ABŞ-də yaşayan azərbaycanlı mədəniyyət xadimlərinə medal təqdim edilib
Komitə əməkdaşlarının ABŞ-yə səfəri zamanı Nyu York şəhərində fəaliyyət göstərən Milli Musiqi və Qlobal Mədəniyyət Cəmiyyətinin (National Music & Global Culture Society) rəhbəri, Azərbaycanın Əməkdar artisti Nərgiz Əliyarova və “My Way” Yaradıcılıq Mərkəzinin art direktoru, heykəltəraş və rəssam Emin Quliyev ilə görüş keçirilib.
Görüş ölkəmizin BMT yanındakı Daimi Nümayəndəliyində baş tutub. Görüşdə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Elşad Əliyev və Azərbaycanın BMT yanında daimi nümayəndəsi, səfir Tofiq Musayev iştirak ediblər.
Komitə sədrinin müavini hər iki mədəniyyət xadiminin Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq səviyyədə tanıdılması, mədəni irsimizin təbliği və diaspor fəaliyyətinə verdikləri töhfələri yüksək qiymətləndirib.
Nərgiz Əliyarovaya və Emin Quliyevə təltif olunduqları “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” medalı təqdim edilib. Onlar fəaliyyətlərinə verilən bu yüksək dəyərə görə Azərbaycan dövlətinə təşəkkürlərini bildiriblər. Ölkəmizin mədəniyyətini ABŞ-də tanıtmaq istiqamətində işlərini davam etdirəcəklərini söyləyiblər.
Qeyd edək ki, Nərgiz Əliyarova Bakı Musiqi Akademiyasının professoru, Azərbaycan Dövlət Fortepiano Triosunun solisti, Musiqiçilərin II Respublika müsabiqəsinin laureatı, beynəlxalq müsabiqələr qalibi, Milli Musiqi və Qlobal Mədəniyyət Cəmiyyətinin təsisçisidir. O, həmçinin Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə ABŞ-də keçirilən Beynəlxalq Bəstəkarlıq Müsabiqəsinin təşkilatçısıdır.
Emin Quliyev isə Sumqayıtın simvoluna çevrilən “Sülh göyərçini” abidəsinin və İmadəddin Nəsiminin heykəlinin müəlliflərindən biri, mərhum rəssam Asim Quliyevin oğludur. Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvü olan Emin Quliyev 2006-cı ildən Nyu Yorkda yaşayır və 2009-cu ildən “My Way” Uşaq-Gənclər Yaradıcılıq İnkişaf Mərkəzində sənət direktoru kimi çalışır. Onun yetirmələri ABŞ-nin nüfuzlu incəsənət məktəblərinə və kolleclərinə qəbul olunublar.

Aзербайджанским деятелям культуры, живущим в США, вручена медаль
В ходе поездки сотрудников комитета в США была проведена встреча с руководителем действующего в Нью-Йорке Общества национальной музыки и глобальной культуры (National Music & Global Culture Society), заслуженной артисткой Азербайджана Наргиз Алияровой и арт-директором Творческого центра “My Way”, скульптором и художником Эмином Гулиевым.
Мероприятие состоялось в постоянном представительстве нашей страны при ООН. Во встрече приняли участие заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Эльшад Алиев и постоянный представитель Азербайджана при ООН, посол Тофиг Мусаев.
Заместитель председателя комитета высоко оценил вклад обоих деятелей культуры в популяризацию азербайджанских реалий на международном уровне, в пропаганду нашего культурного наследия и диаспорскую деятельность.
Наргиз Алияровой и Эмину Гулиеву была вручена присужденная им медаль “За заслуги в диаспорской деятельности”. Oни поблагодарили Азербайджанское государство за высокую оценку их деятельности, подчеркнули, что будут продолжать работу, направленную на популяризацию культуры нашей страны в США.
Отметим, что Наргиз Алиярова – профессор Бакинской музыкальной академии, солистка Азербайджанского государственного фортепианного трио, лауреат II Республиканского конкурса музыкантов, победитель международных конкурсов, учредитель Общества национальной музыки и глобальной культуры. Oна также является организатором Международного конкурса композиторов, проведенного в США при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой.
А Эмин Гулиев – один из авторов мемориала “Голубь мира”, ставшего символом Сумгайыта, и памятника Имадеддину Насими, сын покойного художника Асима Гулиева. Э.Гулиев, являющийся членом Союза художников Азербайджана, с 2006 года живет в Нью-Йорке, а с 2009 года работает арт-директором в Центре развития детско-юношеского творчества “My Way”. Его воспитанники поступили в престижные школы и колледжи искусств США.