Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun yaranma günləri qeyd edilib
7 iyul, 2023
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin yaradılmasının 21-ci və Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun yaradılmasının 5-ci ildönümü münasibətilə tədbir keçirilib.
Tədbirdən öncə ümummilli lider Heydər Əliyevin Komitənin binasındakı büstü ehtiramla ziyarət edilib, abidənin önünə gül dəstələri düzülüb.
Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə Vətənimizin müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Komitə sədri Fuad Muradov bu əlamətdar gün münasibətilə diaspor hərəkatına töhfə verən hər bir azərbaycanlını təbrik edib. Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin müstəqil Azərbaycanın memarı və qurucusu, ümummilli lider Heydər Əliyevin 2002-ci il 5 iyul tarixli Fərmanı ilə yaradılmış “Xaricdə Yaşayan Azərbaycanlılarla İş üzrə Dövlət Komitəsi”nin varisi olduğunu xatırladıb.
Heydər Əliyev siyasi kursunun hazırda da uğurla davam etdirildiyini, qalib xalqımızın diaspor hərəkatının yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu və Dünya Azərbaycanlılarının V (Zəfər) Qurultayında dövlət başçımızın tövsiyələri istiqamətində fəaliyyət göstərdiyini qeyd edib. Bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığı, Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi və Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə milli mədəni irsimizin qorunub saxlanması, xaricdə yaşayan azərbaycanlıların mütəşəkkil təşkilatlanması, həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində müxtəlif layihələr həyata keçirilir. Dünyanın müxtəlif ölkələrində təsis edilmiş Koordinasiya şuralarının, xaricdəki həmvətənlərimizin istifadəsinə verilmiş Azərbaycan evlərinin, Qarabağ, Nizami Gəncəvi və Xurşidbanu Natəvanın adlarını daşıyan Azərbaycan dili məktəblərinin buna bariz nümunə olduğunu vurğulayıb.
Ardınca Komitənin yaradılmasını, fəaliyyətini, Heydər Əliyevin Azərbaycan diasporunun təşkilatlanmasına dair fikirlərini əks etdirən videoçarx nümayiş etdirilib.
Sonra Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun icraçı direktoru Əkrəm Abdullayev hesabatla çıxış edib, Fondun 5 illik fəaliyyətindən bəhs edən videoçarx təqdim olunub.
Çıxış edən diaspor nümayəndələri Səadət Abdullayeva (Gürcüstan), Ələddin Məmmədov (Rusiya), Əjdər Tağızadə (İsveç), Teymur Rzayev (Türkiyə), Maya Bağırova( Fransa), Ceyhun Nəcəfov (Kanada), Kamilla Məmmədova və Zəminə Mirhadıyeva (ABŞ) Komitənin və Fondun yaradılmasını diaspor tarixində mühüm hadisə adlandırıblar. Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, ölkəmizin zəngin mədəni irsinin təbliği istiqamətində həyata keçirilən fəaliyyət istiqamətlərini yüksək qiymətləndiriblər.
Tədbirdə iştirak edən Amerika Muğam Cəmiyyətinin prezidenti Cefri Verbok Azərbaycana sevgisindən və Azərbaycan musiqisinin gözəlliklərindən söz açıb. Çıxışını “Qarabağ Azərbaycandır!” sözləri ilə tamamlayan musiqiçi kamançada muğam parçası ifa edib.

21st anniversary of the State Committee and 5th anniversary of the Fund for Support to Azerbaijani Diaspora were marked
7 July, 2023
An event was held on the occasion of the 21st anniversary of the establishment of the State Committee on Work with Diaspora and the 5th anniversary of the establishment of the Fund for Support to Azerbaijani Diaspora.
First of all, the event participants laid flowers at Heydar Aliyev’s bust installed inside the building of the Committee.
After singing the National Anthem of Azerbaijan, the event participants commemorated with a minute's silence the dear memory of martyrs, who died for the independence and territorial integrity of our Motherland.
After greeting the event participants, Committee Chairman Fuad Muradov congratulated all Azerbaijanis who contribute to the diaspora movement. The chairman recalled that the Committee was established on the basis of the
State Committee on the Affairs of Azerbaijanis living abroad.
It was told that Heydar Aliyev’s political course is being continued successfully and Committee operates in accordance with the recommendation of the President Ilham Aliyev sounded at the Fifth Congress of the World Azerbaijanis.
Committee chairman has told that various projects are being carried out in the direction of preservation of national cultural heritage of our country, organization of the Azerbaijanis living abroad, and delivery of the Azerbaijani truths to the world community with the support of the Heydar Aliyev Foundation and at the initiative of the First Vice President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva.
A video dedicated to the establishment of the Committee, its activity, Heydar Aliyev's quotes about Azerbaijani diaspora was demonstrated at the event.
Following the report made by Ekram Abdullayev, executive director of the Fund for Support to Azerbaijan Diaspora, a video reflecting 5-year activity of the Fund was presented.
Diaspora representatives Saadat Abdullayeva (Georgia), Aladdin Mammadov (Russia), Ajdar Taghizadeh (Sweden), Teymur Rzayev (Turkey), Maya Bagirova (France), Jeyhun Najafov (Canada), Kamilla Mammadova and Zamina Mirhadiyeva (USA) made speeches. They highly appreciated the activity carried out in the direction of conveying the truths of Azerbaijan to the world community and promoting the rich cultural heritage of our country.
Jeffrey Werbock, Chairman of the Board of the Mugham Society of America, spoke about his love for Azerbaijan and the beauty of Azerbaijani music. A musician played a piece of mugham on kamancha and completed his speech with the expression "Karabakh is Azerbaijan!".