ABŞ-nin Virciniya ştatında Amerika Azərbaycan Gənclərinin 2-ci Forumu keçirilib
ABŞ-nin Virciniya ştatının Corc Meyson Universitetində "Növbətini Gücləndir: Gəncləri Sabahın Liderliyi üçün Birləşdirmək" (EmpowerNext: Uniting Youth for Tomorrow’s Leadership) adlı 2-ci Amerika Azərbaycanlı Gənclər Forumu keçirilib.
İki gün davam edən forum Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Virciniya ştatının Aleksandriya şəhərində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Evinin təşkilatçılığı və Nyu Yorkdakı Amerika-Azərbaycanlı Gənclər Federasiyasının (AAYF) təşkilati dəstəyi ilə baş tutub. Foruma 23 müxtəlif ştatdan 37 universitetdə təhsil alan gənclər, akademiklər, Azərbaycan icmasının tanınmış üzvləri, Dövlət Komitəsinin nümayəndə heyəti, Azərbaycanın ABŞ-dəki səfirliyinin əməkdaşları qatılıb.
Tədbirin məqsədi ABŞ-da yaşayan azərbaycanlı gənclər arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, Azərbaycana və milli-mənəvi dəyərlərə bağlılıqların artırılması, eləcə də təklif və təşəbbüslərinin dinlənilməsi, dəyərləndirilməsidir. Gənclərin liderlik keyfiyyətlərinin inkişafına dəstək göstərmək, onların ölkəmizi xaricdə layiqincə təmsil etmələri üçün müvafiq imkanlar yaratmaq forumun əsas hədəflərindəndir.
Virciniya Azərbaycan Evinin vitse-prezidenti Nigar İbrahimova və Şimali Kaliforniya Azərbaycan Mədəniyyət Cəmiyyətinin prezidenti Nurlan Şükürün moderatorluğu ilə keçirilən forumun əvvəlində Azərbaycan və ABŞ-nin Dövlət himnləri səsləndirilib və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Açılış nitqi ilə qonaqları salamlayan Virciniya Azərbaycan Evinin rəhbəri Sevda Tahirli belə mötəbər bir tədbirə ev sahibliyi etməkdən böyük məmnunluq duyduğunu bildirib. Ötən ildən başlayan bu təşəbbüsün gənclərin inkişafı, inteqrasiyası və əlaqələrin möhkəmləndirilməsində mühüm platforma olduğunu deyib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Elşad Əliyev forum iştirakçılarını salamlayaraq komitənin fəaliyyəti, həyata keçirdiyi layihələr haqqında məlumat verib. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə yürüdülən diaspor siyasəti haqqında danışıb, Azərbaycan diasporunun inkişafı və gücləndirilməsi istiqamətində mühüm nailiyyətlərə imza atıldığını vurğulayıb. Bildirib ki, bu siyasətin mühüm istiqamətlərindən biri də xaricdə yaşayan azərbaycanlı gənclərə göstərilən xüsusi diqqət və qayğıdır. Sədr müavini, həmçinin gənclərimizin Amerikada sosial, mədəni, intellektual sahədə özlərini ifadə edə bilmələri üçün bu cür tədbirlərin önəmini vurğulayıb. Qeyd edib ki, soydaşlarımız Amerika cəmiyyətinə inteqrasiya olunmaqla yanaşı, öz milli kimliyini də qoruyur. O, forumun diaspor gənclərinə bir çox imkanlar yaratdığını söyləyib. Forumun keçirilməsində hər kəsə, xüsusilə Virciniya Azərbaycan Evinə təşəkkür edib.
Azərbaycan Respublikasının ABŞ-dəki səfirliyinin birinci katibi Toğrul Əliyev forumun əhəmiyyətindən danışıb. ABŞ-dəki azərbaycanlı gənclərin həm doğma vətənimizin mədəniyyətini, dilini, dəyərlərini qoruduğunu, təbliğ etdiyini, həm də yaşadıqları ölkənin imkanlarından, biliklərindən və təcrübələrindən faydalandığını söyləyib. O, bu cür görüşlərin yeni dostluqların qurulması və həmrəyliyin gücləndirilməsi baxımından xüsusi önəm daşıdığını dilə gətirib.
