Diaspor könüllüləri Cıdır düzündə “Qarabağ Azərbaycandır!” şüarını səsləndiriblər
5 sentyabr, 2022“Azərbaycan Diaspor Könüllüləri”nin mədəniyyət paytaxtımız Şuşaya səfəri başa çatıb.
“Azərbaycan Diaspor Könüllüləri” proqramının koordinatoru Bəxtiyar Rəhimov bildirib ki, gənclər səfər proqramında nəzərdə tutulmuş bütün tarixi və mədəni məkanları, o cümlədən “Bazarbaşı”nı, Cıdır düzünü, güllələnmiş heykəllərin olduğu meydanı, Şuşa Bəyannaməsinin imzalandığı məkanı, Xurşidbanu Natəvanın sarayını, Xan qızı bulağını, Molla Pənah Vaqifin məqbərəsini, Üzeyir Hacıbəyovun heykəlini, Bülbülün ev-muzeyini, Gəncə Qapısını, Saatlı, Aşağı və Yuxarı Gövhərağa məscidlərini ziyarət edib, mədəniyyət paytaxtımızda aparılan yenidənqurma və abadlıq işləri ilə tanış olublar.
Ənənəyə uyğun olaraq diaspor könüllüləri Cıdır düzündə iri ölçülü Azərbaycan bayrağını dalğalandırıb və “Qarabağ Azərbaycandır!” şüarını səsləndiriblər. Qarabağ Zəfərinə görə Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevə və rəşadətli Silahlı Qüvvələrimizə təşəkkürlərini ifadə edən könüllülər vətənimizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsini yad edib, qazilərimizə cansağlığı arzulayıblar.
Qeyd edək ki, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və təşkilatçılığı ilə “Biz dəmir yumruğun gücü ilə Şuşadayıq” layihəsi çərçivəsində baş tutan səfərdə 50 könüllü və Komitə əməkdaşları iştirak edib. Səfər gənclərin işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə, xüsusilə də Şuşa şəhərində vaxtilə ermənilərin törətdikləri dağıntı və vandalizm aktlarını görməsi, insani dəyərlərə zidd olan bu vəhşiliklərə sosial şəbəkələr vasitəsilə diqqət cəlb edilməsi məqsədilə təşkil olunub.

Волонтеры из диаспоры скандировали на Джыдыр дюзю лозунг «Карабах – это Азербайджан!»
5 сентября, 2022«Волонтеры из азербайджанской диаспоры» совершили поездку в нашу культурную столицу – Шушу.
Координатор программы «Волонтеры из азербайджанской диаспоры» Бахтияр Рагимов сообщил, что молодежь побывала во всех исторических и культурных местах, предусмотренных программой поездки, в том числе на площади «Базарбаши», Джыдыр дюзю, площади, где установлены «Расстрелянные скульптуры», месте подписания Шушинской декларации, во дворце Хуршидбану Натаван, на роднике «Xaн гызы», в мавзолее Моллы Панаха Вагифа, посетили памятник Узеиру Гаджибейли, дом-музей Бюльбюля, Гянджинские ворота, ознакомились с работой по реконструкции и благоустройству, проводимой в нашей культурной столице.
По традиции волонтеры из диаспоры развевали на Джыдыр дюзю большой флаг Азербайджана и скандировали лозунг «Карабах – это Азербайджан!». Выразив Победоносному Верховному главнокомандующему Ильхаму Алиеву и доблестным Вооруженным силам признательность за Победу в Карабахе, волонтеры почтили светлую память шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность Родины, и пожелали здоровья нашим гази.
Отметим, что в поездке, состоявшейся при организационной поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой в рамках проекта «Мы находимся в Шуше благодаря железному кулаку», приняли участие 50 волонтеров и сотрудники комитета. Поездка была организована для того, чтобы молодежь увидела разрушения и акты вандализма, некогда учиненные армянами на наших освобожденных от оккупации территориях, в частности, в городе Шуша, чтобы посредством социальных сетей привлечь внимание к этим злодеяниям, противоречащим общечеловеческим ценностям.