Londondakı icmamız “Amnesty İnternational” beynəlxalq təşkilatının ofisi qarşısında etiraz edib
London şəhərində yerləşən “Amnesty İnternational” beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatının ofisi qarşısında Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığında yaşayan Azərbaycan icması nümayəndələrinin dinc aksiyası keçirililib.
Birləşmiş Krallıqda yaşayan Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurasının təşkilatçılığı ilə baş tutan aksiya Ermənistanın yenidən BMT Təhlükəsizlik Şurasını siyasi, hərbi və informasiya yönümlü manipulyasiya kampaniyası üçün alətə çevirmək cəhdinə etiraz məqsədilə gerçəkləşdirilib.
Azərbaycan bayraqlarını dalğalandıran aksiya iştirakçıları “Qarabağın ekoloji mühitinin dağıdılmasına görə ədalət tələb edirik!”, “Mina qurbanlarına görə ədalət tələb edirik!”, “Azərbaycanlı girovlara görə ədalət tələb edirik!”, “Azərbaycanlı girovları azad edin!”, “Ermənistanın ekoloji terroruna son qoyulsun!”, “Ermənilərin minaları dinc sakinləri öldürür!” şüarlarını nümayiş etdiriblər.
İndiyədək bu aşkar pozuntulara lazımi reaksiya vermədiyinə görə “Amnesty İnternational”ı qınayan aksiya iştirakçıları beynəlxalq təşkilatı Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin ətraf mühitinin qorunması, Ermənistanın ekosidinə son qoyulması, Azərbaycan vətəndaşlarının Qarabağda təhlükəsizliyinin təmin olunması və insan hüquqlarının qorunması istiqamətində əməli fəaliyyətə keçməyə çağırıblar.
Aksiya ilə maraqlanan londonlularun diqqəti 30 il ərzində ölkəmizə qarşı təcavüzkar və qəsbkar siyasət yürütmüş Ermənistanın hərbi və ekoloji cinayətlərinə cəlb edilib. Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan ərazilərində basdırılmış minaların insan həyatını təhdid etdiyi, 2020-ci il müharibəsindən indiyədək Azərbaycanda mina qurbanlarının sayının 303 nəfərə çatdığı, rəsmi İrəvanın xəritələri təqdim etməməsinin qanun pozuntusu olduğu, azərbaycanlıların insan haqlarını kobudcasına pozduğu nəzərə çatdırılıb.
Üstəlik, erməni KİV-lərinin azərbaycanlılara qarşı pis rəftarla bağlı pərakəndə sübutları yaymasının III Cenevrə Konvensiyası ilə ziddiyyət təşkil etdiyi, bir neçə azərbaycanlı əsgərin girov götürülərkən fiziki, mənəvi işgəncələrə və təhqirlərə məruz qaldığı vurğulanıb. Ermənistanın yolverilməz əməlləri nəticəsində Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində 60 min hektardan çox meşə sahəsinin darmadağın edildiyi, çaylarımızın çirkləndirildiyi vurğulanıb.
Tədbirin sonunda aksiyanın qətnaməsi “Amnesty İnternational” beynəlxalq təşkilatının ofisinə təqdim edilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın bölgədəki sülh səylərinin dərk edilməsi və dəstəklənməsi barədə Koordinasiya Şurasının bəyanatı BMT, “Amnesty İnternational” və digər beynəlxalq təşkilatlara da göndərilib.

Наша община в Лондоне выразила протест перед офисом международной организации “Amnesty International”
18 августа, 2023
Перед офисом международной неправительственной организации “Amnesty International”, расположенной в Лондоне, состоялась мирная акция представителей азербайджанской общины, проживающих в Королевстве Великобритания и Северная Ирландия.
Мероприятие, организованное Координационным советом азербайджанцев, проживающих в Соединенном Королевстве, проведено в знак протеста против попытки Армении вновь превратить Совет Безопасности ООН в инструмент политической, военной и информационно-ориентированной манипуляционной кампании.
Участники акции с азербайджанскими флагами в руках демонстрировали лозунги “Требуем справедливости за разрушение экологической среды Карабаха!”, “Требуем справедливости за жертв мин!”, “Требуем справедливости за азербайджанских заложников!”, “Освободите азербайджанских заложников!”, “Прекратить экологический террор со стороны Армении!”, “Армянские мины убивают мирных жителей!”.
Участники мероприятия, осудившие “Amnesty International” за отсутствие до сих пор реакции на эти явные нарушения, призвали международную организацию перейти к практической деятельности, направленной на охрану окружающей среды Карабахского региона Азербайджана, прекращение экоцида со стороны Армении, обеспечение безопасности и защиту прав человека граждан Азербайджана в Карабахе.
Внимание лондонцев, проявивших интерес к акции, было привлечено к военным и экологическим преступлениям Армении, на протяжении 30 лет проводившей агрессорскую и захватническую политику против нашей страны. Отмечено, что мины, заложенные армянскими вооруженными силами на территориях Азербайджана, угрожают жизни людей, что после войны 2020 года по настоящее время число жертв мин в Азербайджане достигло 303 человек, подчеркнуто, что отказ официального Иревана в предоставлении карт является незаконным и грубо нарушает права человека азербайджанцев.
Кроме того, было отмечено, что распространение армянскими СМИ разрозненных доказательств, связанных с плохим обращением с азербайджанцами, противоречит III Женевской конвенции, что несколько азербайджанских солдат, взятых в заложники, подверглись физическим и моральным пыткам и оскорблениям. Подчеркнуто, что в результате недопустимых действий Армении в Карабахском регионе Азербайджана опустошены более 60 тысяч гектаров лесных угодий, загрязнены наши реки.
По окончании мероприятия резолюция акции была представлена в офис международной неправительственной организации “Amnesty International”.
Отметим, что в ООН, “Amnesty International” и другие международные организации также было направлено заявление Координационного совета об осознании и поддержке мирных усилий Азербайджана в регионе.