Kraliça Meri Universitetində Azərbaycan mədəniyyəti təqdim olunub
Böyük Britaniyanın paytaxtı Londonda yerləşən Kraliça Meri Universitetində (Queen Mary University of London) yeni tələbələr üçün məlumat xarakterli “Xoş gəldiniz sərgisi” (Welcome Fair) təşkil olunub. Tədbirdə universitetdə fəaliyyət göstərən 75 tələbə cəmiyyəti öz ölkələrinin mədəniyyətlərini sərgiləyib.
Universitetdəki Azərbaycan Cəmiyyətinin rəhbəri, dövlət proqramı çərçivəsində universitetdə təhsil alan Müjgan Bayramova, üzvlər Ləman Məcid, Rəsul Abdullayev və universitetin digər azərbaycanlı tələbələri Fərhad Qaraisa və Ayan Şəfi ölkəmizə aid stend hazırlayıblar. Burada Azərbaycana, xüsusilə də Qarabağa dair kitablar, milli xalçalar, kəlağayı, buta naxışları ilə bəzədilmiş armudu stəkanlar, samovar, milli musiqi alətləri, kiçik suvenirlər və milli papaqlar nümayiş etdirilib.
Tədbir zamanı 100-ə yaxın ziyarətçi milli şirniyyatlarımızdan dadıb, Azərbaycanın qədim tarixi, mədəniyyəti, zəngin milli mətbəxi, abidələri haqqında geniş məlumat alıb. Böyük maraqla qarşılanan stend həm universitet heyəti, həm də tələbələr tərəfindən ən gözəl ekspozisiya seçilib.

В Университете королевы Марии представлена азербайджанская культура
B Университете королевы Марии, расположенном в столице Британии Лондоне (Queen Mary University of London), для новых студентов была организована выставка “Добро пожаловать” (Welcome Fair) информационного характера. Функционирующие в университете 75 студенческих обществ представили на мероприятии культуры своих стран.
Руководитель Азербайджанского общества в университете Мюжгян Байрамова, обучающаяся в рамках государственной программы, члены общества Ляман Меджид, Расул Абдуллаев и другие азербайджанские студенты университета – Фархад Гараиса и Аян Шафи подготовили стенд, посвященный нашей стране. Здесь были представлены книги об Азербайджане, в частности, Карабахе, национальные ковры, келагаи, стаканы армуду, самовар, украшенные орнаментами бута, наши музыкальные инструменты, небольшие сувениры и национальные головные уборы.
В ходе мероприятия около 100 посетителей попробовали национальные сладости, получили подробную информацию о древней истории, культуре, богатой национальной кухне, памятниках Азербайджана. Стенд, встреченный с большим интересом, был избран лучшей экспозицией, как преподавателями, так и студентами университета.