Xaricdə daha bir Azərbaycan Evi və həftəsonu məktəbi açılıb
Almaniyanın Ştutqart şəhərində növbəti Azərbaycan Evinin və evin nəzdində həftəsonu Azərbaycan məktəbinin açılışı olub. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səslənib, şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Açılışda Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov, Azərbaycan Respublikasının Almaniya Federativ Respublikasındakı Səfirliyinin müşaviri Samir Rzayev, Türkiyənin Ştutqartdakı baş konsulu Makbulə Koçak Kaçar, Avropanın müxtəlif ölkələrində, Almaniyanın ayrı-ayrı şəhərlərində yaşayan soydaşlarımız, xaricdəki bir sıra Azərbaycan Evlərinin rəhbərləri və yerli ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak ediblər.
Azərbaycan-Alman Mədəniyyət Mərkəzinin sədri Günay Mirzəyeva Almaniyada yaşayan soydaşlarımızı bir araya gətirən mərkəzin və Almaniya Azərbaycanlıları Alyansı İdarə Heyətinin fəaliyyəti ilə bağlı hesabat xarakterli çıxış edib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən müasir diaspor siyasətindən və diasporla ortaq fəaliyyətin şaxələndirilməsindən danışıb, dünyanın müxtəlif ölkələrində Azərbaycan Evlərinin, həftəsonu məktəblərinin açıldığını qeyd edib. Sədr, həmçinin Almaniyada daha bir Azərbaycan Evinin və evin nəzdində həftəsonu məktəbinin açılması münasibətilə soydaşlarımızı təbrik edib, bunu dövlətimizin xaricdə yaşayan azərbaycanlılara göstərdiyi qayğının əyani sübutu kimi dəyərləndirib.
Bildirilib ki, Azərbaycan Evləri, həftəsonu məktəbləri, o cümlədən ölkəmizin Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə yaradılan “Qarabağ” onlayn məktəbləri üçüncü, dördüncü nəsil diasporun ana dilini öyrənməsi baxımından üstünlüklər və yeni imkanlar yaradan ən uğurlu modeldir. Bu modelin azərbaycanlıların kompakt yaşadığı Ştutqart kimi vacib bölgədə tətbiq olunması xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Tədbirdə dövlət başçısının çıxışlarının yer aldığı videoçarxlar nümayiş olunub.
Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının İdarə Heyətinin sədri Altay Rüstəmli, Alyansın İdarə Heyətinin üzvü Əmir Əli Sərdari İrəvani, Türkiyənin Ştutqartdakı baş konsulu Makbulə Koçak Kaçar və bir sıra nüfuzlu icma üzvləri çıxış edərək Azərbaycan Evinin açılışını soydaşlarımızın birliyinin rəmzi adlandırıblar.
Mərasim iştirakçıları italyan mədəniyyət xadimi Françesko Macconun əsərlərindən ibarət “Nar” adlı sərgiyə tamaşa ediblər.
Açılış mərasimi bədii hissə ilə davam edib.
Qeyd edək ki, Ştutqart şəhərində açılan Azərbaycan Evi də daxil olmaqla, hazırda dünyanın 20 ölkəsində 32 Azərbaycan Evi fəaliyyət göstərir. Eyni zamanda, 24 ölkədə 90-dan çox həftəsonu Azərbaycan məktəbi mövcuddur. Bu məktəblərin Azərbaycan Evlərində, digərləri isə diaspor təşkilatlarının və mədəniyyət mərkəzlərinin nəzdində və ya müstəqil şəkildə fəaliyyət göstərir. Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi xarici ölkələrdəki hər bir həftəsonu Azərbaycan məktəbini dərs kitabları və tədris vəsaitləri ilə təmin edir. Soydaşlarımız, eləcə də ölkəmizi sevən xaricilər Azərbaycan Evlərinin və həftəsonu məktəblərinin xidmətlərindən təmənnasız istifadə edir. Əlavə edək ki, dövlət başçısının tövsiyəsi əsasında xaricdəki həftəsonu Azərbaycan məktəblərinin sayı artırılır və əhatə dairəsi genişləndirilir.

За рубежом открылись еще один Дом Азербайджана и воскресная школа
В германском городе Штутгарт состоялось открытие очередного Дома Азербайджана и азербайджанской воскресной школы при нем. Прозвучал государственный гимн Азербайджанской Республики, минутой молчания была почтена светлая память шехидов.
В открытии приняли участие председатель Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Фуад Мурадов, советник посольства Азербайджанской Республики в Федеративной Республике Германии Самир Рзаев, генеральный консул Турции в Штутгарте Макбуле Кочак Качар, наши соотечественники, проживающие в различных европейских странах и отдельных городах Германии, руководители ряда домов Азербайджана за рубежом и представители местной общественности.
Председатель Азербайджанского культурного центра в Германии Гюнай Мирзоева выступила с отчетом о деятельности центра, консолидирующего проживающих здесь наших соотечественников, и правления Альянса азербайджанцев Германии.
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов говорил о современной диаспорской политике, осуществляемой под руководством Президента Ильхама Алиева, и диверсификации совместной деятельности с диаспорой, отметил, что в различных странах мира открыты дома Азербайджана, воскресные школы. Председатель также поздравил соотечественников с открытием еще одного Дома Азербайджана и воскресной школы при нем, расценил это как наглядное подтверждение заботы нашего государства о проживающих за рубежом азербайджанцах.
Он подчеркнул, что дома Азербайджана, воскресные школы, в том числе созданные по инициативе Первого вице-президента нашей страны Мехрибан Алиевой онлайн школы “Карабах”, являются самой успешной моделью, создающей преимущества и новые возможности с точки зрения изучения родного языка третьим, четвертым поколением диаспоры. Применение данной модели в таком важном регионе, как Штутгарт, с компактным проживанием азербайджанцев представляет особое значение.
На мероприятии был показан видеоролик, отражающий выступления главы государства.
Председатель правления Альянса азербайджанцев Германии Алтай Рустамли, член правления альянса Aмир Али Сардари Иревани, генеральный консул Турции в Штутгарте Макбуле Кочак Качар и ряд влиятельных членов сообщества назвали открытие Дома Азербайджана символом единства наших соотечественников.
Участники мероприятия ознакомились с выставкой произведений итальянского деятеля культуры Франческо Маджо под названием “Гранат”.
Церемония открытия продолжилась художественной частью.
Отметим, что в настоящее время в 20 странах мира действуют 32 Дома Азербайджана, включая открытый в городе Штутгарт. Одновременно в 24 странах функционируют более 90 азербайджанских воскресных школ. Одни действуют в домах Азербайджана, другие – при диаспорских организациях и культурных центрах либо самостоятельно. Государственный комитет по работе с диаспорой обеспечивает каждую азербайджанскую воскресную школу учебниками и учебными пособиями. Соотечественники, а также любящие нашу страну иностранцы безвозмездно пользуются услугами домов Азербайджана и воскресных школ. Добавим, что в соответствии с рекомендациями главы государства увеличивается количество азербайджанских воскресных школ, расширяется сфера их деятельности.