ABŞ-nin Virciniya ştatında Amerika Azərbaycan Gənclərinin 2-ci Forumu keçirilib
ABŞ-nin Virciniya ştatının Corc Meyson Universitetində "Növbətini Gücləndir: Gəncləri Sabahın Liderliyi üçün Birləşdirmək" (EmpowerNext: Uniting Youth for Tomorrow’s Leadership) adlı 2-ci Amerika Azərbaycanlı Gənclər Forumu keçirilib.
İki gün davam edən forum Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Virciniya ştatının Aleksandriya şəhərində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Evinin təşkilatçılığı və Nyu Yorkdakı Amerika-Azərbaycanlı Gənclər Federasiyasının (AAYF) təşkilati dəstəyi ilə baş tutub. Foruma 23 müxtəlif ştatdan 37 universitetdə təhsil alan gənclər, akademiklər, Azərbaycan icmasının tanınmış üzvləri, Dövlət Komitəsinin nümayəndə heyəti, Azərbaycanın ABŞ-dəki səfirliyinin əməkdaşları qatılıb.
Tədbirin məqsədi ABŞ-da yaşayan azərbaycanlı gənclər arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, Azərbaycana və milli-mənəvi dəyərlərə bağlılıqların artırılması, eləcə də təklif və təşəbbüslərinin dinlənilməsi, dəyərləndirilməsidir. Gənclərin liderlik keyfiyyətlərinin inkişafına dəstək göstərmək, onların ölkəmizi xaricdə layiqincə təmsil etmələri üçün müvafiq imkanlar yaratmaq forumun əsas hədəflərindəndir.
Virciniya Azərbaycan Evinin vitse-prezidenti Nigar İbrahimova və Şimali Kaliforniya Azərbaycan Mədəniyyət Cəmiyyətinin prezidenti Nurlan Şükürün moderatorluğu ilə keçirilən forumun əvvəlində Azərbaycan və ABŞ-nin Dövlət himnləri səsləndirilib və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Açılış nitqi ilə qonaqları salamlayan Virciniya Azərbaycan Evinin rəhbəri Sevda Tahirli belə mötəbər bir tədbirə ev sahibliyi etməkdən böyük məmnunluq duyduğunu bildirib. Ötən ildən başlayan bu təşəbbüsün gənclərin inkişafı, inteqrasiyası və əlaqələrin möhkəmləndirilməsində mühüm platforma olduğunu deyib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Elşad Əliyev forum iştirakçılarını salamlayaraq komitənin fəaliyyəti, həyata keçirdiyi layihələr haqqında məlumat verib. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə yürüdülən diaspor siyasəti haqqında danışıb, Azərbaycan diasporunun inkişafı və gücləndirilməsi istiqamətində mühüm nailiyyətlərə imza atıldığını vurğulayıb. Bildirib ki, bu siyasətin mühüm istiqamətlərindən biri də xaricdə yaşayan azərbaycanlı gənclərə göstərilən xüsusi diqqət və qayğıdır. Sədr müavini, həmçinin gənclərimizin Amerikada sosial, mədəni, intellektual sahədə özlərini ifadə edə bilmələri üçün bu cür tədbirlərin önəmini vurğulayıb. Qeyd edib ki, soydaşlarımız Amerika cəmiyyətinə inteqrasiya olunmaqla yanaşı, öz milli kimliyini də qoruyur. O, forumun diaspor gənclərinə bir çox imkanlar yaratdığını söyləyib. Forumun keçirilməsində hər kəsə, xüsusilə Virciniya Azərbaycan Evinə təşəkkür edib.
Azərbaycan Respublikasının ABŞ-dəki səfirliyinin birinci katibi Toğrul Əliyev forumun əhəmiyyətindən danışıb. ABŞ-dəki azərbaycanlı gənclərin həm doğma vətənimizin mədəniyyətini, dilini, dəyərlərini qoruduğunu, təbliğ etdiyini, həm də yaşadıqları ölkənin imkanlarından, biliklərindən və təcrübələrindən faydalandığını söyləyib. O, bu cür görüşlərin yeni dostluqların qurulması və həmrəyliyin gücləndirilməsi baxımından xüsusi önəm daşıdığını dilə gətirib.
Amerika Azərbaycan Gənclər Federasiyasının rəhbəri Leyla Aslanova çıxışında forumun əhəmiyyətini, aparılan müzakirələrin faydalarını diqqətə çatdırıb, belə tədbirlərin Azərbaycan Respublikası ilə ABŞ arasında mövcud qarşılıqlı əlaqələrin möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyini bildirib, iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
ABŞ-ın Corc Meyson Universitetinin müəllimi Sevil Süleymani forum iştirakçılarını salamlayaraq, burada çalışan azərbaycanlı müəllim kimi belə bir tədbirin təşkilindən məmnunluq duyduğunu bildirib.
