Diaspor Gənclərinin 7-ci Yay Düşərgəsi Zəngilanda keçiriləcək
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və Heydər Əliyev Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə 2026-cı ilin 2-8 avqust tarixində Diaspor Gənclərinin 7-ci Yay Düşərgəsi keçiriləcəkdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2026-cı ili “Şəhərsalma və Memarlıq İli” elan etməsi münasibətilə Diaspor Gənclərinin 7-ci Yay Düşərgəsi genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işləri ilə yenidən canlandırılan Şərqi Zəngəzurun dilbər guşəsi Zəngilanda təşkil olunacaqdır.
Dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlı və Azərbaycana dost münasibət bəsləyən digər xalqların gənclərini bu yay düşərgəsində iştiraka dəvət edirik.
Düşərgənin proqramına Şərqi Zəngəzurun, həmçinin Qarabağın tarixi, mədəni abidələri ilə tanışlıq, şəhid ailələrinin üzvləri və qəhrəman qazilərimizlə, həmçinin müxtəlif sahələr üzrə ekspertlərlə görüşlər, eləcə də gənclər üçün əyləncəli proqramlar, intellektual oyunlar daxildir.
Digər düşərgələrdə olduğu kimi, bu düşərgədə də gənclər ilk növbədə Azərbaycanla bağlarını daha da möhkəmləndirəcək, ölkəmizi uğurla təmsil etmək bacarıqları, şəbəkələşmək, yeni dostluqlar qurmaq imkanları qazanacaqlar.
Düşərgədə yaşı 18-29 arası, Azərbaycan dilində ünsiyyət bacarığı olan gənclər iştirak edə bilər. İştirak xərcləri qarşılanacaq. Bundan əvvəl təşkil edilmiş düşərgələrə qatılan gənclərin təkrar iştirakı nəzərdə tutulmur.
Düşərgədə iştirak üçün gənclər 31 may 2026-cı il tarixinə qədər www.diaspor.gov.az/qeydiyyat səhifəsində yerləşdirilən onlayn anket formasını tam olaraq doldurub göndərməlidir. Seçim prosesi müraciətlərin qəbulu və video müsahibələrin keçirilməsi üzrə iki mərhələdə aparılacaq.
Qeydiyyat, proqram, iştirakçıların seçim prosesi və digər vacib məlumatlar üçün www.diaspor.gov.az saytını diqqətdə saxlamaq vacibdir.

7-й Летний лагерь диаспорской молодежи состоится в Зангилане
2-8 августа 2026 года состоится 7-й Летний лагерь диаспорской молодежи, организованный Государственным комитетом Азербайджанской Республики по работе с диаспорой совместно с Фондом Гейдара Алиева.
В связи с объявлением Президентом Азербайджанской Республики 2026 года “Годом градостроительства и архитектуры” 7-й Летний лагерь диаспорской молодежи состоится в Зангилане - живописном уголке Восточного Зангезура, возрождаемого благодаря широкомасштабной восстановительно-созидательной работе.
Приглашаем азербайджанскую молодежь, проживающую в различных странах мира, и молодых людей, представляющих другие народы, питающие дружественное отношение к Азербайджану, принять участие в летнем лагере.
В программу лагеря входят ознакомление с историческими и культурными памятниками Восточного Зангезура, а также Карабаха, встречи с членами семей шехидов и нашими отважными гази, в том числе с экспертами в различных областях, развлекательные программы для молодежи, интеллектуальные игры.
В нынешнем лагере, как и в предыдущих, молодежь в первую очередь еще более упрочит связи с Азербайджаном, обретет навыки успешного представления нашей страны, получит возможности сетевого взаимодействия, налаживания новых дружеских отношений.
В лагере могут принять участие молодые люди в возрасте от 18 до 29 лет, обладающие навыками общения на азербайджанском языке. Расходы на участие будут возмещены. Повторное участие молодежи, посещавшей ранее организованные лагеря, не предусматривается.
Для участия в лагере молодые люди должны до 31 мая 2026 года заполнить и отправить форму онлайн-анкеты, размещенной на странице www.diaspor.gov.az/qeydiyyat. Процесс отбора будет проводиться в два этапа: прием заявок и проведение видеособеседований.
Для регистрации, программы, процесса отбора участников и другой важной информации необходимо внимательно следить за сайтом www.diaspor.gov.az.