ABŞ-də yaşayan azərbaycanlı mədəniyyət xadimlərinə medal təqdim edilib
Komitə əməkdaşlarının ABŞ-yə səfəri zamanı Nyu York şəhərində fəaliyyət göstərən Milli Musiqi və Qlobal Mədəniyyət Cəmiyyətinin (National Music & Global Culture Society) rəhbəri, Azərbaycanın Əməkdar artisti Nərgiz Əliyarova və “My Way” Yaradıcılıq Mərkəzinin art direktoru, heykəltəraş və rəssam Emin Quliyev ilə görüş keçirilib.
Görüş ölkəmizin BMT yanındakı Daimi Nümayəndəliyində baş tutub. Görüşdə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Elşad Əliyev və Azərbaycanın BMT yanında daimi nümayəndəsi, səfir Tofiq Musayev iştirak ediblər.
Komitə sədrinin müavini hər iki mədəniyyət xadiminin Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq səviyyədə tanıdılması, mədəni irsimizin təbliği və diaspor fəaliyyətinə verdikləri töhfələri yüksək qiymətləndirib.
Nərgiz Əliyarovaya və Emin Quliyevə təltif olunduqları “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” medalı təqdim edilib. Onlar fəaliyyətlərinə verilən bu yüksək dəyərə görə Azərbaycan dövlətinə təşəkkürlərini bildiriblər. Ölkəmizin mədəniyyətini ABŞ-də tanıtmaq istiqamətində işlərini davam etdirəcəklərini söyləyiblər.
Qeyd edək ki, Nərgiz Əliyarova Bakı Musiqi Akademiyasının professoru, Azərbaycan Dövlət Fortepiano Triosunun solisti, Musiqiçilərin II Respublika müsabiqəsinin laureatı, beynəlxalq müsabiqələr qalibi, Milli Musiqi və Qlobal Mədəniyyət Cəmiyyətinin təsisçisidir. O, həmçinin Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə ABŞ-də keçirilən Beynəlxalq Bəstəkarlıq Müsabiqəsinin təşkilatçısıdır.
Emin Quliyev isə Sumqayıtın simvoluna çevrilən “Sülh göyərçini” abidəsinin və İmadəddin Nəsiminin heykəlinin müəlliflərindən biri, mərhum rəssam Asim Quliyevin oğludur. Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvü olan Emin Quliyev 2006-cı ildən Nyu Yorkda yaşayır və 2009-cu ildən “My Way” Uşaq-Gənclər Yaradıcılıq İnkişaf Mərkəzində sənət direktoru kimi çalışır. Onun yetirmələri ABŞ-nin nüfuzlu incəsənət məktəblərinə və kolleclərinə qəbul olunublar.

Azerbaijani cultural figures living in the US, were awarded a medal
A meeting was held with the head of National Music & Global Culture Society operating in New York City, Honored Artist of Azerbaijan Nargiz Aliyarova and Art Director of the “My Way” Creative Center, sculptor and artist Emin Guliyev during the visit of the Committee’s employees to the U.S.
The meeting took place at the Permanent Mission of Azerbaijan to the UN and was attended by Elshad Aliyev, deputy chairman of the committee, and Tofig Musayev, permanent representative of Azerbaijan to the UN, and ambassador.
Deputy Chairman highly appreciated the contribution of both cultural figures to the international promotion of Azerbaijani realities, the promotion of our cultural heritage, and diaspora activities.
Nargiz Aliyarova and Emin Guliyev were presented with the medal "For Service in Diaspora Activities" that they were awarded. They expressed gratitude to the Azerbaijani state for high value placed on their work. They mentioned that they would continue their activities to promote the Azerbaijani culture in the U.S.
It should be noted that Nargiz Aliyarova is a professor of the Baku Music Academy, a soloist of the Azerbaijan State Piano Trio, a laureate of the II Republican Competition of Musicians, a winner of international competitions, as well as the founder of the National Music and Global Cultural Society. She is also the organizer of National Composition Competition held in the US with the support of the State Committee on Work with Diaspora.
Emin Guliyev is one of the authors of the "Peace Dove" monument, which has become a symbol of Sumgait, and the statue of Imadaddin Nasimi. He is the son of the late artist Asim Guliyev. A member of the Union of Artists of Azerbaijan Emin Guliyev has been living in New York since 2006 and has been working as an art director at the "My Way" Children's and Youth Creative Development Center since 2009. His students have been accepted into prestigious art schools and colleges in the US.