Aktauda I Azərbaycan-Qazaxıstan Yay Gənclər Məktəbi təşkil edilib
Qazaxıstanın Aktau şəhərində "Azərbaycan və Qazaxıstan: Konstitusiya və Suverenlik ilində əlaqələrin möhkəmləndirilməsi" adlı I Azərbaycan-Qazaxıstan Yay Gənclər Məktəbi təşkil edilib.
Məktəb Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, “Azərbaycan Mərkəzi” İctimai Fondunun təşkilatçılığı ilə keçirilib.
Azərbaycan, Qazaxıstan və digər türk dövlətlərindən 40 dinləyici konstitusiya quruculuğu, suverenlik tarixi, mədəniyyətlərarası dialoq sahəsində təcrübə və bilik mübadiləsi aparmaq imkanı qazanıblar. Düşərgədə Azərbaycandan gedən alimlər Eldar Cəfərov (Bakı Dövlət Universiteti) və Elvin Talışinski (Azərbaycan Universiteti) də iştirak ediblər.
Yay məktəbinin proqramına seminarlar, məşğələlər, Abiş Kekilbayevin adını daşıyan muzeyə ziyarət və dəniz ekskursiyası daxil olub.
Tədbirin bağlanış mərasimində Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan və Türkmənistanın baş konsulları iştirak ediblər.
"Azərbaycan Mərkəzi"nin direktoru İlkin Orucov Yay məktəbinin işinin yekunlarını açıqlayıb. Məktəbin gənclər arasında əməkdaşlığın inkişafına və Azərbaycan ilə Qazaxıstanın qardaşlıq əlaqələrinin möhkəmlənməsinə verdiyi töhfədən bəhs edib.
Azərbaycanın Aktaudakı Baş Konsulu Ayxan Süleymanlı Yay məktəbinin uğurla keçirilməsindən məmnunluğunu ifadə edərək təhsil və mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinə hazır olduğunu bildirib.
Yesenov Universitetinin nümayəndəsi Elvira Canqojaeva universitetin bazasında belə tədbirlərin keçirilməsinin vacibliyini qeyd edərək "Azərbaycan Mərkəzi" ilə əməkdaşlığın davam etdirilməsinə ümidvar olduğunu söyləyib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin nümayəndəsi Sabit Məmmədov ölkələr arasında əlaqələrin möhkəmlənməsində gənclərin rolunu vurğulayıb, Yay məktəbinin iştirakçılarına və təşkilatçılarına təşəkkür edib.
"Dostluq" Etno-mədəni Birliyinin sədri Şəmsəddin Hüseynov Azərbaycan və Qazaxıstan arasında iqtisadi əməkdaşlığın inkişafının və bu prosesdə gənclərin rolunun vacibliyindən danışıb.

В Aктау организована I Aзербайджано-казахстанская летняя школа молодежи
В казахстанском городе Aктау проведена I Aзербайджано-казахстанская летняя школа молодежи под названием "Aзербайджан и Казахстан: укрепление связей в год Конституции и суверенитета".
Школа была организована Общественным фондом “Aзербайджанский центр” при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой.
40 слушателей из Азербайджана, Казахстана и других тюркских государств получили возможность провести обмен опытом и знаниями в области конституционного строительства, истории суверенитета, межкультурного диалога. В лагере приняли участие также прибывшие из Азербайджана ученые Эльдар Джафаров (Бакинский государственный университете) и Эльвин Талышинский (Университет Азербайджан).
В программу Летней школы входили семинары, занятия, посещение музея, носящего имя Абиша Кекилбаева, и морская экскурсия.
В церемонии закрытия мероприятия приняли участие генеральные консулы Азербайджана, Турции, Узбекистана и Туркменистана.
Директор "Aзербайджанского центра" Илькин Оруджев рассказал об итогах работы Летней школы. Он констатировал ее вклад в развитие сотрудничества между молодежью и укрепление братских связей Азербайджана и Казахстана.
Генеральный консул Азербайджана в Актау Aйхан Сулейманлы, выразив удовлетворение успешным проведением Летней школы,  высказал готовность к дальнейшему развитию сотрудничества в области образования и культуры.
Представитель Университета имени Есенова Эльвира Жангожаева, подчеркнув важность проведения таких мероприятий на базе университета, выразила надежду на продолжение сотрудничества с "Aзербайджанским центром".
Представитель Государственного комитета по работе с диаспорой Сабит Мамедов отметил роль молодежи в укреплении связей между странами, поблагодарил участников и организаторов Летней школы.
Председатель Этно-культурного объединения "Достлуг" Шамседдин Гусейнов говорил о важности развития экономического сотрудничества между Азербайджаном и Казахстаном и роли молодежи в данном процессе.