan bayraqlarını dalğalandıran aksiya iştirakçıları “Qarabağın ekoloji mühitinin dağıdılmasına görə ədalət tələb edirik!”, “Mina qurbanlarına görə ədalət tələb edirik!”, “Azərbaycanlı girovlara görə ədalət tələb edirik!”, “Azərbaycanlı girovları azad edin!”, “Ermənistanın ekoloji terroruna son qoyulsun!”, “Ermənilərin minaları dinc sakinləri öldürür!” şüarlarını nümayiş etdiriblər.
İndiyədək bu aşkar pozuntulara lazımi reaksiya vermədiyinə görə “Amnesty İnternational”ı qınayan aksiya iştirakçıları beynəlxalq təşkilatı Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin ətraf mühitinin qorunması, Ermənistanın ekosidinə son qoyulması, Azərbaycan vətəndaşlarının Qarabağda təhlükəsizliyinin təmin olunması və insan hüquqlarının qorunması istiqamətində əməli fəaliyyətə keçməyə çağırıblar.
Aksiya ilə maraqlanan londonlularun diqqəti 30 il ərzində ölkəmizə qarşı təcavüzkar və qəsbkar siyasət yürütmüş Ermənistanın hərbi və ekoloji cinayətlərinə cəlb edilib. Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan ərazilərində basdırılmış minaların insan həyatını təhdid etdiyi, 2020-ci il müharibəsindən indiyədək Azərbaycanda mina qurbanlarının sayının 303 nəfərə çatdığı, rəsmi İrəvanın xəritələri təqdim etməməsinin qanun pozuntusu olduğu, azərbaycanlıların insan haqlarını kobudcasına pozduğu nəzərə çatdırılıb.
Üstəlik, erməni KİV-lərinin azərbaycanlılara qarşı pis rəftarla bağlı pərakəndə sübutları yaymasının III Cenevrə Konvensiyası ilə ziddiyyət təşkil etdiyi, bir neçə azərbaycanlı əsgərin girov götürülərkən fiziki, mənəvi işgəncələrə və təhqirlərə məruz qaldığı vurğulanıb. Ermənistanın yolverilməz əməlləri nəticəsində Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində 60 min hektardan çox meşə sahəsinin darmadağın edildiyi, çaylarımızın çirkləndirildiyi vurğulanıb.
Tədbirin sonunda aksiyanın qətnaməsi “Amnesty İnternational” beynəlxalq təşkilatının ofisinə təqdim edilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın bölgədəki sülh səylərinin dərk edilməsi və dəstəklənməsi barədə Koordinasiya Şurasının bəyanatı BMT, “Amnesty İnternational” və digər beynəlxalq təşkilatlara da göndərilib.

Azerbaijani Community in London protested in front of Amnesty International office
Representatives of the Azerbaijani community living in the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland held a protest action in front of the London office of the international non-governmental organization "Amnesty International" .
The action organized by the Coordinating Council of Azerbaijanis living in the United Kingdom aimed to protest against Armenia's attempt to turn the UN Security Council into “a tool” for a political, military and information-oriented manipulation campaign.
Waving Azerbaijani flags the participants demonstrated slogans such as “We demand justice for the destruction of the ecological environment of Karabakh!", "We demand justice for the landmine victims!", "We demand justice for the Azerbaijani hostages!", "Free the Azerbaijani hostages!", "Stop environmental terrorism of Armenia" "Armenian landmines kill civilians!".
Condemning "Amnesty International" for not responding properly to these obvious law-violations, our compatriots called on the international organization to take practical action in the direction of protecting the environment of the Karabakh region of Azerbaijan, put an end to the ecocide by Armenia, ensure the safety of Azerbaijani citizens in Karabakh and protect their human rights.
The attention of the residents of London was drawn to the military and environmental crimes committed by Armenia, the country that has conducted an aggressive and usurping policy against Azerbaijan during 30 years.
It has been mentioned that the mines planted by the armed forces of Armenia in the territories of Azerbaijan threaten human lives and the number of landmine victims in Azerbaijan has reached 303 people since the 2020 war. Official Yerevan has not handled the maps of the minefields, which is a gross violation of the human rights of Azerbaijanis.
Moreover, it was emphasized that the dissemination of detailed evidence by the Armenian mass media regarding the ill-treatment towards Azerbaijanis contradicts the Third Geneva Convention. It was highlighted that Azerbaijani soldiers were subjected to physical and moral torture and insults while being taken hostage. As a result of the unacceptable actions of Armenia, more than 60,000 hectares of forests in the Karabakh region of Azerbaijan were destroyed and rivers were polluted.
At the end of the event, a statement was presented to the office of "Amnesty International".
It should be noted that the statement of the Coordination Council on understanding and supporting the peace efforts of Azerbaijan in the region also sent to the UN, Amnesty International and other international organizations.