Kanadanın Edmonton şəhərində 26 fevral tarixi “Xocalının Anım günü” elan edilib
Kanadanın Alberta əyalətinin paytaxtı Edmonton şəhərində 26 fevral tarixi “Xocalının Anım Günü” elan edilib.
Edmonton şəhərinin meri Amarcit Sohinin bu barədə imzaladığı bəyannamədə bildirilib ki, Kanadada yaşayan 100 min azərbaycanlı, o cümlədən Azərbaycan əsilli edmontonlular fevralın 26-da Xocalı qətliamının 31-cü ildönümü qeyd edirlər.
Qeyd edilib ki, bu faciə zamanı yüzlərlə insan həyatını itirib, minlərlə insan yaralanıb və ya əsir götürülüb: “Biz onların əzablarını heç vaxt unutmamalı və ya inkar etməməliyik, əksinə insan hüquqlarını qorumağı, zülmün, ayrı-seçkiliyin və nifrətin kökünü kəsməyi öyrənməliyik. Şəhərimiz Edmonton mədəni mozaikadan qaynaqlanan etnik icmaların müxtəlif təcrübələri vasitəsilə daha da güclənir və biz şəhərimizdə irqçilik və ayrı-seçkiliklə mübarizə aparmağa davam edəcəyik”.

Edmonton, the capital of the province of Alberta, Canada declared February 26 Khojaly Remembrance Day.
The proclamation signed by Edmonton mayor Amarjeet Sohi stresses that 100,000 Azerbaijanis across Canada, including Edmontonians of Azerbaijani origin commemorate the 31 the anniversary of the Khojaly massacre on February 26.
It was noted that during this tragedy, hundreds of individuals lost their lives, and thousands more were wounded and taken hostage.
"We should never forget or deny their suffering, but instead we should learn to protect human rights, eliminate oppression, discrimination and hatred. Our city Edmonton is made stronger by the diverse experiences of ethnic communities that form Edmonton’s’ cultural mosaic, and we will continue to combat racism and discrimination in our city." declares the proclamation.