Parisdə Səməd Vurğunun pianoçu nəticəsinin konserti keçirilib
Fransa paytaxtında yerləşən Ecole Normale de Musique de Paris (ENMP) konservatoriyasının məşhur “Salle Cortot” konsert zalında beynəlxalq müsabiqələr laureatı, azərbaycanlı pianoçu Vurğun Vəkilovun konserti keçirilib.
Fransa-Azərbaycan Dialoqu Assosiasiyasından bildirilib ki, konsert zamanı istedadlı pianoçu Azərbaycanın və Rusiyanın görkəmli bəstəkarları Qara Qarayevin və Modest Musorqskinin əsərlərini ifa edib.
Bakıda anadan olan 23 yaşlı Vurğun Vəkilov Ecole Normale de Musique de Paris Konservatoriyasının məzunudur. Fransanın İncəsənət və Ədəbiyyat ordeninin sahibi, professor Rəna Şereşevskaya-Mustafabəylinin sinfində təhsil alıb. Prezident təqaüdçüsü olan Vurğun Vəkilovun adı 2009-cu ildə Azərbaycanın gənc istedadlarının “Qızıl kitabı”na daxil edilib.
İstedadlı pianoçu Azərbaycanın görkəmli şairi Səməd Vurğunun (Vəkilov) nəticəsidir.
Qeyd edək ki, Ecole Normale de Musique de Paris ali məktəbi 6 oktyabr 1919-cu ildə fransız pianoçusu Alfred Korto və “Le Monde” musiqi jurnalının direktoru Oqüst Manjo tərəfindən özəl müəssisə kimi təsis edilib. 1929-cu ildə məktəbin 500 yerlik konsert zalı tikilib. Bu zal məktəbin yaradıcısının şərəfinə “Salle Cortot” adlandırılıb. Bu konsert zalında hər il 160-dan çox konsert və musiqi tədbirləri təşkil edilir, məşhur musiqiçilərin iştirakı ilə ustad dərsləri keçirilir.

A concert of Samad Vurgun's great-grandson was held in Paris
A concert of Azerbaijani pianist Vurgun Vakilov, laureate of international competitions, was held in the famous "Salle Cortot" concert hall of the Ecole Normale de Musique de Paris (ENMP) located in the French capital.
The talented pianist performed the works of outstanding Azerbaijani and Russian composers Gara Garayev and Modest Mussorgsky.
23-year-old Vurgun Vakilov, born in Baku, is a graduate of the Ecole Normale de Musique de Paris. He studied in the class of professor Rena Shereshevskaya-Mustafabeyli, owner of the Ordre des Arts et des Lettres. The name of Vurgun Vakilov, a presidential scholarship owner, has been included in the "Golden book" of Young Talents of Azerbaijan in 2009.
Talanted pianist is a great grandson of outstanding poet Samad Vurgun.
It should be noted that the Ecole Normale de Musique de Paris was founded as a private institution on October 6, 1919 by the French pianist Alfred Cortot and the director of the music magazine "Le Monde" Auguste Mangeot. The school's 500-seat concert hall was built in 1929. This hall was named "Salle Cortot" in honor of the founder of the school. Today, it hosts more than 160 concerts and musical events every year.