ABŞ-nin Mayami-Deyd dairəsində 26 fevral tarixi Xocalının Anım Günü elan edilib
ABŞ-nin Florida ştatının Mayami-Deyd dairəsində 2025-ci ilin 26 fevral tarixi Xocalının Anım Günü elan edilib. Bu barədə Mayami-Deyd dairəsinin meri Daniella Levin Kava, Komissarlar Şurasının sədri Anthony Rodriguez (Entoni Rodriges) Bəyannamə imzalayıb.
Bəyannamədə 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Xocalıda 600-dən çox günahsız insanın, mülki şəxsin amansızlıqla qətlə yetirildiyi qeyd olunub. Beynəlxalq insan haqları təşkilatı olan “Human Rights Watch”un (HRW) Xocalı soyqırımını regionda baş verən ən dəhşətli qətliam adlandırdığı vurğulanıb. Dairə sakinləri Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümünü, anım gününü xüsusi hörmət və ehtiramla qeyd etməyə dəvət olunub.
Sənəd Floridada fəaliyyət göstərən Azərbaycan-Amerika Mədəniyyət Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə imzalanıb və Assosiasiyanın rəhbəri Töhfə Eminovaya təqdim edilib.
2006-ci ildə Mayamidə yaradılan Azərbaycan-Amerika Mədəniyyət Assosiasiyası (AAMA) Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti və həqiqətlərinin ABŞ-də təbliği, Amerika və Azərbaycan gəncləri arasında dostluq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi istiqamətində fəaliyyət göstərir.
Qeyd edək ki, diaspor təşkilatlarının və fəallarının gördüyü bu kimi işlər Azərbaycan reallıqlarının, tarixi həqiqətlərinin beynəlxalq ictimaiyyətə düzgün çatdırılması baxımından olduqca faydalıdır.

В американском округе Майами-Дейд 26 февраля объявлено Днем памяти Ходжалы
В округе Майами-Дейд американского штата Флорида 26 февраля 2025 года объявлено Днем памяти Ходжалы. Декларацию об этом подписали мэр округа Майами-Дейд Даниэлла Левин Кава и председатель Совета комиссаров Энтони Родригес.
В декларации отмечается, что в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года в Ходжалы были беспощадно убиты более 600 невинных людей, гражданских лиц. Подчеркивается, что международная организация по правам человека Human Rights Watch (HRW) назвала Ходжалинский геноцид учиненной в регионе самой чудовищной резней. Жителей округа призвали с особым уважением и почтением отметить 33-ю годовщину Ходжалинского геноцида, день памяти.
Документ был подписан по инициативе действующей во Флориде с 2006 года Азербайджано-американской культурной ассоциации и представлен руководителю ассоциации Тохфе Эминовой.
Созданная в 2006 году в Майами Азербайджано-американская культурная ассоциация (AAКA) осуществляет деятельность в области пропаганды в США азербайджанской культуры, истории и реалий, укрепления дружеских связей между американской и азербайджанской молодежью.