Nyu-Yorkun məşhur parkında Azərbaycan Bayrağı ucaldılıb
ABŞ-ın Nyu-York şəhərinin maliyyə mərkəzi hesab olunan “Wall Street” küçəsində yerləşən məşhur “Bowling Green” parkında 18 Oktyabr – Müstəqilliyin Bərpası Günü münasibətilə Azərbaycan Dövlət Bayrağının qaldırılma mərasimi keçirilib.
Azərbaycan Nyu-York Assosiasiyası üzvlərinin təşkilatçılığı ilə baş tutan mərasimdə Nyu-York meriyasının təmsilçiləri, azərbaycanlı diplomatlar, soydaşlarımız və yerli ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak ediblər.
Mərasim iştirakçılarını salamlayan Azərbaycan Nyu-York Assosiasiyasının prezidenti Ercan Yerdələnli və vitse-prezidenti Zəminə Mirhadıyeva bayram münasibətilə təbrik ediblər. Builki bayramın fərqli olduğuna, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin Qarabağ üzərində tam bərpa edilməsi fonunda keçirildiyinə diqqəti cəlb ediblər.
Sonra Azərbaycan Dövlət Himninin sədaları altında üçrəngli şanlı bayrağımız Nyu-York səmasına ucaldılıb və ABŞ bayrağı ilə yanaşı dalğalandırılıb.
Tədbir zamanı soydaşlarımız və şəhərin turistləri Azərbaycan bayrağının fonunda şəkillər çəkdiriblər.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Dövlət Bayrağı şəhərin ilk rəsmi parkı və nəhəng bayraq meydanı kimi tanınan “Bowling Green”də 10 gün müddətində dalğalandırılacaq. Oktyabrın 27-dən isə Azərbaycan bayrağını Türkiyə bayrağı əvəz edəcək. Türkiyə Respublikasının yaranmasının 100 illiyi münasibətilə bu yerdə Türkiyə bayrağı səmaya ucaldılacaq.

В знаменитом нью-йоркском парке поднят флаг Азербайджана
В знаменитом парке “Bowling Green” на улице “Wall Street”, считающейся финансовым центром американского города Нью-Йорк, состоялась церемония поднятия государственного флага Азербайджана по случаю 18 Октября – Дня восстановления независимости.
В мероприятии, организованном членами Aссоциации Азербайджан-Нью-Йорк, приняли участие представители мэрии Нью-Йорка, местной общественности, азербайджанские дипломаты и наши соотечественники.
Поприветствовав участников церемонии, президент Aссоциации Азербайджан-Нью-Йорк Эрджан Ерделенли и вице-президент Замина Мирхадыева поздравили их с праздником. Они отметили, что нынешний праздник является особенным, так как проводится на фоне полного восстановления территориальной целостности и суверенитета Азербайджана над Карабахом.
Затем под звуки государственного гимна Азербайджана наш славный трехцветный флаг взмыл в небо над Нью-Йорком и развевался рядом с флагом США.
В ходе мероприятия наши соотечественники и туристы города фотографировались на фоне флага Азербайджан.
Отметим, что государственный флаг Азербайджана в течение 10 дней будет развеваться на “Bowling Green”, известном как первый официальный парк и гигантская площадь флага. А с 27 октября флаг Азербайджана сменит флаг Турции. На этом месте по случаю 100-летия основания Турецкой Республики в небе развернется флаг Турции.