Görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin 100 illiyi Sürixdə qeyd edilib
İsveçrənin Sürix şəhərində müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyevin anadan olmasının və Türkiyə Cümhuriyyətinin qurulmasının 100 illiyi münasibətilə “Xəzərdən Egeyə – unudulmayan əsərlər” adlı konsert proqramı təşkil olunub.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, İsveçrə Azərbaycanlıları Dostluq, Mədəniyyət və Həmrəylik Cəmiyyətinin təşkilatçılığı və Sürix Türk Musiqi Cəmiyyətinin iştirakı ilə baş tutan konsertdə diplomatik korpusun, Azərbaycan və türk icmalarının, yerli ictimaiyyətin və KİV-in nümayəndələri iştirak ediblər.
Öncə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərin və Türkiyədəki zəlzələ qurbanlarının xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Azərbaycanın İsveçrədəki səfiri Fuad İsgəndərov və Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Vaqif Seyidbəyov iki tarixi yubileyin eyni vaxtda qeyd olunmasını əlamətdar hadisə kimi qiymətləndiriblər.
Səfir bir sıra mühüm tarixi hadisələri xatırladıb, ulu öndərin müasir dövlətimizin qurucusu olduğu barədə danışıb: “Azərbaycanla Türkiyə hər zaman – çətin günlərdə də, xoş günlərdə də birlikdə olmalıdır. Mənfur düşmənlərimizin bütün cəhdlərinə, təbiətin dağıdıcı sınaqlarına baxmayaraq, əsas məqsədimiz türk birliyini irəliyə, daha da gözəl gələcəyə aparmaqdır”.
Sədr müavini dünyanın müxtəlif ölkələrində fəaliyyət göstərən diaspor təşkilatlarının görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevə həsr olunan silsilə tədbirlər keçirdiyini və Sürix tədbirinin də bu qəbildən olduğunu qeyd edib.
V.Seyidbəyov Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, diaspor təşkilatlarının türk icmaları ilə sıx işlədiyi barədə danışıb, diasporumuzun sistemli və mütəşəkkil fəaliyyətinin əsasının görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu, bu siyasətin Azərbaycan Prezidentinin tövsiyyələri, diqqət və qayğısı sayəsində uğurla davam etdiyini nəzərə çatdırıb.
Tədbirin bədii hissəsində Sürix Türk Musiqi Cəmiyyəti xorunun ifasında konsert proqramı təqdim edilib. Azərbaycan və Türkiyənin tanınmış bəstəkarlarının əsərlərindən ibarət repertuarı Sürix Türk Musiqi Cəmiyyətinin xoru və tanınmış türkiyəli tenor, iki dəfə Grammy mükafatı laureatı Bülent Bezdüz ifa ediblər. Xormeyster Pınar Dönmezin rəhbərliyi ilə xorun və Türkiyədən gəlmiş sənətçilərin ifasında “Ölkəm”, “Ayrılıq”, “Neredesin sen”, “Yəmən türküsü”, “İncecikten bir kar yağar”, “Qubanın ağ alması”, “Sənə də qalmaz”, “Nazəndə sevgilim”, “Memleketim” və sair əsərlər səsləndirilib.

В Цюрихе отмечено 100-летие выдающегося государственного деятеля Гейдара Алиева
По случаю дня рождения основателя современного Азербайджанского государства Гейдара Алиева и 100-летия основания Турецкой Республики в швейцарском городе Цюрих организована концертная программа под названием “От Каспия до Эгея – незабываемые произведения”.
В концерте, организованном Обществом дружбы, культуры и солидарности азербайджанцев Швейцарии с участием Тюркского музыкального общества Цюриха при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой, принимали участие представители дипломатического корпуса, азербайджанской и турецкой общин, местной общественности и СМИ.
Сначала была почтена память шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность Азербайджана, и жертв землетрясения в Турции.
Посол Азербайджана в Швейцарии Фуад Искендеров и заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Вагиф Сеидбеков расценили одновременное проведение двух исторических юбилеев как знаменательное событие.
Посол напомнил о ряде важных исторических событий, говорил о том, что великий лидер является основателем нашего современного государства: “Aзербайджан и Турция всегда должны быть вместе – как в тяжелые, так и радостные дни. Несмотря на все попытки презренного врага, разрушительные природные стихии, наша основная цель заключается в том, чтобы вести тюркское общество вперед, к лучшему будущему”.
Заместитель председателя отметил, что действующие в различных странах мира диаспорские организации проводят цикл мероприятий, посвященных выдающемуся государственному деятелю Гейдару Алиеву, одним из которых является и цюрихское мероприятие.
В.Сеидбеков говорил о тесном взаимодействии Государственного комитета по работе с диаспорой, диаспорских организаций с тюркскими общинами, подчеркнул, что основа системной и организованной деятельности нашей диаспоры заложена выдающимся государственным деятелем Гейдаром Алиевым, что эта политика успешно продолжается благодаря рекомендациям, вниманию и заботе Президента Азербайджана.
В художественной части мероприятия была представлена концертная программа в исполнении хора Тюркского музыкального общества Цюриха. В исполнении хора под управлением хормейстера Пинар Донмез и прибывших из Турции деятелей искусств прозвучали такие произведения, как “Олкем”, “Aйрылыг”, “Нередесин сен”, “Йемен тюркюсю”, “Инджеджиктен бир кар йагар”, “Губанын аг алмасы”, “Сене де галмаз”, “Назенде севгилим”, “Meмлекетим” и пр.
В рамках мероприятия были собраны пожертвования для пострадавших от произошедшего в Турции землетрясения.