Macarıstanda Azərbaycan diasporu haqqında məqalə çıxıb
Macarıstanın nüfuzlu “Daily News Hungary” xəbər saytında “Azərbaycan diasporunun fəaliyyəti müasir kommunikasiya və rəqəmsal diplomatiya fonunda” başlıqlı məqalə dərc olunub.
Məqalədə Azərbaycan diasporunun öz fəaliyyətində müasir rəqəmsal kommunikasiya imkanlarından istifadəsindən bəhs olunur.
Həmin məqalənin Azərbaycan dilinə tərcüməsini oxuculara təqdim edirik:
Azərbaycan diasporunun fəaliyyəti müasir kommunikasiya və rəqəmsal diplomatiya fonunda
Sürət, ictimai iştirakçılıq və şəffaflıq müasir kommunikasiya və rəqəmsal diplomatiyanın vacib şərtlərindəndir. Bu gün dünyada rəqəmsallaşmanın əhatə dairəsinin sürətlə genişlənməsi, informasiya texnologiyalarının inkişafı, sosial media və rəqəmsal platformaların təsirinin artması diaspor fəaliyyətinə də yeni məzmun və forma qazandırır.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi hazırda 70-dən çox ölkədəki soydaşlarımızla, onların birləşdiyi 500-dən artıq diaspor təşkilatı ilə işləyir. Azərbaycan dövlətinin xarici siyasət prioritetləri ilə uzlaşaraq milli maraqların müdafiəsinə xidmət edən diaspor təşkilatları bu gün rəqəmsal platformalarda birləşir, daha sürətli informasiya yaymaq, tədbirlər təşkil etmək və beynəlxalq auditoriya ilə birbaşa əlaqə qurmaq imkanlarından yararlanırlar. Ölkəmizin önəmli günlərində müxtəlif rəqəmsal platformalar üzərindən onlayn kampaniyalar təşkil olunur, dezinformasiyalara operativ cavablar hazırlanır, tarixi həqiqətlərimiz, milli-mədəni dəyərlərimiz geniş təbliğ edilir, xarici ekspert və siyasətçilərlə sistemli kommunikasiya qurulur.
Diaspor təşkilatlarının və üzvlərinin rəqəmsal platformalar, sosial şəbəkələr (Facebook, X, Instagram, YouTube və s.) üzərindən təşkil etdikləri onlayn konfranslar və vebinarlar  informasiyanın operativ yayılmasına, beynəlxalq ictimai rəyə vaxtında və güclü təsir etməyə imkan verir.
Bir faktı yada salaq ki, xaricdəki Azərbaycan icmaları 2020-ci ildə Vətən  müharibəsi zamanı rəqəmsal platformalarda güclü şəkildə birləşərək petisiyalar və kampaniyalar təşkil edib, xarici parlamentarilər və ekspertlərlə yaxşı əlaqə qurub, virtual tədbirlər vasitəsilə ictimai diplomatiya həyata keçirib, beynəlxalq mediada balanslı mövqe formalaşdırmağa çalışıblar. Bu prosesdə soydaşlarımız hədəf auditoriyalarını doğru seçməyə, hər təbəqəyə uyğun kommunikasiya dili istifadə etməyə xüsusi diqqət ediblər.
Bu gün Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə həyata keçirilən bir sıra layihələr soydaşlarımızı vahid platformalara yönəldir, onlara vacib olan informasiyaları mərkəzləşdirir. Prezident İlham Əliyevin dünya azərbaycanlılarının ana dilini bilməsi ilə bağlı tövsiyələrini rəhbər tutan xaricdə yaşayan soydaşlarımız, xüsusilə 3-cü, 4-cü nəsil diaspor ana dilini öyrənmək məqsədilə “Milli Dilli” onlayn təhsil platformasında birləşir. Xaricdəki azərbaycanlı şagird və müəllimləri birləşdirən platforma müasir kommunikasiya vasitələrinin köməyi ilə məsafədən təhsil imkanlarını daha da artırır, soydaşlarımızı dil bilgilərinin toplandığı qlobal şəbəkənin istifadəçisinə çevirir.
Bununla yanaşı, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə xarici ölkələrdə yaradılan “Qarabağ” onlayn həftəsonu məktəbləri də müasir kommunikasiya üsullarından istifadə edərək yüzlərlə azərbaycanlı uşaq və gəncin, eləcə də xaricilərin Azərbaycan dilini öyrənməsinə şərait yaradır və dil bilgilərinin mərkəzləşdirilməsini təmin edir.
Başqa bir fakta diqqət edək. Xarici ölkələrdəki diaspor təşkilatları, Azərbaycan evləri, Koordinasiya Şuraları, həftəsonu məktəbləri və ayrı-ayrı diaspor nümayəndələri Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümündə Justice For Khojaly(“Xocalıya ədalət”) kampaniyası çərçivəsində 34 ölkənin 71 şəhərində 80-dən çox tədbir həyata keçirib və müasir kommunikasiya üsullarından istifadə edərək dünya ictimaiyyətini məlumatlandırıblar.
