Pənahəli xan nəslinin nümayəndəsi Prezidentə təşəkkür edib
Pənahəli xanın nəslinin nümayəndələrindən biri Məhəmmədəli Əkbərov Prezident İlham Əliyevə məktub yazıb.
Məktubda deyilir:
"Möhtərəm Prezident, cənab Ali Baş Komandan.
Mən, Məhəmmədəli Əkbərov İspaniya Krallığında doğulub boya-başa çatmışam. Pənahəli xanın nəslinin nümayəndələrindən biri olaraq gündən-günə çiçəklənən Azərbaycanımızın inkişafı, uğurları və nailiyyətləri mənə də böyük sevinc və fərəh hissi bəxş edir.
Sizin göstərişinizlə 2023-cü il Azərbaycanda “Heydər Əliyev İli” elan olunmuşdur. Biz də öz növbəmizdə Ulu Öndərimizin 100 illik yubileyini böyük hörmət və ehtiramla qeyd edirik.
Allah Ulu Öndərimizə rəhmət eləsin!
Bu möhtəşəm yubileyin məhz ulu babalarımın torpağı olan Şuşa şəhərində keçirilməsi məni xüsusilə duyğulandırdı. Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyevin ən böyük arzusu – Qarabağımızın, eləcə də Şuşamızın azad olunması Sizin rəhbərliyiniz və güclü ordumuzun şücaəti sayəsində həyata keçirilmişdir.
Cənab Prezident, Şərqi Zəngəzurda, eləcə də mədəniyyət incimiz olan Şuşada Sizin göstərişinizlə abadlıq və bərpa işlərinin təməli qoyulmuşdur. O cümlədən Şuşa şəhərində küçələrin birinə ulu babam Pənahəli xanın adının verilməsi məni çox sevindirdi. Bu münasibətlə Sizə şəxsən öz adından və ailəmin adından dərin minnətdarlığımı bildirirəm.
Sizin gənclərə göstərdiyiniz diqqət və qayğı bir azərbaycanlı gənc olaraq məni, eləcə də dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan gənclərimizi ruhlandırır, Azərbaycanımızın inkişafı naminə Sizin ətrafınızda bir yumruq kimi birləşməyə sövq edir.
Qeyd etmək istərdim ki, 2022-ci ildə Heydər Əliyev Fondunun və Diasporla İş Üzrə Dövlət Komitəsinin birgə təşkilatçılığı ilə Şuşada keçirilən Diaspor Gənclərinin III Yay Düşərgəsində iştirak etməyim mənə həyatımın ən xoş anlarını yaşatdı və xoş təəssüratlar bəxş etdi.
Fəaliyyət göstərdiyim ölkədə diaspor üzvü olaraq, bir daha Sizə təşəkkürümü və minnətdarlığımı bildirir, Ulu Öndərimizin 100 illik yubileyi münasibətilə Siz başda olmaqla, ailənizi və bütün xalqımızı təbrik edir, ən xoş arzularımı çatdırıram".
Qeyd edək ki, Məhəmmədəli Əkbərov Diaspor Gənclərinin Şuşada keçirilən III Yay Düşərgəsinin iştirakçısı olub.

A descendant of the Karabakh Khanate thanked President
Muhammedali Akbarov, a descendant of the Karabakh Khanate's founder Panahali Khan sent a letter to President Ilham Aliyev.
The letter says:
“His Excellency Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan
Dear Commander in Chief!
I am Muhammedali Akbarov, one of the descendants of Panahali Khan. I was born and raised in the Kingdom of Spain. The development of Azerbaijan, which is flourishing day by day, gives me great joy and happiness.
2023 was declared "Year of Heydar Aliyev" in Azerbaijan by your Decree. We, in our turn, celebrate the 100th anniversary of the birth of our Great Leader with great respect and reverence.
May our Great Leader rest in peace!
I am particularly impressed by the fact that 100th anniversary of the birth of Great Leader is being held in the city of Shusha. The greatest dream of our national leader Heydar Aliyev - the liberation of our Karabakh and Shusha came true thanks to your decisive leadership and the bravery of our strong army.
Mr. President, restoration works are being carried out in Eastern Zangezur, as well as in Shusha, which is our cultural gem. Naming one of the streets of Shusha city after my great-grandfather Panahali Khan made me happy. I want to express my deep gratitude to you personally on behalf of my family.
Your attention and care toward young people inspires me and young Azerbaijanis across the world, and encourages us to unite as a fist around you for the sake of the development of Azerbaijan.
I would like to note that participation in the third Summer Camp of Diaspora Youth jointly organized by the Heydar Aliyev Foundation and the State Committee on Work with Diaspora in 2022 gave me the best moments of my life.
As a member of the Azerbaijani diaspora in Spain, I once again express my gratitude to you; I congratulate you, your family and all Azerbaijani people on the occasion of the 100th anniversary of the birth of our Great Leader and convey my best wishes."
It worth pointing out that Muhammedali Akbarov was a participant of the Third Summer Camp of Diaspora Youth held in Shusha.