Boston sakinləri Xocalı soyqırımı haqqında məlumatlandırılıb
Tarixin ən dəhşətli faciələrindən biri olan Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümü ilə əlaqədar ABŞ-nin Boston şəhərində LED ekranlı avtomobillərin iştirakı ilə məlumatlandırıcı aksiya keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Amerika-Azərbaycan Gənclər və İdman Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə aksiya Bostonun ən intensiv hərəkətli və strateji əhəmiyyətli küçə və meydanlarında baş tutub.
LED ekranlı avtomobillər Boston Şəhər İdarəsinin və Massaçusetts ştatının Qubernator Evinin qarşısından keçərək Copley meydanında hərəkət edib. Xocalı ilə bağlı tarixi həqiqətləri geniş ictimaiyyətə çatdırmaq üçün avtomobillər şəhərin mərkəzi küçələri – Boylston, Tremont, Vaşinqton və Bikon istiqamətlərində də yürüş ediblər.
Ekranlarda ölkəmizin tarixində dərin iz buraxan Xocalı faciəsinin ağır nəticələrini göstərən şəkillər, ədalətə çağırış mesajları, yalnız soydaşlarımıza deyil, bütövlükdə bəşəriyyətə qarşı törədilən cinayət hadisəsi barədə geniş məlumatlar nümayiş olunub. Həmçinin Xocalı həqiqətləri barədə tarixi faktların qeyd olunduğu QR kodlar yerləşdirilib.
Aksiya gün ərzində minlərlə şəhər sakini və turist tərəfindən izlənilib, ictimaiyyət arasında geniş maraq doğurub.
Qeyd edək ki, eyni vaxtda ABŞ-nin paytaxtı Vaşinqtonda və Nyu York şəhərində də bu cür genişmiqyaslı məlumatlandırma aksiyası keçirilib.

Жители Бостона проинформированы о Ходжалинском геноциде
В связи с 34-й годовщиной Ходжалинского геноцида - одной из самых страшных трагедий в истории, в американском городе Бостон прошла информационная акция с участием автомобилей со светодиодными экранами.
Акция, организованная Американо-азербайджанской ассоциацией молодежи и спорта при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой, состоялась на самых оживленных и стратегически важных улицах и площадях Бостона.
Автомобили со светодиодными экранами передвигались по Копли-сквер, проехав перед городской администрацией Бостона и Капитолием штата Массачусетс. Для доведения до широкой общественности исторических реалий, связанных с Ходжалы, машины также проехали по центральным улицам города – Бойлстон, Тремонт, Вашингтон и Бикон.
На экранах были представлены фотоснимки, свидетельствующие о тяжелых последствиях Ходжалинской трагедии, оставившей глубокий след в истории нашей страны, посыл с призывом к справедливости, подробная информация о преступлении, совершенном не только против наших соотечественников, но и человечества в целом. Здесь также были размещены QR-коды, в которых отмечены исторические факты о ходжалинских реалиях.
За акцией, вызвавшей большой интерес среди общественности, в течение дня наблюдали тысячи горожан и туристов.
Отметим, что такая же масштабная информационная акция одновременно была проведена в столице США Вашингтоне и городе Нью-Йорк.