Soydaşlarımız Azərbaycanla bağlı xarici dillərdə kitabların, sənədli filmlərin, məqalələrin hazırlanmasını təşkil edir, xarici ictimai rəyin formalaşmasına təsir imkanlarının təkmilləşdirilməsi istiqamətində mühüm işlər görür, rəqəmsal platformalarda beynəlxalq hüquq normalarına əsaslanan sübut bazasının formalaşdırılmasında fəal iştirak edirlər.
Sistemli koordinasiya, peşəkar yanaşma və müasir rəqəmsal kommunikasiya vasitələrinin tətbiqi sahəsindəki əsas prioritetləri rəhbər tutan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi son dövrlərdə yaradılmış “Diaspor Təşkilatlarının Mərkəzi Portalı”nın (http://www.diaspor.org) daha səmərəli fəaliyyətini  də xüsusi diqqətdə saxlayır. Məqsəd xaricdə yaşayan azərbaycanlıların diaspor təşkilatlarına, həmçinin Azərbaycan Evlərinə, Koordinasiya Şuralarına onların elektron və sosial media fəaliyyətlərini gücləndirmək məqsədilə ödənişsiz informasiya-kommunikasiya texnologiyaları dəstəyi göstərməkdir. Portal 100-lərlə saytın inteqrasiyasını dəstəkləyir, eləcə də diaspor təşkilatlarına, Azərbaycan Evlərinə və Koordinasiya Şuralarına vebsaytların sürətli, əlavə xərc olmadan və mərkəzləşdirilmiş formada hazırlanması imkanı yaradır.  Əlavə edək ki, portalın məlumat sistemi “Hökumət buludu”na tam köçürülüb.
Bütün bunlar onu deməyə əsas verir ki, bu gün diaspor təşkilatları rəqəmsal diplomatiyanı ictimai diplomatiyanın aləti kimi istifadə edir,  bütün çağırışlara cavab verməyə, riskləri dəf etməyə qadirdir. Sosial mediada müxtəlif istiqamətlərdə təşkil olunan rəqəmsal kampaniyalar, onlayn petisiyalar və virtual tədbirlər qlobal auditoriyaya çıxış imkanlarını daha da genişləndirir. Fakt və hadisələrə strategiyalı və peşəkar kommunikasiya yanaşması diasporun mesajlarının daha geniş və təsirli yayılmasını təmin edir, informasiyanı mərkəzləşdirir, təşkilatlanmanı gücləndirir, operativ informasiya reaksiyasını mümkün edir.
Müasir çağırışlar nəzərə alınaraq, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Yol xəritəsində xaricdəki icmalarımız arasında rəqəmsal savadlılığın artırılması və vahid kommunikasiya strategiyasının formalaşdırılması, media təhlili, süni intellekt əsaslı informasiya monitorinqləri, rəqəmsal lobbiçilik platformalarının yaradılması geniş yer alıb. Komitənin uzunmüddətli strateji planının əsasını vahid diaspor şəbəkəsinin və ortaq rəqəmsal informasiya platformalarının yaradılması, diaspor fəaliyyətinin nəticəyönümlü olması təşkil edir. Bu fəaliyyətlər Azərbaycanın “yumşaq güc” siyasətinin tərkib hissəsi kimi qiymətləndirilə bilər.
Qənaət budur ki, diasporumuz ənənəvi fəaliyyət modelindən rəqəmsal diplomatiya modelinə keçir. İnternet və sosial media üzərindən beynəlxalq münasibətlərə təsir prosesi kimi qiymətləndirilən rəqəmsal diplomatiya xaricdəki Azərbaycan icmalarının fəaliyyətini daha çevik, operativ, təsirli edir və uzunmüddətli perspektivdə diasporun dayanıqlığını təmin edir.

На влиятельном венгерском новостном сайте “Daily News Hungary” опубликована статья под заголовком "Деятельность азербайджанской диаспоры на фоне современных коммуникаций и цифровой дипломатии”.
В материале повествуется об использовании азербайджанской диаспорой в своей деятельности возможностей современных цифровых коммуникаций.
Предлагаем читателям перевод данной статьи на русский язык:
Деятельность азербайджанской диаспоры на фоне современных коммуникаций и цифровой дипломатии
Скорость, общественное участие и прозрачность являются одними из важных предпосылок современных коммуникаций и цифровой дипломатии. Стремительное расширение сегодня сферы охвата цифровизации в мире, развитие информационных технологий, рост влияния социальных сетей и цифровых платформ придают новый контент и форму в том числе деятельности диаспоры.
Государственный комитет по работе с диаспорой в настоящее время работает с нашими соотечественниками более чем в 70 странах, объединяющими их свыше 500 диаспорскими организациями. Диаспоральные структуры, служащие защите национальных интересов в соответствии с внешнеполитическими приоритетами Азербайджанского государства, объединяются сегодня на цифровых платформах, используют возможности более быстрого распространения информации, организации мероприятий и налаживания непосредственных контактов с международной аудиторией. В дни знаменательных для нашей страны событий организуются онлайн-кампании на различных цифровых платформах, разрабатываются оперативные ответы на дезинформацию, широко пропагандируются наши исторические реалии, национально-культурные ценности, налаживается системная коммуникация с зарубежными экспертами и политиками.
