Almaniya Azərbaycanlıları Alyansı İdarə Heyətinin toplantısı keçirilib
Almaniyanın Köln şəhərindəki Azərbaycan Evində Almaniya Azərbaycanlıları Alyansı İdarə Heyətinin toplantısı keçirilib.
Alyansın İdarə Heyətinin sədri Altay Rüstəmli Almaniyada yaşayan həmvətənlərimizin birliyindən və milli dəyərlərimizin qorunması istiqamətində görülən işlərdən danışıb, bu ölkədəki diaspor təşkilatlarını birləşdirən Alyansın fəaliyyəti barədə hesabatla çıxış edib.
Toplantıda iştirak edən Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən ardıcıl və məqsədyönlü dövlət siyasəti nəticəsində diaspor fəaliyyətinin yeni, daha yüksək inkişaf mərhələsinə yüksəldiyini qeyd edib. Alyansın gördüyü işlərlə bağlı fikrini bildirən komitə sədri xaricdə yaşayan soydaşlarımızın milli maraqlar ətrafında sıx birləşməsinin, diaspor təşkilatlarının fəaliyyətinin mərkəzləşdirilməsinin və görülən işlərin sistemliliyinin əhəmiyyətini diqqət mərkəzinə gətirib.
Müzakirələr zamanı bildirilib ki, həmvətənlərimizin bu proseslərdə göstərdikləri fəallıq və təşəbbüskarlıq Azərbaycan diaspor hərəkatının inkişafında mühüm rol oynayır, icmalaşma prosesi güclənir, diaspor təşkilatlarının qərar qəbuletmə bacarıqları sürətlə inkişaf edir.
Toplantı Alyansın bundan sonrakı fəaliyyətinə, ümumilikdə diasporun inkişafına təkan verə biləcək istiqamətlər üzrə fikir mübadiləsinin aparılması və perspektivə dair təkliflərin səsləndirilməsi ilə yekunlaşıb.

Meeting of the Board of the Alliance of Azerbaijanis in Germany held
A meeting of the Board of the Alliance of Azerbaijanis in Germany was held at the Azerbaijan House in Cologne, Germany.
Altay Rustamli, Head of the Alliance’s Board, spoke about the unity of our compatriots living in Germany and the efforts made to preserve our national values. He also presented a report on the activities of the Alliance, which unites diaspora organizations in the country.
Fuad Muradov, Chairman of the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan, who attended the meeting, noted that as a result of the consistent and purposeful state policy implemented under the leadership of President Ilham Aliyev, diaspora activities reached a new and more advanced stage of development. Expressing his views on the work carried out by the Alliance, the Chairman emphasized the importance of the close unity of our compatriots living abroad around national interests, centralizing organizational activities, and ensuring the systematic coordination of efforts.
During the discussions, it was noted that the active participation and initiative demonstrated by our compatriots in these processes, play an important role in the development of the Azerbaijani diaspora movement. The process of community-building is strengthening, and the decision-making capacities of diaspora organizations are rapidly improving.
The meeting concluded with an exchange of views on directions that could further promote the future activities of the Alliance and contribute to the overall development of the diaspora, along with the presentation of proposals regarding future prospects.