Amerika Azərbaycan Gənclərinin I Forumunun təşkilatçısı Kənan Məmmədova komitənin sertifikatı təqdim edilib.
Çıxışlardan sonra iştirakçılar iki maraqlı panel müzakirəsini dinləyiblər. “Wisdom Meets Ambition: Empowering Youth Through Generational Collaboration” (“Müdriklik Ambisiya ilə Qovuşur: Nəsillərarası Əməkdaşlıqla Gənclərin Gücləndirilməsi”) mövzusunda keçirilən ilk paneldə müxtəlif nəsillərin təcrübəsinin gənclərin inkişafına necə töhfə verdiyi müzakirə olunub. Daha sonra “Building Global Connections: Empowering Youth Across Borders” (“Qlobal Əlaqələr Qurmaq: Gəncləri Sərhədlərdən Kənarda Gücləndirmək”) panelində qlobal əməkdaşlıq imkanları ön plana çəkilib.
Günün ikinci yarısı “Building Individual Resilience as a Youth Leader” (“Gənclərin lideri kimi şəxsi dözümlülüyün inkişafı”) mövzusunda təlim keçirilib.
Bədii hissədə kamança ifaçısı Toğrul Orucovun canlı ifası və DJ Zaurun dinamik çıxışı gənclərə unudulmaz anlar yaşadıb. Tədbir milli həmrəyliyin simvolu olan “Yallı” rəqsi ilə davam etdirilib.
Forumun növbəti günündə baş tutan təlim “Your Career Journey: Purpose, Goals & Growth” (“Sənin Karyera Səyahətin: Məqsəd, Hədəf və İnkişaf”) adlanıb. Təlimi ABŞ-də fəaliyyət göstərən “Love Your Life. Transformative Coaching” şirkətinin rəhbəri və təsisçisi, peşəkar təlimçi Leyla Novruz keçib. Gənclərə şəxsi bacarıqların müəyyən edilməsi, məqsədlərin düzgün qurulması və uzunmüddətli inkişaf strategiyalarının hazırlanması barədə praktiki biliklər verib. İnteraktiv formada keçirilən təlimdə müxtəlif mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, gənclərin sualları cavablandırılıb.
Bundan əlavə, Şimali Kaliforniya Azərbaycan Mədəniyyət Cəmiyyətinin prezidenti Nurlan Şükürün idarəçiliyi ilə breyn rinq keçirilib. Ölkəmizlə bağlı sualların üstünlük təşkil etdiyi yarışmada 6 müxtəlif komandada 30-dan çox gənc öz bilik və bacarıqlarını göstərib. Finalda “4+1” komandası qalib gəlib. Qalib komandaya hədiyyələr təqdim edilib.
Forumun birinci və ikinci günlərində “Birlikdə”, “Tarix dərsi, “Qarabağ Azərbaycandır” və “Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələri” layihəsinə aid videoçarxlar nümayiş olunub.
Qeyd edək ki, Amerika–Azərbaycan Gənclərinin Forumu ilk dəfə 2024-cü ildə Vaşinqton şəhərindəki Corc Vaşinqton Universitetində keçirilib. Forum gənclərin ictimai fəallığının artması, şəbəkələşmə imkanlarının genişlənməsi və təşkilati bacarıqlarının inkişafında mühüm rol oynayıb.

В американском штате Вирджиния состоялся 2-й Форум азербайджанской молодежи США
В Университете Джорджа Мейсона американского штата Вирджиния состоялся 2-й Форум азербайджанской молодежи США под названием "Укрепление предстоящих возможностей: Объединение молодежи для лидерства будущего" (Empower Next: Uniting Youth for Tomorrow’s Leadership).
Мероприятие, продолжавшееся два дня, было проведено Домом Азербайджана, функционирующим в городе Александрия штата Вирджиния, при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой и организационной поддержке Американо-азербайджанской федерации молодежи (AAYF) в Нью-Йорке. В форуме приняли участие молодежь, обучающаяся в 37 высших учебных заведениях, из 23 различных штатов, академики, известные члены азербайджанской общины, делегация Государственного комитета, сотрудники посольства Азербайджана в США.
Цель мероприятия заключалась в укреплении связей среди проживающей в США азербайджанской молодежи, повышении привязанности к Азербайджану и национально-духовным ценностям, а также заслушивании и оценке предложений и инициатив. К основным задачам форума относились оказание содействия развитию лидерских качеств молодежи, создание соответствующих возможностей для достойного представления нашей страны за рубежом.
