Almaniyadakı Azərbaycanlı Həkimlərin III Forumuna hazırlıq məsələləri müzakirə olunub
1 aprel, 2024Aprelin 1-də Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Almaniya Azərbaycanlıları Alyansı İdarə Heyətinin sədri Nuran Abdullayev, Alyansın İdarə Heyətinin üzvü, Alman Azərbaycan Mədəniyyət Evinin həmtəsisçisi, Köln Azərbaycan Evinin rəhbəri Ağa Ağayev və Almaniyadakı Azərbaycanlı Həkimlərin Forumunun sədri, Almaniyada yaşayan həkim soydaşımız, “Helios Klinikum Siegburg”-da daxili xəstəliklər və ağciyər xəstəlikləri üzrə aparıcı mütəxəssis, şöbə müdiri Elvin Hüseynov ilə görüşüb.
Qonaqları səmimi salamlayan Komitə sədri hazırda xaricdə fəaliyyət göstərən Azərbaycan icmalarının Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın diqqətində olduğunu bildirib. Komitə sədri Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının fəaliyyətini və Azərbaycan icmasının bu ölkədə vətənimizin həqiqətlərini xüsusi fədakarlıqla yerli ictimaiyyətin diqqətinə çatdırmasını müsbət qiymətləndirib. Həmçinin Alyansın gələcək fəaliyyəti, diaspor sahəsində görüləcək işlər, Almaniyada azərbaycanlıların təşkilatlanması kimi mühüm məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüş zamanı 2024-cü ilin sentyabr ayında keçirilməsi nəzərdə tutulan Almaniyadakı Azərbaycanlı Həkimlərin III Forumuna hazırlıq məsələləri, müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş “Heydər Əliyev – 100” təqaüd proqramı müzakirə olunub. Həkimlərin II Forumu zamanı bu təqaüd proqramının təqdim edildiyi və gələcək forumda da gənclərimizin Almaniyada təcrübə toplayıb Azərbaycana geri qayıtması üçün bu qəlibdən proqramların təşkil olunacağı bildirilib. Sədr Forumun son illərdə xaricdə yaşayan azərbaycanlı həkimləri bir araya gətirən ən nüfuzlu cəmiyyətlərdən biri olduğunu qeyd edib.
Soydaşlarımız diasporumuzun fəallığının artırılması, təşkilatlanması və ölkəmizin xaricdə layiqincə təmsil olunması üçün bundan sonra da əllərindən gələni əsirgəməyəcəklərini söyləyiblər. Almaniyanın tibb ocaqlarında çalışan azərbaycanlı elm adamlarının, həkimlərin və yeni çalışmağa başlayan gənc həmkarların şəbəkələşməsi, bilik və təcrübə mübadiləsi baxımından Forumun uğurlu nəticələr əldə etdiyini vurğulayıblar.
Yeni təsis edilmiş Azərbaycanlı Həkimlər Forumu təşkilatının artıq qeydiyyatdan keçdiyi və fəaliyyətə başlaması haqqında məlumat veriblər. Sədr təşkilatın fəaliyyətinə uğurlar arzu edib.

The Preparation process of the Third Forum of Azerbaijani Doctors in Germany was debated at the State Committee
1 April, 2024On April 1st , Fuad Muradov, the chairman of the State Committee on Work with Diaspora met Nuran Abdullayev, chairman of the Board of the Alliance of Azerbaijanis in Germany, Aga Agayev, member of the Board of the Alliance, co-founder of the German – Azerbaijan Culture House, head of the Cologne Azerbaijani House and Elvin Huseynov, the chairman of the Forum of Azerbaijani doctors in Germany, Internal Medicine specialist for pulmonary diseases, department head at “Helios Klinikum Siegburg”.
Warmly welcoming the guests, Fuad Muradov emphasized the attention of President Ilham Aliyev and first vice-president Mehriban Aliyeva towards the Azerbaijani communities currently operating abroad. He positively has assessed the activities of the Alliance of Azerbaijanis in Germany. The sides also have exchanged views on the future activities of the Alliance and the work to be done in the field of diaspora.
The meeting also focused on the preparation process of the Third Forum of Azerbaijani doctors in Germany, scheduled on September 2024, as well as on the “Heydar Aliyev-100” scholarship program. It has been noted that this scholarship program was presented during the Second forum of doctors and scholarship holders are expected to return back to Azerbaijan after gathering proper experience.
Our compatriots emphasized that the Forum achieved successful results in terms of networking, exchange of knowledge and experience by Azerbaijani scientists, doctors and young colleagues working in German medical centers.
They also informed that Forum of Azerbaijani Doctors has already been registered in Germany and started to operate. The chairman wished success to the organization's activities.