Azərbaycan-Britaniya peşəkarları süni intellekt mövzusunda bir araya gəlib
İngiltərənin paytaxtı Londonda Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dəstəyi və Azərbaycan–Britaniya Peşəkarları Assosiasiyasının (AABP) təşkilatçılığı ilə “Süni intellekt və daha geniş perspektivlər: Səhiyyə, mühəndislik və elmin transformasiyası Azərbaycan–Britaniya əməkdaşlığı kontekstində” mövzusunda konfrans keçirilib.
Konfransda “NICE”, “Imperial College London”, “King’s College London”, “Halliburton”, “UCLH NHS” və digər beynəlxalq qurumların nümayəndələri, eləcə də Azərbaycan Tibb Universitetinin prorektoru Məlahət Sultanova iştirak edib.
Azərbaycan–Böyük Britaniya Peşəkarları Assosiasiyasının təsisçisi və sədri, uşaq cərrahı İlhamə Cəfərli süni intellekt texnologiyalarının səhiyyə, mühəndislik və elmi-tədqiqat sahələrində innovativ yanaşmaların formalaşmasına mühüm töhfə verdiyini bildirib.
“City of London”un keçmiş Lord meri Devid Vutton çıxışında konfransın əsas məqsədlərinə toxunaraq Azərbaycan və Britaniya peşəkarları arasında əməkdaşlığın strateji əhəmiyyətini qeyd edib.
Konfrans panel müzakirələri ilə davam edib. Böyük Britaniya və Avropanın aparıcı universitetləri, tədqiqat mərkəzləri və texnologiya şirkətlərini təmsil edən mütəxəssislər süni intellektin səhiyyədə diaqnostika və müalicə proseslərinə təsiri, mühəndislik və elmdə məlumat əsaslı innovasiyalar, eləcə də rəqəmsal texnologiyaların gələcək perspektivləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıblar.
Tədbir çərçivəsində AABP ilə Almaniyada Azərbaycanlı Tibb İşçiləri Birliyi (AMD) və “Universal Hospital” arasında əməkdaşlıq haqqında memorandumlar imzalanıb. Bu sənədlər səhiyyə və elmi-tədqiqat sahələrində beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsini nəzərdə tutur.
Sonda müxtəlif sahələrdə fərqlənən iştirakçılara və tərəfdaşlara mükafatlar təqdim olunub, tədbirin uğurla keçirilməsinə töhfə verən şəxslər təltif edilib.

A conference titled “AI and Beyond: Transforming healthcare, engineering, and science through Azerbaijani - British collaboration,” organized by the Association of Azerbaijani-British Professionals (AAPB) with the support of the Fund for Support to Azerbaijani Diaspora, was held in London, the United Kingdom.
The conference was attended by the representatives of “NICE”, “Imperial College London”, “King’s College London”, “Halliburton”, “UCLH NHS” and other international institutions, as well as Malahat Sultanova, the Vice-Rector at Azerbaijan Medical University.
Ilhama Jafarli, founder and chairperson of Association of Azerbaijani-British Professionals and a paediatric surgeon, stated that artificial intelligence technologies have made a significant contribution to the formation of innovative approaches in healthcare, engineering, and scientific research.
In his speech, former Lord Mayor of the City of London, David Wootton, touched upon the main objectives of the conference and highlighted the strategic importance of cooperation between Azerbaijani and British professionals.
Conference continued with panel discussions. Experts representing leading universities, research centres, and technology companies from the United Kingdom and Europe engaged in extensive discussions on the impact of artificial intelligence on diagnostic and treatment processes in healthcare, data-driven innovations in engineering and science, as well as the future prospects of digital technologies.
Within the framework of the event, memoranda of cooperation were signed between the Azerbaijan–UK Professional Bridge (AABP), the Association of Azerbaijani Medical Professionals in Germany (AMD), and Universal Hospital. These documents aim to strengthen international cooperation in the fields of healthcare and scientific research.
At the conclusion of the event, participants and partners who distinguished themselves in various fields were awarded, and individuals who contributed to the successful organization of the event were honoured.