Diaspor Gənclərinin 7-ci Yay Düşərgəsi Zəngilanda keçiriləcək
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və Heydər Əliyev Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə 2026-cı ilin 2-8 avqust tarixində Diaspor Gənclərinin 7-ci Yay Düşərgəsi keçiriləcəkdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2026-cı ili “Şəhərsalma və Memarlıq İli” elan etməsi münasibətilə Diaspor Gənclərinin 7-ci Yay Düşərgəsi genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işləri ilə yenidən canlandırılan Şərqi Zəngəzurun dilbər guşəsi Zəngilanda təşkil olunacaqdır.
Dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlı və Azərbaycana dost münasibət bəsləyən digər xalqların gənclərini bu yay düşərgəsində iştiraka dəvət edirik.
Düşərgənin proqramına Şərqi Zəngəzurun, həmçinin Qarabağın tarixi, mədəni abidələri ilə tanışlıq, şəhid ailələrinin üzvləri və qəhrəman qazilərimizlə, həmçinin müxtəlif sahələr üzrə ekspertlərlə görüşlər, eləcə də gənclər üçün əyləncəli proqramlar, intellektual oyunlar daxildir.
Digər düşərgələrdə olduğu kimi, bu düşərgədə də gənclər ilk növbədə Azərbaycanla bağlarını daha da möhkəmləndirəcək, ölkəmizi uğurla təmsil etmək bacarıqları, şəbəkələşmək, yeni dostluqlar qurmaq imkanları qazanacaqlar.
Düşərgədə yaşı 18-29 arası, Azərbaycan dilində ünsiyyət bacarığı olan gənclər iştirak edə bilər. İştirak xərcləri qarşılanacaq. Bundan əvvəl təşkil edilmiş düşərgələrə qatılan gənclərin təkrar iştirakı nəzərdə tutulmur.
Düşərgədə iştirak üçün gənclər 31 may 2026-cı il tarixinə qədər www.diaspor.gov.az/qeydiyyat səhifəsində yerləşdirilən onlayn anket formasını tam olaraq doldurub göndərməlidir. Seçim prosesi müraciətlərin qəbulu və video müsahibələrin keçirilməsi üzrə iki mərhələdə aparılacaq.
Qeydiyyat, proqram, iştirakçıların seçim prosesi və digər vacib məlumatlar üçün www.diaspor.gov.az saytını diqqətdə saxlamaq vacibdir.

The 7th Summer Camp of Diaspora Youth will be held in Zangilan
The 7th Summer Camp of Diaspora Youth will be held from 2 to 8 August, 2026, organized by the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan and Heydar Aliyev Foundation.
The 7th Summer Camp of Diaspora Youth will take place in Zangilan, in connection with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan declaring the year 2026 as the “Year of Urban Planning and Architecture”.
We invite young people of Azerbaijani origin living in different countries around the world, as well as youth from other nations who have friendly relations with Azerbaijan, to participate in this summer camp.
The program of the camp includes familiarization with the history and cultural monuments of Eastern Zangazur as well as Karabakh, meetings with family members of martyrs, and heroic veterans, as well as experts from various fields, along with entertainment programs and intellectual games for youth.
They will further strengthen their ties between Azerbaijan, gain the skills to successfully represent our country, and have opportunities to network and build new friendships.
The youth between the ages 18-29, with proficiency in the Azerbaijani language, can apply for participation. All participation expenses will be covered. Participants of previous camps are not eligible to take part again.
The young people must complete and submit the online application form by May 31, 2026 via the link www.diaspor.gov.az/qeydiyyat. The selection process will be carried out in two stages: admission of applications and video-interviews.
Applicants are advised to regularly check the website www.diaspor.gov.az for detailed information on registration, the program details, the selection process of participants.