Vaşinqtonda ABŞ-dəki Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Amerika Birləşmiş Ştatlarındakı Azərbaycan diasporunun fəalları ilə görüşüb.
Görüş Azərbaycan və ABŞ-nin Dövlət Himnlərinin səsləndirilməsi və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad olunması ilə başlayıb.
Fuad Muradov Komitənin son illər gördüyü genişmiqyaslı layihələr barədə məlumat verib, Prezident İlham Əliyevin Dünya Azərbaycanlılarının V (Zəfər) Qurultayındakı çıxışında qarşıya qoyulan vəzifələrə diqqət çəkib. Bildirilib ki, dünya azərbaycanlıları, o cümlədən ABŞ-dəki icmamız hər zaman azərbaycançılıq ideologiyasına sadiqlik nümayiş etdirib, informasiya müharibəsində fəal iştirak edib, səmərəli fəaliyyət nəticəsində diasporun nüfuzunun artmasına nail olub.
Azərbaycanın ABŞ-dəki səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Toğrul Əliyev Azərbaycan diasporunun fəaliyyətini və icmanın daha da güclü olması üçün DİDK ilə əməkdaşlığın səmərəliliyini diqqətə çatdırıb.
Amerika Azərbaycan Təşkilatları Alyansının sədri Münəvvər Vahabova təşkilatın, eləcə də Koordinasiya Şurasının işi barədə məlumat verib, fəaliyyət dairələrinin daha da genişləndiyindən danışıb.
ABŞ-də yaşayan tanınmış həkim Şapur Ənsari çıxış edərək güclü Azərbaycanın diasporunun da gücləndiyini, yeni dövrün çağırışlarına hazır olduğunu, ana vətən üçün daha çox iş görməyin vacibliyini vurğulayıb. Çıxışlarda həmçinin avqustun 1-dən 7-dək Laçında keçirilən Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsinin dünya azərbaycanlılarının böyük rəğbəti ilə qarşılandığı qeyd olunub.
İcma ilə görüşdə fikir mübadiləsi və perspektivə dair müzakirələr aparılıb, komitənin və diasporumuzun gördüyü işlərə dair müxtəlif videoçarxlar da nümayiş olunub.
Sonda bir neçə icma üzvünə təltif olunduqları medallar təqdim edilib. Florida ştatında Azərbaycan-Amerika Mədəniyyət Assosiasiyası yanında Təhsil və Mədəniyyət Komitəsinin sədri, ABŞ Musiqiçiləri Gildiyasının üzvü, Florida Universitetinin fortepiano üzrə professoru Pərvin Muradovaya “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı, Amerika Azərbaycan İnteqrasiya Mərkəzinin rəhbəri Samir Novruzova, ABŞ-dəki Azərbaycan icmasının fəal üzvü Rəna Abbasovaya, ABŞ Azərbaycanlıları Şəbəkəsinin (USAN) həmtəsisçisi, diaspor fəalı Bədir Məmmədliyə “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” medalları təqdim edilib. Təltif olunan icma üzvləri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə minnətdarlıqlarını ifadə edib, bundan sonra da Azərbaycanın haqq səsinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, milli maraqlarımızın müdafiəsi və diaspor fəaliyyətinin gücləndirilməsi yolunda daha da əzmlə çalışacaqlarını vurğulayıblar.

Washington hosts meeting of Azerbaijani community in the US
The Chairman of the State Committee on work with Diaspora has met with Azerbaijani diaspora activitists living in USA.
The event began with the National Anthems of Azerbaijan and the United States and continued with one minute silence, as a mark of respect to the dear memory of martyrs, who died for the territorial integrity of our country.
Fuad Muradov gave information about the large-scale projects carried out by the Committee in recent years and highlighted the tasks set by President Ilham Aliyev at the 5th Congress of World Azerbaijanis. He emphasized that Azerbaijanis worldwide, including our community in USA, showed loyalty to the ideology of Azerbaijaniism, actively participated in the information warfare, and increased the influence of the diaspora owing to their effective activities.
The meeting participants - Togrul Aliyev, charge d'affaires of the Embassy of Azerbaijan in the United States, Munavvar Vahabova, chairman of the Alliance of American Azerbaijani Organizations, Shapoor Ansari, a well-known doctor living in the United States delivered speeches at the event. The activity of Azerbaijani diaspora and the 5th Summer Camp of Diaspora Youth held in Lachin from August 1 to 7 that received with great sympathy by the Azerbaijanis around the world were also noted in the speeches of participants.
The meeting participants have exchanged ideas and discussed future prospects. Various videos showcasing the work done by the Committee and the diaspora have been also shown.
At the end of the meeting, several community members were presented with medals. The “100th Anniversary of Heydar Aliyev (1923-2023)” jubilee medal has been awarded to Parvin Muradova, Chair of Education and Culture Committee at Azerbaijani-American Cultural Association of Florida, a member of the US Musicians Guild, professor of piano at the University of Florida. The “Service in Diaspora” medals were awarded to Samir Novruzov, head of the USA-Azerbaijan Integration Center (USACI), Rena Abbasova, an active member of the Azerbaijani community in the US and co-founder of the United States Azerbaijani Network (USAN), and diaspora activist Badir Mammadli.
The awarded community members expressed their gratitude to the President of the Azerbaijan Republic, Ilham Aliyev, and emphasized their commitment to continuing their efforts to convey the true voice of Azerbaijan to the world community, protect national interests, and strengthen diaspora activities.