Almaniya Azərbaycanlıları Alyansı İdarə Heyətinin toplantısı keçirilib
Almaniyanın Köln şəhərindəki Azərbaycan Evində Almaniya Azərbaycanlıları Alyansı İdarə Heyətinin toplantısı keçirilib.
Alyansın İdarə Heyətinin sədri Altay Rüstəmli Almaniyada yaşayan həmvətənlərimizin birliyindən və milli dəyərlərimizin qorunması istiqamətində görülən işlərdən danışıb, bu ölkədəki diaspor təşkilatlarını birləşdirən Alyansın fəaliyyəti barədə hesabatla çıxış edib.
Toplantıda iştirak edən Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən ardıcıl və məqsədyönlü dövlət siyasəti nəticəsində diaspor fəaliyyətinin yeni, daha yüksək inkişaf mərhələsinə yüksəldiyini qeyd edib. Alyansın gördüyü işlərlə bağlı fikrini bildirən komitə sədri xaricdə yaşayan soydaşlarımızın milli maraqlar ətrafında sıx birləşməsinin, diaspor təşkilatlarının fəaliyyətinin mərkəzləşdirilməsinin və görülən işlərin sistemliliyinin əhəmiyyətini diqqət mərkəzinə gətirib.
Müzakirələr zamanı bildirilib ki, həmvətənlərimizin bu proseslərdə göstərdikləri fəallıq və təşəbbüskarlıq Azərbaycan diaspor hərəkatının inkişafında mühüm rol oynayır, icmalaşma prosesi güclənir, diaspor təşkilatlarının qərar qəbuletmə bacarıqları sürətlə inkişaf edir.
Toplantı Alyansın bundan sonrakı fəaliyyətinə, ümumilikdə diasporun inkişafına təkan verə biləcək istiqamətlər üzrə fikir mübadiləsinin aparılması və perspektivə dair təkliflərin səsləndirilməsi ilə yekunlaşıb.

Состоялось заседание правления Альянса азербайджанцев Германии
В Доме Азербайджана в германском городе Кельн состоялось заседание правления Альянса азербайджанцев Германии.
Председатель правления альянса Aлтай Рустамли говорил о единстве проживающих в Германии наших соотечественников и проделанной работе, направленной на сохранение наших национальных ценностей, выступил с отчетом о деятельности альянса, объединяющего диаспорские организации в этой стране.
Принимавший участие в заседании председатель Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Фуад Мурадов отметил, что благодаря последовательной и целенаправленной государственной политике, осуществляемой под руководством Президента Ильхама Алиева, диаспорская деятельность достигла нового, еще более высокого этапа развития. Выражая отношение к проводимой альянсом работе, председатель комитета подчеркнул значение тесного сплочения проживающих за рубежом наших соотечественников вокруг национальных интересов, централизации деятельности диаспорских организаций и системности осуществляемой работы.
В ходе дискуссий было доведено до внимания, что активность и инициативность наших соотечественников в данных процессах играют важную роль в развитии азербайджанского диаспорского движения, укрепляется процесс создания общин, у диаспорских организаций стремительно развиваются навыки принятия решений.
Заседание завершилось проведением обмена мнениями по направлениям, способным придать импульс дальнейшей деятельности альянса и развитию диаспоры в целом, и внесением предложений относительно перспектив.