Vaşinqtonda ABŞ-dəki Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Amerika Birləşmiş Ştatlarındakı Azərbaycan diasporunun fəalları ilə görüşüb.
Görüş Azərbaycan və ABŞ-nin Dövlət Himnlərinin səsləndirilməsi və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad olunması ilə başlayıb.
Fuad Muradov Komitənin son illər gördüyü genişmiqyaslı layihələr barədə məlumat verib, Prezident İlham Əliyevin Dünya Azərbaycanlılarının V (Zəfər) Qurultayındakı çıxışında qarşıya qoyulan vəzifələrə diqqət çəkib. Bildirilib ki, dünya azərbaycanlıları, o cümlədən ABŞ-dəki icmamız hər zaman azərbaycançılıq ideologiyasına sadiqlik nümayiş etdirib, informasiya müharibəsində fəal iştirak edib, səmərəli fəaliyyət nəticəsində diasporun nüfuzunun artmasına nail olub.
Azərbaycanın ABŞ-dəki səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Toğrul Əliyev Azərbaycan diasporunun fəaliyyətini və icmanın daha da güclü olması üçün DİDK ilə əməkdaşlığın səmərəliliyini diqqətə çatdırıb.
Amerika Azərbaycan Təşkilatları Alyansının sədri Münəvvər Vahabova təşkilatın, eləcə də Koordinasiya Şurasının işi barədə məlumat verib, fəaliyyət dairələrinin daha da genişləndiyindən danışıb.
ABŞ-də yaşayan tanınmış həkim Şapur Ənsari çıxış edərək güclü Azərbaycanın diasporunun da gücləndiyini, yeni dövrün çağırışlarına hazır olduğunu, ana vətən üçün daha çox iş görməyin vacibliyini vurğulayıb. Çıxışlarda həmçinin avqustun 1-dən 7-dək Laçında keçirilən Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsinin dünya azərbaycanlılarının böyük rəğbəti ilə qarşılandığı qeyd olunub.
İcma ilə görüşdə fikir mübadiləsi və perspektivə dair müzakirələr aparılıb, komitənin və diasporumuzun gördüyü işlərə dair müxtəlif videoçarxlar da nümayiş olunub.
Sonda bir neçə icma üzvünə təltif olunduqları medallar təqdim edilib. Florida ştatında Azərbaycan-Amerika Mədəniyyət Assosiasiyası yanında Təhsil və Mədəniyyət Komitəsinin sədri, ABŞ Musiqiçiləri Gildiyasının üzvü, Florida Universitetinin fortepiano üzrə professoru Pərvin Muradovaya “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı, Amerika Azərbaycan İnteqrasiya Mərkəzinin rəhbəri Samir Novruzova, ABŞ-dəki Azərbaycan icmasının fəal üzvü Rəna Abbasovaya, ABŞ Azərbaycanlıları Şəbəkəsinin (USAN) həmtəsisçisi, diaspor fəalı Bədir Məmmədliyə “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” medalları təqdim edilib. Təltif olunan icma üzvləri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə minnətdarlıqlarını ifadə edib, bundan sonra da Azərbaycanın haqq səsinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, milli maraqlarımızın müdafiəsi və diaspor fəaliyyətinin gücləndirilməsi yolunda daha da əzmlə çalışacaqlarını vurğulayıblar.

В Вашингтоне состоялась встреча с азербайджанской общиной в США
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов встретился с активистами азербайджанской диаспоры в Соединенных Штатах Америки.
Встреча началась с исполнения государственных гимнов Азербайджана и США и почтения минутой молчания светлой памяти шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны.
Фуад Мурадов рассказал о широкомасштабных проектах, реализованных комитетом в последние годы, довел до внимания задачи, поставленные в выступлении Президента Ильхама Алиева на V Съезде (Съезде Победы) азербайджанцев мира. Он подчеркнул, что азербайджанцы мира, в том числе наша община в США, всегда демонстрировали приверженность идеологии азербайджанства, активно участвовали в информационной войне, благодаря плодотворной деятельности добились повышения авторитета диаспоры.
Временный поверенный в делах посольства Азербайджана в США Тогрул Алиев отметил деятельность азербайджанской диаспоры, а также эффективность сотрудничества с ГКРД с тем, чтобы община стала еще сильнее.
Председатель Aльянса американо-азербайджанских организаций Мюнаввер Вахабова рассказала о работе организации, а также Координационного совета, коснулась дальнейшего расширения сферы их деятельности.
Известный врач Шапур Ансари, проживающий в США, констатировал усиление диаспоры могущественного Азербайджана, ее готовность к вызовам нового времени, важность выполнения еще большей работы для родины. В выступлениях также отмечено, что состоявшийся с 1 по 7 августа в Лачине V Летний лагерь диаспорской молодежи встречен азербайджанцами мира с большим одобрением.
На встрече с общиной был проведен обмен мнениями и обсуждения касательно перспективы, показаны различные видеоролики о работе комитета и нашей диаспоры.
В заключение состоялось вручение нескольким членам общины медалей, которых они были удостоены. Председателю Комитета по образованию и культуре Азербайджано-американской ассоциации культуры в штате Флорида, члену Гильдии музыкантов США, профессору по фортепиано Университета Флориды Парвин Мурадовой вручена юбилейная медаль «100-летие Гейдара Алиева (1923-2023)», а руководителю Американо-азербайджанского центра интеграции Самиру Новрузову, активному члену азербайджанской общины в США Рене Аббасовой и соучредителю Сети азербайджанцев США (USAN), активисту диаспоры Бадиру Мамедли - медаль «За заслуги в диаспорской деятельности». Награжденные члены общины выразили признательность Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву, подчеркнули, что и впредь будут с еще большей решимостью прилагать усилия на пути доведения до мировой общественности правового дела Азербайджана, защиты наших национальных интересов и усиления диаспорской деятельности.