Amerika Azərbaycan Gənclər Federasiyasının rəhbəri Leyla Aslanova çıxışında forumun əhəmiyyətini, aparılan müzakirələrin faydalarını diqqətə çatdırıb, belə tədbirlərin Azərbaycan Respublikası ilə ABŞ arasında mövcud qarşılıqlı əlaqələrin möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyini bildirib, iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
ABŞ-ın Corc Meyson Universitetinin müəllimi Sevil Süleymani forum iştirakçılarını salamlayaraq, burada çalışan azərbaycanlı müəllim kimi belə bir tədbirin təşkilindən məmnunluq duyduğunu bildirib.
Amerika Azərbaycan Gənclərinin I Forumunun təşkilatçısı Kənan Məmmədova komitənin sertifikatı təqdim edilib.
Çıxışlardan sonra iştirakçılar iki maraqlı panel müzakirəsini dinləyiblər. “Wisdom Meets Ambition: Empowering Youth Through Generational Collaboration” (“Müdriklik Ambisiya ilə Qovuşur: Nəsillərarası Əməkdaşlıqla Gənclərin Gücləndirilməsi”) mövzusunda keçirilən ilk paneldə müxtəlif nəsillərin təcrübəsinin gənclərin inkişafına necə töhfə verdiyi müzakirə olunub. Daha sonra “Building Global Connections: Empowering Youth Across Borders” (“Qlobal Əlaqələr Qurmaq: Gəncləri Sərhədlərdən Kənarda Gücləndirmək”) panelində qlobal əməkdaşlıq imkanları ön plana çəkilib.
Günün ikinci yarısı “Building Individual Resilience as a Youth Leader” (“Gənclərin lideri kimi şəxsi dözümlülüyün inkişafı”) mövzusunda təlim keçirilib.
Bədii hissədə kamança ifaçısı Toğrul Orucovun canlı ifası və DJ Zaurun dinamik çıxışı gənclərə unudulmaz anlar yaşadıb. Tədbir milli həmrəyliyin simvolu olan “Yallı” rəqsi ilə davam etdirilib.
Forumun növbəti günündə baş tutan təlim “Your Career Journey: Purpose, Goals & Growth” (“Sənin Karyera Səyahətin: Məqsəd, Hədəf və İnkişaf”) adlanıb. Təlimi ABŞ-də fəaliyyət göstərən “Love Your Life. Transformative Coaching” şirkətinin rəhbəri və təsisçisi, peşəkar təlimçi Leyla Novruz keçib. Gənclərə şəxsi bacarıqların müəyyən edilməsi, məqsədlərin düzgün qurulması və uzunmüddətli inkişaf strategiyalarının hazırlanması barədə praktiki biliklər verib. İnteraktiv formada keçirilən təlimdə müxtəlif mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, gənclərin sualları cavablandırılıb.
Bundan əlavə, Şimali Kaliforniya Azərbaycan Mədəniyyət Cəmiyyətinin prezidenti Nurlan Şükürün idarəçiliyi ilə breyn rinq keçirilib. Ölkəmizlə bağlı sualların üstünlük təşkil etdiyi yarışmada 6 müxtəlif komandada 30-dan çox gənc öz bilik və bacarıqlarını göstərib. Finalda “4+1” komandası qalib gəlib. Qalib komandaya hədiyyələr təqdim edilib.
Forumun birinci və ikinci günlərində “Birlikdə”, “Tarix dərsi, “Qarabağ Azərbaycandır” və “Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələri” layihəsinə aid videoçarxlar nümayiş olunub.
Qeyd edək ki, Amerika–Azərbaycan Gənclərinin Forumu ilk dəfə 2024-cü ildə Vaşinqton şəhərindəki Corc Vaşinqton Universitetində keçirilib. Forum gənclərin ictimai fəallığının artması, şəbəkələşmə imkanlarının genişlənməsi və təşkilati bacarıqlarının inkişafında mühüm rol oynayıb.

Virginia hosted the 2nd Forum of American-Azerbaijani Youth
The 2nd Forum of American-Azerbaijani Youth titled “EmpowerNext: Uniting Youth for Tomorrow’s Leadership” was held at George Mason University in Virginia, the US.