Онлайн-конференции и вебинары, проводимые диаспорскими организациями и членами диаспоры с использованием цифровых платформ, социальных сетей (Facebook, X, Instagram, YouTube и пр.), позволяют оперативно распространять информацию, своевременно и ощутимо влиять на международное общественное мнение.
Напомним, что во время Отечественной войны 2020 года азербайджанские общины за рубежом, активно объединившись на цифровых платформах, организовывали петиции и кампании, поддерживая тесные связи с иностранными парламентариями и экспертами, осуществляя общественную дипломатию посредством виртуальных мероприятий, старались сформировать сбалансированную позицию в международных медиа. Особое внимание в данном процессе наши соотечественники уделяли правильному выбору целевой аудитории, использованию языка коммуникации, подходящего для каждого сословия.
Ряд проектов, реализуемых сегодня при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой, ориентирует наших соотечественников на единые платформы, централизует важную для них информацию. Руководствуясь рекомендациями Президента Ильхама Алиева относительно владения азербайджанцами мира родным языком, наши соотечественники, проживающие за рубежом, в частности, диаспора 3-го и 4-го поколений, объединяются на онлайн-образовательной платформе “Milli Dilli” для изучения родного языка. Платформа, консолидирующая азербайджанских учащихся и педагогов за рубежом, расширяет возможности дистанционного обучения с помощью современных средств коммуникации, превращает наших соотечественников в пользователей глобальной сети, накапливающей языковые знания.
Одновременно, созданные в зарубежных странах по инициативе Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиевой воскресные онлайн-школы “Карабах”, используя современные методы коммуникации, создают условия для изучения азербайджанского языка сотнями азербайджанских детей и представителей молодежи, а также иностранцев и обеспечивают централизацию языковых знаний.
Еще один факт. Диаспорские организации за рубежом, дома Азербайджана, координационные советы, воскресные школы и отдельные представители диаспоры в 34-ю годовщину Ходжалинского геноцида, в рамках кампании “Justice for Khojaly” (“Справедливость к Ходжалы”) провели в 71 городе 34 стран более 80 мероприятий и, используя современные методы коммуникации, проинформировали мировую общественность.
Наши соотечественники организуют подготовку книг, документальных фильмов, статей об Азербайджане на иностранных языках, проводят важную работу по совершенствованию возможностей влияния на формирование зарубежных концепций общественного мнения, принимают активное участие в создании на цифровых платформах доказательной базы, основанной на нормах международного права.
Государственный комитет по работе с диаспорой, руководствуясь основными приоритетами в области системной координации, профессионального подхода и внедрения современных цифровых средств коммуникации, уделяет особое внимание и более эффективной работе созданного в последнее время “Центрального портала диаспорских организаций” (http://www.diaspor.org). Цель заключается в оказании диаспорским организациям азербайджанцев, проживающих за рубежом, а также домам Азербайджана, координационным советам безвозмездной поддержки в области информационно-коммуникационных технологий для усиления их деятельности в электронных и социальных сетях. Портал поддерживает интеграцию сотен сайтов, а также предоставляет возможность диаспорским организациям, домам Азербайджана и координационным советам быстро и в централизованной форме без дополнительных затрат создавать веб-сайты. Добавим, что информационная система портала полностью перенесена в “Облако правительства”.
Все это позволяет говорить о том, что сегодня диаспорские организации используют цифровую дипломатию как инструмент публичной дипломатии, они способны реагировать на все вызовы, преодолевать риски. Цифровые кампании, онлайн-петиции и виртуальные мероприятия, организуемые в социальных сетях в различных направлениях, еще больше расширяют доступ к глобальной аудитории. Стратегический и профессиональный коммуникационный подход к фактам и событиям обеспечивает более широкое и эффективное распространение посылов диаспоры, централизует информацию, усиливает организационное становление, делает возможным оперативное информационное реагирование.
С учетом современных вызовов в дорожной карте Государственного комитета по работе с диаспорой широко отражены повышение цифровой грамотности среди наших зарубежных сообществ и формирование единой коммуникационной стратегии, анализ СМИ, информационные мониторинги на основе искусственного интеллекта, создание цифровых платформ лоббизма. Основу долгосрочного стратегического плана комитета составляет создание единой диаспорской сети и совместных цифровых информационных платформ, повышение результативности деятельности диаспоры. Эти действия могут быть расценены как составная часть проводимой Азербайджаном политики “мягкой силы”.
Вывод: наша диаспора переходит от традиционной модели деятельности к модели цифровой дипломатии. Цифровая дипломатия, рассматриваемая как процесс влияния на международные отношения через интернет и социальные сети, позволяет добиться более гибкой, оперативной, эффективной деятельности азербайджанских общин за рубежом и обеспечивает устойчивость диаспоры в долгосрочной перспективе.