ABŞ-ın Dallas şəhərində mina təhlükəsi ilə bağlı Azərbaycana dəstək kampaniyası keçiriləcək
ABŞ-ın Dallas şəhərində Azərbaycandakı mina problemi ilə əlaqədar “Texaslılar minasız dünya üçün – Azərbaycan” adlı layihəyə start verilib.
Azərbaycan-Amerika Musiqi Fondunun rəhbəri, tanınmış musiqiçi Cəmilə Cavadova-Şpitsberqin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən layihədə əsas məqsəd beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş rayonlarındakı mina probleminə cəlb etmək və minaaxtaran itlərin alınaraq ölkəmizə göndərilməsi ilə torpaqlarımızın minadan təmizləmə prosesinə kömək etməkdir.
Amerika Azərbaycan Koordinasiya Şurasının (AAKŞ) üzvü olan təşkilatın çağırışına digər Şura üzvləri və ABŞ-da fəaliyyət göstərən təşkilatlar da qoşulur.
Azərbaycan-Amerika Musiqi Fondunun rəhbəri adından Texasdakı bütün icmalara ünvanlanan müraciətdə bildirilib ki, Azərbaycan əsilli amerikalıların tarixi vətəni olan Azərbaycan Respublikası 30 illik işğal müddətində çətin sınaqlardan keçib və indiyədək həmin dövrün ağır yükünü daşımaqdadır.
Qeyd edilib ki, bu çətinliklərdən biri Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan ərazilərində kütləvi şəkildə basdırdığı mina təhlükəsi ilə bağlıdır. Bu minaların Azərbaycanın ətraf mühitini çirkləndirdiyi və öz doğma yurduna qayıtmaq istəyən dinc azərbaycanlıların həyatını ölümlə təhdid etdiyi diqqətə çatdırılıb.
“Marshal Legacy Instute” (MLI) qeyri-kommersiya təşkilatının mina axtaran itlər proqramını (The Mine Detec.on Dog Partnership Program) xatırladan Fond rəhbəri nəzərə çatdırıb ki, xüsusi təlim görmüş bu itlərin alınması və Azərbaycana göndərilməsi məqsədilə tələb olunan vəsaitin toplanması üçün 29 sentyabr 2023-cü ildə Dallasda mədəni tədbir keçiriləcək. Müxtəlif icmaların rəhbərlərinin və rəsmi şəxslərin dəvət olunduğu tədbirdən əldə olunacaq bütün vəsait MLI-nin hesabına köçürüləcək.
Fond rəhbəri amerikalıları vəziyyəti yaxşılığa doğru dəyişmək naminə bu kampaniyaya qoşulmağa çağırıb.
Qeyd edək ki, bu xeyirxah aksiyada hər kəs iştirak edərək, minaaxtaran itlərin alınmasına kömək edə bilər. Vəsaitin toplanmasına dəstək məqsədilə əlavə edilmiş link və ya QR-koddan asanlıqla istifadə edilə bilər.

A support campaign for Azerbaijan will be held in Dallas, USA, regarding the threat of landmines
In Dallas, USA, a project called "Texans for a mine-free world - Azerbaijan" was launched in relation with the mine problem in Azerbaijan.
The main goal of the project, initiated by the head of the Azerbaijan-American Music Foundation, well-known musician Jamila Javadova-Spitsberg, is to attract the attention of the international community to the problem of landmines in the liberated regions of Azerbaijan and to help the demining process of our lands by purchasing mine-detecting dogs and sending them to our country.
The appeal of the organization which is a member of the American Azerbaijan Coordination Council (AACSC), is joined by other members of the Council and organizations operating in the United States.
In the appeal addressed to all communities in Texas on behalf of the head of the Azerbaijan-American Music Foundation, it was stated that the Republic of Azerbaijan, the historical homeland of Americans of Azerbaijani origin, has gone through difficult trials during the 30-year occupation and is still carrying the heavy burden of that period.
It was noted that one of these difficulties is related to the threat of landmines, which the armed forces of Armenia have massively buried in the territories of Azerbaijan. It was brought to attention that these mines pollute the environment of Azerbaijan and threaten the lives of peaceful Azerbaijanis who want to return to their homeland.
Recalling the Mine Detec.on Dog Partnership Program of the "Marshall Legacy Institute" (MLI) non-profit organization, the head of the Foundation noted that September 29 is the deadline for collecting the funds required to purchase and send these specially trained dogs to Azerbaijan. A cultural event will be held in Dallas in 2023. All funds obtained from the event to which heads of various communities and officials are invited, will be transferred to the account of MLI.
The head of the foundation called on Americans to join this campaign to change the situation for the better.
It should be noted that everyone can participate in this good action and help buy minesweepers. The attached link or QR code can easily be used to support fundraising.