Zurab Xonelidzeyə “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı təqdim olunub
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov diplomat, alim, professor Zurab Xonelidze ilə görüşüb.
Qonağı səmimi salamlayan Komitə sədri Azərbaycan ilə Gürcüstan arasında dostluq və strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin, eləcə də humanitar və mədəni əlaqələrin inkişafında diaspor və akademik əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb. Görüş zamanı qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər, əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Zurab Xonelidze səmimi qəbula və diqqətə görə minnətdarlığını ifadə edib. O, Azərbaycan ilə Gürcüstan arasında dostluq münasibətlərinin, elmi və humanitar əməkdaşlığın bundan sonra da inkişaf edəcəyinə əminliyini bildirib.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı Zurab Xonelidzeyə təqdim edilib.
Məlumat üçün bildirək ki, Zurab Xonelidze müxtəlif dövrlərdə Gürcüstan Xalq Təhsili Nazirliyində (o cümlədən nazir müavini vəzifəsində), Gürcüstan Ali Sovetində, Suxumi Dövlət Universitetində rektor vəzifəsində çalışıb. Müstəqil Gürcüstan tarixində Gürcüstan Həmkarlar İttifaqlarının ilk seçilmiş sədri, siyasi elmlər doktoru və professor olan alim 70-dən çox elmi əsər və monoqrafiyanın müəllifidir. Onun beynəlxalq münasibətlər sahəsində yeni yanaşma kimi qəbul edilən “Universitet Diplomatiyası” monoqrafiyası dünyanın 12 dilinə tərcümə olunub.

Zurab Khonelidze presented with the “100th Anniversary of Heydar Aliyev (1923–2023)” Jubilee Medal
Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, Fuad Muradov, met with diplomat, scholar, and Professor Zurab Khonelidze.
Welcoming the guest warmly, Chairman Muradov emphasized the importance of diaspora and academic cooperation in strengthening the friendship and strategic partnership between Azerbaijan and Georgia, as well as in advancing humanitarian and cultural ties. During the meeting, the sides exchanged views on issues of mutual interest and discussed opportunities for expanding cooperation.
Zurab Khonelidze expressed his gratitude for the warm reception and attention. He voiced confidence that the friendly relations, as well as scientific and humanitarian cooperation between Azerbaijan and Georgia, would continue to develop.
Following the meeting, the “100th Anniversary of Heydar Aliyev (1923–2023)” Jubilee Medal was presented to Zurab Khonelidze in accordance with the Order of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev.
For information, Zurab Khonelidze has held a number of senior positions throughout his career, including at the Ministry of Public Education of Georgia (serving, among other roles, as Deputy Minister), the Supreme Council of Georgia, and as Rector of Sukhumi State University. A Doctor of Political Science and Professor, he was also the first elected Chairman of the Georgian Trade Unions in the history of independent Georgia. He is the author of more than 70 scholarly works and monographs. His monograph "University Diplomacy," regarded as a new approach in the field of international relations, has been translated into 12 languages worldwide.