В начале мероприятия, проведенного под модераторством вице-президента Дома Азербайджана в Вирджинии Нигяр Ибрагимовой и президента Азербайджанского культурного общества Северной Калифорнии Нурлана Шукюра, прозвучали государственные гимны Азербайджана и США, минутой молчания была почтена светлая память шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны.
Поприветствовав гостей вступительной речью, руководитель Дома Азербайджана в Вирджинии Севда Тахирли отметила, что испытывает глубокое удовлетворение в связи с проведением данного мероприятия. Она сказала, что эта инициатива, начавшаяся в минувшем году, является важной платформой в развитии, интеграции молодежи и укреплении связей.
Заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Эльшад Алиев, поприветствовав участников форума, рассказал о деятельности комитета, осуществляемых им проектах. Он говорил о диаспорской политике, проводимой под руководством Президента Ильхама Алиева, достижении важных успехов в сфере развития и укрепления азербайджанской диаспоры, подчеркнул, что одним из важных направлений данной политики являются особое внимание и забота о проживающей за рубежом азербайджанской молодежи. Заместитель председателя также констатировал важность подобных мероприятий с тем, чтобы наша молодежь могла проявлять себя в Америке в социальной, культурной, интеллектуальной сфере. Он довел до внимания, что наши соотечественники, наряду с интеграцией в американское общество, сохраняют национальную идентичность, отметил, что форум создает большие возможности для диаспорской молодежи, выразил всем, в частности, Дому Азербайджана в Вирджинии, особую признательность за проведение форума.
Первый секретарь посольства Азербайджанской Республики в США Тогрул Алиев коснулся значения форума. Он сказал, что азербайджанская молодежь в США сохраняет, пропагандирует культуру, язык, ценности родины, и в то же время использует возможности, знания и опыт страны проживания, подчеркнул, что такие встречи представляют особое значение с точки зрения формирования новых дружеских связей и укрепления солидарности.
Руководитель Американо-азербайджанской федерации молодежи Лейла Асланова довела до внимания значение форума, пользу проведенных дискуссий, констатировала, что такие мероприятия вносят вклад в укрепление взаимных связей между Азербайджанской Республикой и США, пожелала участникам успехов.
Преподаватель американского Университета Джорджа Мейсона Севиль Сулеймани поприветствовала участников форума и как работающий здесь азербайджанский преподаватель выразила удовлетворение организацией таких мероприятий.
Организатору I Форума азербайджанской молодежи США Кянану Мамедову был вручен сертификат комитета.
После выступлений участники заслушали две интересные панельные дискуссии. На первой панели на тему “Wisdom Meets Ambition: Empowering Youth Through Generational Collaboration” (“Мудрость и амбиции: расширение прав и возможностей молодежи через сотрудничество поколений”) говорилось о том, как опыт различных поколений вносит вклад в развитие молодежи. Затем на панели “Building Global Connections: Empowering Youth Across Borders” (“Налаживание глобальных связей: расширение прав и возможностей молодежи за пределами границ”) на первый план были выдвинуты возможности глобального сотрудничества.
Во второй половине дня был проведен тренинг на тему “Building Individual Resilience as a Youth Leader” (“Развитие индивидуальной стойкости молодежи, как лидера”).
B художественной части исполнение Тогрула Оруджева на кеманче и динамичное выступление DJ Заура подарили молодежи незабываемые мгновения. Мероприятие продолжилось танцем “Яллы” – символом национальной солидарности.
На следующий день форума состоялся тренинг под названием “Your Career Journey: Purpose, Goals & Growth” (“Твой карьерный путь: цель, задачи и развитие”). Tренинг провела работающая в США руководитель и учредитель компании “Love Your Life. Transformative Coaching”, профессиональный специалист Лейла Новруз. Она дала молодежи практические знания по выявлению индивидуальных способностей, правильному определению целей и подготовке долгосрочной стратегии развития. На тренинге, проведенном в интерактивной форме, состоялся обмен мнениями на различные темы, были даны ответы на вопросы молодежи.
Кроме того, под руководством президента Азербайджанского культурного общества Северной Калифорнии Нурлана Шукюра был проведен “breyn rinq”. На состязании, где преобладали вопросы, связанные с нашей страной, более 30 молодых людей в 6 различных командах померялись своими знаниями и умениями. В финале победила команда “4+1”. Команде-победительнице были вручены подарки.
В первые два дня форума состоялся показ видеороликов, посвященных проектам “Bместе”, “Урок истории”, “Карабах – это Азербайджан” и “Летние лагеря диаспорской молодежи”.
Отметим, что впервые Форум азербайджанской молодежи США был проведен в 2024 году в Университете Джорджа Вашингтона в городе Вашингтон. Он сыграл важную роль в повышении общественной активности молодежи, расширении возможностей сетевого взаимодействия и развитии организаторских навыков.