The two-day forum took place with the support of the State Committee on Work with Diaspora, organized by the Azerbaijan House operating in Alexandria, Virginia, and received organizational support from the American-Azerbaijani Youth Federation (AAYF) in New York. The forum was attended by youth studying at 37 universities from 23 different states, academics, prominent members of the Azerbaijani community, representatives of the State Committee, and staff from the Azerbaijani Embassy in the US.
The purpose of the event is to enhance the synergies among Azerbaijani youth living in the U.S, to strengthen their attachment to Azerbaijan and national-spiritual values, as well as to listen to and evaluate their suggestions and initiatives. Supporting the cultivation of leadership competencies and creating appropriate opportunities for them to represent our country with dignity abroad are among the main goals of the forum.
The forum moderated by Nigar Ibrahimova Vice president of Azerbaijan House in Virginia, and Nurlan Shukurlu president of the Azerbaijan Cultural Society of Northern California, began with the playing of the national anthems of Azerbaijan and the United States, followed by a moment of silence honoring our martyrs who sacrificed their lives for their homeland.
The head of the Azerbaijan House in Virginia, Sevda Tahirli, delivered a welcoming speech, expressing her joy at holding such a significant event. She noted that this initiative started last year, has become an important platform for the development, integration, and strengthening of connections among young people.
Elshad Aliyev Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, welcomed the participants, and provided detailed information about the Committee’s activities and implemented projects. He spoke about the diaspora policy led by President Ilham Aliyev and emphasized the significant progress made in developing and strengthening the Azerbaijani diaspora. Elshad Aliyev mentioned that one of the key directions of this policy is the special attention and care shown toward Azerbaijani youth living abroad. Deputy Chairman also emphasized that the importance of organizing such events to allow our youth to express themselves in the social, cultural, and intellectual spheres in America. He added that our compatriots while integrating into American society, also preserve their national identity. He pointed out that the forum created many opportunities for diaspora youth and thanked everyone especially the Azerbaijan House in Virginia, for organizing the forum.
Toghrul Aliyev First Secretary of the Azerbaijani Embassy in the U.S, spoke about the importance of the forum. He stated that Azerbaijani youth in the USA not only preserve and promote the culture, language, and values of their homeland, but also benefit from the opportunities, knowledge, and experience offered by the country they live in. He indicated the importance of such meetings in establishing new friendships and strengthening solidarity.
In her speech, Leyla Aslanova head of the American-Azerbaijani Youth Federation, highlighted the importance of the forum, the benefits of the discussions held, and wished success to the participants.
Sevil Suleymani George Mason University professor,  welcomed the participants and expressed her satisfaction that such a significant event was held at her university.
Kanan Mammadov, the organizer of the 1st Forum of American-Azerbaijani Youth, was awarded a certificate of the Committee.
After speeches, the participants joined two panel discussions. The first panel titled “Wisdom Meets Ambition: Empowering Youth Through Generational Collaboration” focused on the intergenerational experience’s role in youth development. Later, opportunities for global cooperation were highlighted in the panel titled “Building Global Connections: Empowering Youth Across Borders”.
In the second half of the day, a training on “Building Individual Resilience as a Youth Leader” was held.
The artistic part featured performances by kamancha player Toghrul Orujov and DJ Zaur, followed by the traditional "Yalli" dance symbolizing national unity.
On the second day, the training titled “Your Career Journey: Purpose, Goals & Growth” was led by Leyla Novruz professional coach, head and founder of “Love Your Life. Transformative Coaching” company. The young people gained practical skills in goal setting, personal development, and long-term strategy with interactive activities and discussions. During the training, ideas were exchanged on various topics, and the young people's questions were answered.
Additionally, an intellectual brain ring was held under the leadership of Nurlan Shukur, president of the Azerbaijan Cultural Society of Northern California. more than 30 young people across six teams showcased their knowledge and skills in the competition which mainly featured questions about our country. The “4+1” team won the final.  Gifts were presented to the winning team.
Throughout both days of the forum, videos were shown about diaspora projects such as “Together”, “History Lesson”, “Karabagh is Azerbaijan”, and the “Diaspora Youth Summer Camp.”
It should be noted that the American-Azerbaijani Youth Forum was held for the first time in 2024, at George Washington University in Washington, D.C. The forum played an important role in growth in civic engagement, expanding networking opportunities, and developing in organizational skills among Azerbaijani youth.